Pintér György - Múzeumi krimik
A cikkben szereplő makett az első olyan munkám, ami nekem is tetszik.
Ezelőtt 4 évvel vettem meg egy barátomtól potom 7000 forintért - ami a végösszeghez képest nem sok.
A kit első látásra is pontos - bár én nem szoktam leméregetni, nem érdekelnek a milliméterek, csak az összkép - és szép kidolgozású, de kezdőknek nem ajánlanám.Ahhoz ugyanis hogy igazán mutatós darabot hozzunk össze belőle, sajnos áldozni kell rá, és az ára az eredeti makett árának háromszorosa lesz...a színes fotókkal illusztrált összeállítási útmutató nem nyerte el a tetszésem, jónéhány részletnél erősen agyalni kellett, mithováhogyan.
A Panther kasztnija,mondhatni,gyorsan összeállítható, de ezután kedődik a pénzszórás : a Dragon ugyanis fontos dolgokat hagyott ki a készletből, és ezekre bizony költeni kell.
Először is, ezek a járművek zimmerit bevonatot kaptak '43 szeptemberétől, viszont a makett felülete gyönyörű sima... el kell dönteni, házilag készítjük el a zimmeritet, és így kisebb lesz a végösszeg, avagy kevésbé konstruktivak lévén veszünk készen valamelyik élelmes tuningcég választékából...Én az utóbbi megoldás mellett döntöttem, nem volt kedvem tömítőpasztával kencézni - büdösíteni.A Cavalier cég termékeire szinte véletlenül akadtam a Hobbyeasy terméklistáján, archiv képek nézegetése során kiderült, hogy ezek a járművek néyzetrácsos mintájú zimmeritet viseltek, ahol elég asszimetrikusan huzkodták bele a melósok a függőleges és vizszintes vonalakat az anyagba - ilyen mintájú kiegészítőt választottam.Ez tartalmazza a test - torony bevonatát, a lövegpajzsot,a hátsó tárolódobozokat, és a homlokpáncél felcsapható nyílásait.A test és torony bevonata vékony műgyanta hártya, amit a kivánt helyre ragasztva fenomenális végeredményt kapunk, szerintem a készlet egyszerűen felülmúlhatatlan / sokkal inkább ajánlom mindenkinek ezt a céget az Eduard rézmaratott borzalmai helyett /.Ráadásul használt - lepattogzott állapotban jelenítik meg a bevonatot, így még élethűbb a végeredmény.
Mivel kissé meggondolatlanul készre építettem a járművet, az eredeti blendét nem tudtam szétszedni, hogy a Cavalier műgyanta darabjára kicseréljem, így nem úsztam meg itt a saját munkát...Tamiya folyékony tömitővel jó vastagon átmázoltam a Dragon eredeti blendéjét, és a Cavalier-darab alapján bevonalaztam.
A lövegcsövet is ki kellett cserélnem, ugyanis vetemedett volt, de erre csak akkor jöttem rá igazából, amikor már terepszínre volt fújva a jármű, addig nem tűnt fel - Dragon cső eltávolít, RB Modell cső megrendel...ez szintén gyönyörű darab, a csőszájféket sem kell felragasztani a csőre,mert MENETES,mint az eredeti, csak fel kell csavarni összeállítás után.
A jármű kapott Aber kiegészítőket = köténylemezek, ezek ugyan az Italeri Pantheréhez készültek, de a Voyager maratott készletének köténytartóihoz tökéletesen passzolnak - ugyanis a Voyager 35084- es számú készletével is feldíszítettem a makettet.Ez a kiegészítő szerintem magasan veri az Aber és az Eduard hasonló termékeit,főleg azért mert kevés használhatatlan őrültség van benne, és a réz sem olyan puha,mint amit a csehek használnak.A kiegészítő tartalmaz ugyan néhány meredek elképzelést -pl. a hengeresre hajlítandó lemezkék,- de összességében gyakorlott kezekben igazán szép végeredményt ad, már csak a hátsó tárolódobozok és az első sárvédők miatt is érdemes beszerezni / mivel én a Cavalier zimmeritezett dobozait használtam fel, így a Voyager dobozok másik járműre kerülnek majd /, ezek ugyanis benne vannak a készletben, tehát a jármű díszítéséhez nem kell különkülön beszerezni 2-3 maratást...
A Dragon a vontatókábeleket is kispórolta, méghozzá olyan szinten, hogy még a kábelek elülső hurkos része sincs a készletben,. tehát még holmi bowdenekkel-drótokkal sem lehet trükközni...újabb rendelés, ezúttal a Karaya cég termékére lecsapva : adnak x méter rézdrótot, meg a hurkokat gyantából, meg az emelő fadoboza köré tekert vékonyabb sodronyt a hozzávaló fülekkel. A cég becsületére mondva,annyi drótot adnak, hogy abból nekem még egy Tigerhez szükséges mennyiség is megmaradt, tehát 1 készletből 2 makettet tudtam felszerelni.
A lánctalp...na igen, idegtépően sok munka van vele, mert el kell tüntetni a felső részről a kilökőszerszám nyomát, a kapaszkodórészekről a 2 pici beszívódást, és kifúrni a vezetőtarajokat / igen, voltam annyira beteg, hogy kifúrtam az összeset /.Nem volt pénzem a Friulra, ráadásul az kissé nagyobb a kelleténél, a Modellkasten meg ugyebár nem tartozik a könnyen és ólcsón beszerezhető dolgok közé.
Még egy apró sajátkezű tuning, a hátsólámpa testének húzása átlátszó öntőkeretből, majd beletrükközve a réz alkatrészek közé.
Miután végre összeállt a kompozíció, jött a dilemma,milyen színű legyen ?? Ugyanis a Dragon mindössze 2 olasz frontos verzióhoz mellékel matricát, én pedig nem akartam egyszínű sárgára mázolni, valami muatósabbat akartam, ha már telipakoltam mindenfélével...az internetről letöltögetett archiv anyagokat átnézve találtam rá a nekem tetsző festésre : ha a mű szerzőinek hinni lehet, a Wiking hadosztály használta a Panthernek ezt a változatát, háromszínű terepmintával, a képek aláírása alapján az 5. század...a képek nem voltak túl jó minőségűek, így kissé improvizálva fújtam fel a mintát, minden szakértő legnagyobb örömére.
A jármű jelzései az Archer cég szárazmatricái, ezeket csak fel kell satírozni a megfelelő helyre,és elég meggyőző végeredményt adnak - csak nagyon oda kell figyelni a felhelyezésnél, mert nem lehet ide-oda tologatni őket, mint a vizes matricáknál !!!
Persze óvatosan le lehet húzni csipesszel, de kevésbé gyakorlottak kezében nagy eséllyel szakadhat szét...talán ezért adnak 5db keresztet a készlethez ??
A járművet Gunze és Tamiya akrilokkal fújtam le, a Tamiya vörösbarnájával nagyon megszenvedtem, mert valószínüleg kezdett bedögleni, és ezért állandóan besűrűsödött, pedig még Retadert is kapott a rengeteg higító mellett.Ezután jött az öregítési - koszolási procedúra, enamel festékkel és Gunze pigmentekkel.Koptatást - rozsdázást csak minimálisat használtam, lévén a fotókon is inkább porosak mint lestrapáltak voltak a járművek.
Azt hiszem, még feldobom a Dragon valamelyik páncélosfigurájával a 6214-es készletből.
Nem vagyok egy fotóművész, úgyhogy nézzétek el a képek mnőségét.