Pintér György - Múzeumi krimik
A Gyorshadtest kötelékében, 1941. júliusában Galíciában harcoló lovasdandár – nem túl „leharcolt” – Toldi páncélosát szerettem volna megépíteni és festeni.
A készlet és az építés:
A HobbyBoss készlete viszonylag rövid idő alatt összeállítható, mely a lánctalptagokat nem számítva, összesen négy műanyag öntőkeretből, kisebb fotómaratásból, s egy páncélosra (H309) való matricából áll. A készlet „neuralgikus pontjai” a felfüggesztés és a lánctalp összeállítása. Utóbbi komoly odafigyelést igényel, mert egy-egy – viszonylag puha műanyagból készült – lánctagot négy ponton rögzítettek az öntőkeretre, s a páncélosra 250 lánctalptag kell…
Úgy döntöttem, hogy a tankon nem javítok fel semmit, „dobozból” építem meg, s a szerszámokat – melyeket a készlet nem tartalmaz –, egyéb kiegészítőket sem fogom pótolni, valamint a fényszórókat sem fogom valósághűbbé tenni – bár ezekre igencsak ráférne. Szóval igazi öröm-makettezést csaptam, négy éjszaka alatt el is készültem az építéssel. Az elemek kidolgozottságával, illeszkedésével meg voltam elégedve, egyedül a torony hátsó részénél kellett kicsit tömítenem. (Az építés „áldozatokkal” is járt, a páncélosról – amatőr módon – valahol elhagytam a Gebauer géppuskát…)
Már az építést követően is megállapítottam, hogy a HobbyBoss kicsi páncélosa igazán impozáns látványt nyújt, bár kétségtelen, hogy vagy 30 pontba lehetne szedni, hogy miben tér el a makett az eredetitől, de engem, mezei makettezőt ez (annyira) nem zavar(t).
Festés és „weathering”:
A harcjárművek festése előtt mindig azon őrlődöm, hogy az élethűségre törekedjek, vagy éppen ennek rovására „színpadiasabb” megjelenést kölcsönözzek a járműnek (lásd Mig Jimenez). Úgy döntöttem, hogy a koszolást, koptatást, porozást, megfolyások festését, stb. nem viszem túlzásba, egy enyhén poros-koszos, gyári jellegű harckocsit fogok festeni.
A főbb lépések:
1.) Gunze H403 Dark Yellow és némi Tamiya XF2 White keverékével lefújtam a harckocsit.
2.) OBI-ban kapható – festő – maszkolószalagból szikével, üveglapon kivágtam a mintázathoz szükséges sablonokat, majd maszkolást követően XF64 és H47 Red Brown festékek keverékből felfújtam a barnás színárnyalatot. Néhány órás száradás után a fentieket megismételtem XF58 Olive Green-nel is.
3.) Két vékony rétegben X22 Clear festéket fújtam fel a harckocsira.
4.) Teljes száradást követően Micro Sol és Micro Set segítségével felhelyeztem a matricákat, majd X22 Clear lakkal átfújtam azokat. (A rendszámokat számítógépen készítettem, s tintasugaras nyomtatóval fehér színű matricapapírra kinyomtattam. A felületüket lakkal lefújtam, majd a szokásos módon felhelyeztem a páncéltest elejére és hátuljára. A „magasfeszültség” jelet maszkolva fújtam fel.)
5.) Összesen 9 rétegben vittem fel egy nagyobb méretű, puha ecsettel a kellően híg filtereket: MIG P402 Tan, P220 Braun, és P242 Dark Wash.
6.) A három alapszín a filterek után is elég élénknek tűnt, ezért erősen hígított Humbrol 83 Ochre sárgával finoman átködöltem a harckocsit, ezzel még inkább egységesebbé tettem a színárnyalatokat.
7.) Művészolajfestékekből kikevert sötét, barnás színű folyadékkal végeztem el a bemosást.
8.) A kád oldallemezeire a különböző árnyalatokat szintén művészolajokkal festettem meg.
9.) A lánctalpakat először csokoládébarnára fújtam le, majd világosabb és sötétebb – vízben oldott – pigmentporokkal futtattam be. Száradás után erősen hígított Tamiya Buff olajfestékkel, s néhol rozsdabarna művészolajjal ismét befuttattam, végül egy grafitceruzával „fényesítettem” a lánctalptagok kiálló részeit.
10.) A harckocsin a poros, koszos hatást Tamiya olajfestékekkel értem el: XF-49, XF-52 és XF-57 festékekből kevertem ki a kívánt árnyalatot (Buff-ból használtam a legtöbbet), és 1:4 arányban hígítottam. Egy közepes méretű ecsettel vittem fel a felületre, majd néhány perc száradás után egy enyhén hígítós ecsettel elkezdtem finoman itt-ott visszamosni.
11.) Végül – alig láthatóan – por-, és egyéb megfolyásokat festettem, akril Tamiya Buff + víz, AK Streaking Grime és AK Fuel Stains „löttyökkel”.
Alig két és fél hét alatt – esténként – össze is dobtam a tankot!
Remélem elnyeri a tetszéseteket!
2013. július: Korábban a kémlelőnyílások festése elmaradt, most pótoltam + készítettem a makettről néhány - jobb minőségű - fotót, 1-5 kép...