Pintér György - Múzeumi krimik
A 39M Csabáról nem szeretnék külön ismertetőt írni, mert az számtalan nyomtatott és elektronikus kiadványban elérhető, így most inkább a modell elkészítésének és kifestésének a történetét írnám le.
Az asztali hadijátékok körében népszerű az 1/56 (más néven 28 mm-es) méretarány. Sajnos azonban a magyar haditechnika nem szerezhető be ilyen méretben, ezért kénytelen voltam saját magam elkészíteni ezt a járművet.
A munka a hagyományos módon, adatgyűjtéssel indult, ami a 39M Csaba esetében nem volt túl nehéz, hiszen könnyen hozzáférhetőek a 3-4 nézeti képek, rengeteg fotó is elérhető a neten, illetve magam is rendelkezek sok nyomtatott kiadvánnyal, ami foglalkozik a típussal.
Az adatok begyűjtése után jött a dolog legnehezebb része, a 3D-s testmodell elkészítése. Ehhez egy 3D-s tervező software-t kell alkalmazni, így létrejön a makett virtuális modellje. Ezzel már el lehet menni 3D nyomtató céghez, hogy kinyomtassák. Itt szeretném megköszönni a Varinex Kft-nek, hogy létrejöhetett ez a makett, hiszen ők segítettek a 3D nyomtatásban.
A nyomat elkészülte után a nyomtatási technológiából adódó rétegvonalakat igyekeztem eltüntetni, ahol lehetett csiszolással, ahol lehetett egyéb módszerekkel (tömítés), majd az így preparált elemekről szilikon gumiformát készítettem. Látható, hogy a mesterdarabot nem akartam összerakni és kifesteni. A minták segítségével műgyantából készültek el a végleges makett különböző alkatrészei,melyek a következő darabokból álltak: páncéltest alja, páncéltest teteje, első és hátsó felfüggesztés, kerekek (rajta a Sarkanytús Cordatic felirattal), torony, torony felső búvónyílás ajtaja, nehézpuska (mint fő fegyverzet) és géppuska.
Ragasztás után egy-két helyen javítani kellett (ez inkább műgyanta öntési hiba volt), ezt Trinát mestertapasszal és kétkopmpnensű putty-val (greenstuff) végeztem el. A keretantenna tartóinak kis lyukakat fúrtam (szerencsére a műgyanta remekül megmunkálható), ezekbe drótdarabokat helyeztem. Az így elkészült tartókra pillanatragasztóval drótból előre méretre hajlított antennát rögzítettem. A páncéltest jobb oldalán Warhammer 40K-ból kölcsönvett ponyvát ragasztottam, míg bal oldalra valamelyik másik 1/56-os készletből elmentett ásót helyeztem az itt kialakított szerszámtartókra.
A festést fekete alapozó spray-vel kezdtem, amire a Humbrol akril 30-as zöld festékével ecseteltem fel a páncélautó színét. Gyakorlatilag az álcafestés ennyiből is áll, de hogy ne legyen nagyon egyszínű, ezért az oldalra rögzített ponyvát a háromszínű magyar álcáknak megfelelően festettem ki (már nem emlékszem pontosan a színekre). Az alváz környékét Humbrol akril 70-el kicsit szárazecseteltem, hogy némi rozsdát imitáljak, majd ugyanazen részeket a kerekekkel kiegészítve Humbrol akril 110-el is kezelésbe vettem, hogy porosabbnak tűnjön. A kerekek futófelületét igyekeztem Deca Color feketével visszafeketíteni, mivel a por inkább a gumiabroncs vájataiban szeret megülni. A rendszámokat és a hadijeleket kézzel, ecsettel festettem. Száradás után átmostam az egész modellt Sadolin páccal, ami után kb. 2 napot kellett várni a teljes száradásig. Végül egy matt lakkréteget kapott, hogy hadijáték közben se sérüljön a festés.