39M „Csaba” páncélautó

39M Csaba

1:72, EMP3D No.EMP-72012906
A Weiss Manfréd nekifogott egy felderítő páncélautó létrehozásának, miután kis hazánk visszakapta fegyverkezési jogát a bledi konferencián. Jött a Darányi-féle győri fegyverkezési program, ami 1 milliárd pengő e célra fordítását jelentette. Ebben az időben, a 30-as évek legvégén, népszerű volt az ilyen fajta páncélozott autók használata. Maga a jármű viszonylag vékony páncélzattal és 20 mm-es nehézpuskával, mint fő fegyverrel és 8 mm-es géppuska kiegészítő fegyverzettel rendelkezett. A szegecselt páncélzat, ami 7 és 13 mm közötti vastagságú volt komolyabb fegyverek találata ellen nem sokat ért. Bevetésre kerültek a magyar területgyarapítások idején. Néhányat találat ért az összeomló Jugoszlávia elleni bevetésen. Részt vettek a Csabák a Szovjetunió elleni támadásban is. Itt aztán elvéreztek. Ennek oka jórészt az volt, hogy az erre a célra teljesen alkalmatlan könnyű páncélzatú járműveket harckocsikként vetették be. Érdekesség, hogy 18 „Csaba” tornyot dunai hadihajókra szereltek fel. A honvédség mellett rendőri kötelékben is használták. Ezeket kékre festették. Egyébként többféle álcázó festéssel és jelzéssel el lehet készíteni.
A készlet alaphelyzetben
A készlet alaphelyzetben
Ennek a járműnek 1/72-es makettjét több cég is elkészítette. Most egy számomra új, lengyel gyártó hozta ki több változatát is 3D nyomtatással. A cég elkészítette 1:72, 1:43, 1:48, 1:56 és H0 mérteben is. A készlet annyira új, hogy a dobozon semmiféle felirat nem jelezte, hogy kiféle-miféle, csakúgy, ahogy sem összeállítási rajz, sem matrica nem volt a csupasz dobozban. Bár a felületek tiszták, de valahogy nem tudtam komolyan venni. Három palacsintára rakták a 10 darab alkatrészt. Az egyiken a test, a másikon a torony és a hozzá való fegyverzet, a harmadikon a két pár kerék látható. Nagy eséllyel az alkatrészek kiszabadítása a nyomtatási szálak dzsungeléből tovább tartott, mint a makett megépítése.
A készlet alaphelyzetben
A készlet alaphelyzetben
Az építés szinte pikk-pakk ment. A kevés alkatrész jól illeszkedett. A festés sem volt túl összetett. A zöld alapot fújtam, a világos é sötétbarna foltokat ecsettel vittem fel. Miután a készlet nem tartalmazott matricákat előszedtem a jópár éve saját magam készített matricákat. Így aztán elkészülhetett a Magyar Királyi Honvédség felderítő járművének a makett-karikatúránál csak egy hajszállal komolyabb makettje.
39M Csaba
39M Csaba
39M Csaba
39M Csaba
A készlet alaphelyzetben
A készlet alaphelyzetben
A készlet alaphelyzetben
A készlet alaphelyzetben
A készlet alaphelyzetben
A készlet alaphelyzetben
"Kicsomagolva"
"Kicsomagolva"
"Kicsomagolva"
"Kicsomagolva"
"Kicsomagolva"
"Kicsomagolva"
színesben
színesben
színesben
színesben
2026.05.11.
Miggyuri
Makettinfo Online Klub
Minimánia Makettépítő Kör
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Elnar
2026.05.30. 10:34:27
A makett nem csúnya, bár a legnehezebben házibarkácsolható rész a kerék, és az sikerült legrosszabbul. Néhány ferde felületen látszik a rétegezés, de sárvédők rutinmunka, a tető már egy fokkal komolyabb, talán a homlokpáncélról a lehetne a legnehezebben eltávolítani. A korlátantenna eltörés nélküli kiszabadításáért jár a bronz vitézségi!
A jelzések, ha jól látom papírból vannak, én cserélném őket, ha nem nagy munka. A kereszt másfélszer ekkora volt, a rendszám feleekkora. Ha konkrétan a Pc-148 megjelenítése a célod valamiért, akkor arra figyelni érdemes, hogy az az 1. lovasdandárhoz tartozott, aminek a szabványostól eltérő, vékony szárú kereszt hadijele volt, szerencsére ez az alakulat elég jól dokumentált, még itt a fórumban is. Az alakulatjelzést (pont fölött körülölelő félkörív) a géppuska fölött viselte elöl, és a két farlemez találkozásánál lévő kurblinyílás felett hátul. Ezek kicsi dolgok, de nagyon látványosak. Amivel még nagyon fel lehetne dobni, az a kitekintő prizmák üvegjeinek fényes sötétre festése.
Miggyuri
2026.05.30. 13:42:17
Köszi!
Nekem is úgy tűnik van még mit javítani. A matrica fehér matricalapra volt nyomtatva vagy 100 éve. Kikeményedett, így adja a papírra nyomtatott hatást. De az észrevétel teljesen jogos. Amint lesz megfelelő cuccom, javítani fogom. A jelzések elhelyezéséhez az útmutatást köszönöm!
Elnar
2026.05.30. 14:58:53
A jelzéseknél még lemaradt, hogy a kereszt ennél az egységnél szinte pont középen volt oldalt (pontosan az oldalajtó mögött indult, és ezzel szimmetrikusan került fel az átellenes oldalra. A mérete az oldalajtó szélességével volt azonos, és pont ilyen méretben került elölre is. Ami még a magyar járműveknek a jellemzője, az egységes honvédelmi gépjármű jelzés, amit nem tudom, ekkorában hogy lehetne megjeleníteni, de az aranynarancs színű matrica mindkét oldalon jól látszik a hadijel felső szélével futva a stoptábla menetirány szerinti elülső ferde élét érintve.
Ha kell pontos infó, írj rám és tudok küldeni sok képet erről az egységről, még a Pc-148-ról is van egy :)
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció