Pintér György - Múzeumi krimik
A címet Ilku Pál veretes műve, a "Zendül az osztály" ihlette. Ja, hogy miért zendülés? Mert az katonai bűncselekmény, aminek célja nem a fennálló államrend megdöntése. Az a lázadás. Itt nem erről volt szó.
Lassan egy esztendeje, hogy 2023. június 23-án a Wagner-csoport zsoldosai elindultak egy kis baráti beszélgetésre Sojgu orosz hadügyminiszterhez, aki e hírre csapot-papot odahagyva inkább Moszkvába utazott. Persze a zsoldosok nem klakkban-frakkban, ünneplősen igyekeztek erre a kis randevúra, hanem talpig fegyverben, tankban, ahogy illik. Közeledésüket persze rossz néven vették és így néhány helyen tűzharc is kialakult a zendülők és a kormány csapatai között. Eközben a vonuló hadoszlopot virágesővel, itt-ott tapsviharral köszöntötte a polgári lakosság.
Így ért az egész osztálykirándulás a Don melletti Rosztovba. Ha már erre jártak, el is foglalták az orosz Déli Katonai Körzet főhadiszállását. Harckocsik állták el az épületkomplexum kijáratait. Egy ilyen jármű számára kicsit szűkös kapun próbált kijutni, így némileg átrajzolta a sárvédő lemezek és a kötényezés elrendezését csakúgy, mint a kapubejáró kinézését is. Az amúgy jókora – egy másik – cirkuszi előadást hirdető plakátokkal borított kapubejáró kapuszárnyait is meggyűrte a harci jármű, amit hozzáértők T-90-nek vagy 90M-nek azonosítottak.
Nos, a zendülés egy nappal később, vezérének élete két hónappal később ért véget.
Ennek a főhadiszállás egyik kapujában fennakadt harckocsinak és lehetőség szerint a közvetlen környezetének elkészítését terveztem. Hál' istennek van róla fénykép rendesen.
A makett az ACE gyártmánya. A cég keményen tartja a szovjet hagyományokat - már ha az általa készített makettkészletek minőségét nézzük. Az összesen nyolc öntőkereten komoly alkatrészhalom várja a beépítést. A felhasznált műanyag hajlamos a hasadásra, így az alkatrészek leválasztásánál érdemes óvatosnak lenni. A rajzok áttekinthetők. A makett jellegéből adódóan átlátszó alkatrész nincs. Van viszont fehér számsor. A rajz három jármű festéséhez ad térképet. Ezeknek előírásait esetünkben figyelmen kívül hagyom, inkább a képek alapján tájékozódva. Sorja, ha nem is sok, de van, félrecsúszva öntött alkatrész akad. Ez különösen kellemetlen a futógörgők esetében, amiket két-két alkatrészből kell összehozni, de az elvileg középen elhelyezkedő perem a görgők felénél el van csúszva. Van csiszolgatni való a torony összeállításánál is. Ha már annyira belelendültem, kifúrtam a löveg csövét is, hogy mégse egy elrontott mestergerenda képzetét nyújtsa.
Amúgy a képeket alaposan vizsgálni kell, ha ezt az elrugaszkodott harckocsit szeretnénk elkészíteni, hiszen nem mindent, vagy nem úgy kell beépítenünk, ahogy az a leírásban szerepel. Hiányzik például a torony elejéről a 90-esekre jellemző, két nagyméretű "reflektor" a toronyról. Arról nem beszélve, hogy a torony elejére felfüggesztett "Relikt" reaktív töltetek alakja sem egyezik meg a makettkészletben található "V" alakú darabkákkal. Így azt is le kellett gyártani.
A helyére kerültek a görgők végén a lezáró elemek, amiket külön alkatrészként ad az ACE. Ki kellett gondolnom, hogy hogyan jelenítem meg a részben felszakadt, felgyűrődött sárvédőt és a kötényezés maradványait a harckocsi menetirány szerinti bal oldalán.
Türelemjáték a ködvetők oldalanként 6-6 vetőcsövének fölragasztása.
Felragasztva a helyére a reaktív páncélzatot nem tetszett az összhatás. Sem alakra, sem kinézetre nem adta azt a látványt, amit szerettem volna. Így következett a makettezés legszomorúbb része, a visszabontás. Más alapanyagokat kerestem a „téglák” megformálásához.
Nos, megtörtént a javítás. Így nekiállhattam a kapu kialakításának, amiről egyes orosz oldalak azt írták, hogy a Rosztovi Állami Cirkusz bejárata. Hát ha az akkor pont jó helyen ragadt be a harckocsi, megbontva a kapuoszlopokat, szétcincálva a saját járművüket. Az oszlopok habkartonból készültek, a rajtuk lévő díszítések kartonból. Sikerült használható képeket találnom egy orosz oldalon a bejárati kapu két, amúgy kifeszített szárnyán látható molinókról és a két oldalt található cirkuszplakátokról. A deformálódott sárvédő lemezeket egy születésnapból maradt, gyerekpezsgő palackjáról lefejtett fóliacsíkból állítottam össze, megfelelő helyeken összegyűrve ezt a csíkot. Ami nem megnyugtató, az a légvédelmi géppuskát részbe eltakaró álcaháló megjelenítése. Ezen még dolgoznom kell!
Vadász Pistától kapott alapot alakítottam át Vraukó kollégától kapott macskaköves borítást ábrázoló lapot - köszönet mindkét segítőnek!
Időközben nekiálltam, hogy házilag elkészítsek egy nagyjából centi hosszúságú vaskerítés elemet. Ez öntőkeret darabokból. horgászólomból és vékony drótszálakból áll össze. Meglátjuk, hogyan sikerül.