A hatfontos

British 6 pdr anti tank cannon

1:35, Italeri No.323
Pintér György - Múzeumi krimik A brit 6 fontos löveg makettjét számos gyártó kínálatában megtalálhatjuk, én az Italeri 323-számú készletéből épített makettet szeretném bemutatni.

A makett eredetije a szövetségesek egyik legfontosabb páncéltörő lövege volt, amit a britek mellet az USA hadereje is rendszeresített, illetve az USA-ban is gyártották 57mm M1 néven. Egyes források szerint a teljes legyártott mennyiség elérte az 52.000-et és 20 fölött volt az alkalmazó országok száma. Ezek között a szövetségesek és Izrael, vagy Pakisztán mellett megtalálhatók a nagy ellenfelek is: Németország, Észak-Korea és Észak-Vietnám is. Ennek köszönhetően szinte minden környezetben bátran elhelyezhető. Sikerét annak a kedvező kompromisszumnak köszönhette, hogy alacsony tömege (~1100kg), relatív kisméretű lőszere (57×441 mmR) és méretei mellett is megfelelő páncélátütő képességet tudott felmutatni, melyet a folyamatos lőszerfejlesztéssel sikerült fenntartani. Az észak-afrikai sivatagban a Tigris tank megjelenéséig probléma nélkül le tudta küzdeni a rendszerben álló ellenséges német és olasz tankok frontpáncélját is, de oldalról és hátulról még a Tigrisre is veszélyt tudott jelenteni. Az első Tigris tank kilövést is ennek a lövegnek tulajdonítják, oldalról sikerült eltalálni, míg a híres bovingtoni Tigrist is ilyen löveg tette harcképtelenné, egy a toronykoszorút ért szerencsés találattal.

Nekem mégsem a történelmi vonatkozásai miatt tetszett meg, hanem mert az 1981-es kiadású, meglehetősen vintage hangulatot árasztó maketthez szokatlan módon egy kis dioráma alapot is ad az Italeri. Ezt eddig csak a Matchbox 1/76-os készleteinél láttam, pedig szerintem jópofa ötlet, nagyban megnöveli a dobozból építés élményét. Nekem is ezt adta, kizárólag a dobozból építettem, amolyan rekreációs "öröm-makettezésként", 4-5 téli estét rászánva, családi filmnézés közben.
A makett összeállítása problémamentes, sorjával nem találkoztam, az öntőformák találkozása során kialakuló perem eltávolítása viszont odafigyelést és jó szemeket (vagy egy nagyítós lámpát) igényel. (Most, ahogy a képeket nagyításban nézegetem, látszik, hogy mennyi helyen elmulasztottam ezt). Az alkatrészbontás észszerű, szépen kidolgozott, számtalan apró alkatrésszel. Az egyetlen negatívumként a vastag lövegpajzsot lehetne megemlíteni, de a műanyagfröccsöntés technikai korlátait el kell fogadni. Az összeállítás könnyű, nekem egyedül az irányzó kezelő szervei és a mellette lévő védőkeret körül sikerült némi káoszt felfedezni, nem igazán állt össze a makett kialakítása és az összerakási útmutató.

Festéknek az otthon akkor éppen megtalálható Revell olajzöldet használtam, a fényképek alapján ez nagyjából megfelel az európai hadszíntéren használt brit példányoknak. Némi világos szárazecseteléssel tettem "háromdimenziósabbá" a makettet, minimális koptatás, főleg a kezelők által gyakran taperált felületeken, de nem vittem túlzásba. A gumikerekek értelemszerűen feketék, ha a diorámába helyezzük, a barázdákban némi sárimitációt kell elhelyezni. A végén szokásomhoz híven az egész makettet nagyon vékonyan átködöltem szűrkés homokszínnel. A kerekek környékére többet, a felső részekre kevesebbet. Tapasztalataim alapján a terepen látható katonai eszközök (de még a katonák is) eredetileg eltérő színei a mindenhol jelenlévő por és kosz miatt tompulnak, amolyan egységes, a tájra jellemző árnyalatot vesznek fel, ezt az átködölés jól tudja imitálni.

A kis dioráma megépítése igazi örömmenet volt, ahol a remekül lehetett játszani a megmaradt, kissé már bedöglött, ezért festékszóróban már nem használható festékekkel. Az alapot sötétbarnával festettem fel, majd száradás után híg sötétzölddel kentem át, ami a mélyedésekben megülve jól imitálja a fű közötti mohát. Végül a kiálló részeket világosabb barnával emeltem ki. Ezek után jött a fű imitációja, ami nálam bevált és olcsó, szárított kapor. Természetesen a keréknyomokba nem szabad ragasztani, én ezeket gyurmával kimaszkoltam, majd távolról ragasztószprével fújtam le. Erre szórtam a kaprot, egyenletlenül lenyomkodtam, majd száradás után a felesleget lefújtam. A kapor kiszóráskor nagyon szép zöld, de érdemes zöld festékkel egyenletlenül ráecsetelni, mert egy idő után kifakul. Ez amúgy pont jót tesz, jól imitálja a valódi, tarackos, foltos füvet (szerintem legalábbis).

A keréknyomokat világosabb barnával még szárazecseteltem, majd az egészre félfényes lakkot kentem, hogy a saras felületet jobban imitáljam. Itt végiggondolva volt némi kétségem, hogy mennyire kell, hogy felázott legyen a talaj, hogy az alig 1,1 tonnás löveg ilyen mély nyomot hagyjon, de ezt aztán elengedtem.
Kapunk egy karámdarabot is, itt az időjárásnak kitett fa imitációja a kihívás. Az utcát, vagy természetetet járva szeretem megfigyelni, hogyan koszolódnak-színeződnek-öregednek a tárgyak. Én úgy látom, a napnak-esőnek kitett, kezeletlen fa leginkább szürke, vagy tompán barna árnyalatokat vesz fel. Ezért én először szürkével festettem le a karámdarabot, majd híg barnával kentem át, helyenként sötétbarna foltokat beletéve, majd higítós ecsettel elhúzva imitáltam az öregedő fa jellegzetes textúráját, végül némi szárazcsetelés világosszürkével az éleken járult hozzá a térbeliség hangsúlyozásához. Nekem ez a játék a színekkel az építés egyik kedvenc része volt, ahol szintén a már döglött festékeimre támaszkodtam. A karámdarabot a helyére ragasztottam és a tövénél egy kis homokszínnel fújtam le, hogy a rárakódott sarat-port imitáljam.

A dioráma alap elkészítése után helyére ragasztottam a löveget. Itt kellett egy kicsit erőszakoskodni, mert a keréknyom vége és a lövegtalp végének a helye nem igazán illeszkedett, de győzött az erőszak és a pillanatragasztó.
Kapunk néhány felszerelést is: a löveg mellett elmaradhatatlan éles és kilőtt lőszerek mellé ládák, kézifegyverek, sőt tártartók is járnak. Ezeket próbáltam életszerűen elhelyezni a löveg körül, ez emberek hiányában is ad némi életet a kis diorámának. Ha szerzek valahogy egy tűnődve nézegető brit, vagy német katonát, majd elhelyezem benne.
Amit nem csináltam meg, pedig lehetne: nehezen tudom elképzelni, hogy valaki egy teljesen átlátható, fedezéket nem nyújtó karám mellé felállít egy páncéltörö ágyút mindenfajta álca nélkül. Én így terveztem még egy bokrot csinálni a karám mellé, és pár levágott ágat nekitámasztani a lövegpajzsnak, így szemből álcázva a fegyvert. Ezt majd elkészítem, ha lesz ihletem, de így is elégdetett vagyok vele.

Összefoglalva: igazi örömmakett, az egész elfér egy tenyéren, könnyen megépíthető, dioráma is lesz belőle, árban sem vészes, csak ajánlani tudom!
Doboz képe
Doboz képe
Sivatagi környezetben
Sivatagi környezetben
USA használatban, eredeti színes propaganda kép
USA használatban, eredeti színes propaganda kép
1
1
2
2
3
3
4
4
IMG_3002.jpeg
IMG_3002.jpeg
2024.04.25.
feba78, Győr
Bázis Makettklub Kecskemét
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Mekett
2024.05.02. 18:09:01
Köszönjük, hogy bemutattad ezt a kis löveget. A német alkalmazásáról mit tudunk?
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció