Pintér György - Múzeumi krimik
Cikkemet elsősorban hozzám hasonló kezdő makettezőknek ajánlanám.
A vignetta a Tamiya készletéből van, a többi kiegészítő sajátgyártás.Mielőtt elkezdeném szeretném leszögezni, hogy:mindent próbálok minél olcsóbban megoldani, és törekszem arra is, hogy minél kevesebb időt töltsek beszerzéssel.
Pak 75 és személyzete:
Ennek összerakását nem taglalom. Csak annyit mondanék, hogy (bár biztosan másoknak is) nekem a TAMIYA-makettek nagyon tetszenek. Részletgazdagok, sok kiegészítővel kompatibilisek. Valamint vannak a készleteik között olcsó darabok is.
A festéséről még annyit, hogy csak itt használtam AKRIL festéket. A löveget, a hüvelyeket és az emberek ruháját. Az emberek testét és arcát temperával szoktam. Tudom: nem lehet árnyékolni stb…de vállalom.
Az alap:
Az alap keretével nem szoktam foglalkozni. Esetleg csak annyit, hogy majd később,ha nagyon kell, akkor meg tudjam csinálni. Bevallom,ez nagy hiba nálam.
Tehát a keret két darab mackósajtos dobozból van összeragasztva, majd gipsszel kiöntve,és szépen elsimítva. A száradás után méretre vágott DEKORGUMI kockákat használtam, amit a makettezésben szerintem mindenki által használt TECHNOKOL-lal vittem fel a felületre. Majd ezt lefestettem szürke színűre (TEMPERÁVAL). Amint ez is megszáradt,TAPÉTARAGASZTÓ és HOMOK keverékével töltöttem ki a réseket.
A bútor:
Keménypapírból vágtam,és összeragasztottam. Ilyen egyszerű. Bár ez,azt hiszem,látszik is rajta. Nem vagyok bútorasztalos, de igyekszem. A festésnél vigyáztam a temperával, mert ha újra belemártom egy kevert színbe,akkor elveszti a tónusát és eltérő színt kapunk eredményül.Ahogy megszáradt, egy régi színtelen körömlakkal lelakkoztam. Szerintem igazi lakkal jobban lehet lakkozni, de így utólag szerencsém is volt, mert így antik színhatást értem el vele (legalábbis számomra).A fogantyúk vékony drótból lettek kivágva és felragasztva. Kedvencem ebben a kis kiegészítőben a kis fehér ruhadarab,ami kilóg az alsó fiókból. Ezt is egyszerűen meg lehet formázni egy zsebkendővel és technokollal.
A törmelék elkészítése:
Ebbe mindenféle diorámaépítés közben megmaradt selejtnek minősített anyagot beleraktam. Ilyen volt például dekorgumiból vágott tégla, aszalt datolyának a tárolóedényéből vagy kínais elvitelre kért kajának a dobozából (nikecell-szerű anyag) készített kockakő darabok, mindenféle gipsztörmelék stb. A különböző elemeket a megfelelő színre festve először technokollal rögzítettem. Amint megvolt a törmelék, jött a homokzsák. Elkészítése viszonylag egyszerű volt:levegőn száradó gyurmával kellett játszadoznom egy kicsit (bevallom itt is van még mit fejlődjek).Végül, mikor már minden a helyén volt,jött a natúr tapétaragasztó…
A villanypózna:
Ha a makettezőben van egy kis fantázia, akkor könnyen rájön, hogy az egész egy hurkapálcika lefestve. A vezetéktartókat drótból vágtam és hajlítottam, majd a PILLANATRAGASZTÓ miatt már nem mozdult sehova. Van ,mikor én is elvesztem a türelmem . A lámpa levegőn száradó gyurma és egy gyufának a feje.
A kerítés:
Egyszerű rézdrót meghajlítva. Sokan mondták, hogy inkább vegyem le, de nem tudom. Nekem valahogy tetszik.
A vignetta elkészítése során szerettem volna, ha van a villanypóznán szigetelőcsempe és vezeték is, valamint egy villamossínpárt is elgondoltam benne, de ezek házi elkészítésére még nem jöttem rá, ezért inkább kihagytam. Ezúton is szívesen várom a javaslatokat!
Pár kép minőségért elnézést kérek!
Remélem sokaknak tudtam segíteni és ötlettel szolgálni.