Pintér György - Múzeumi krimik
A 28 mm-es méretarány nem túl elterjedt a makettezésben, de annál inkább használatos az asztali hadijátékokat (azaz a wargame-et) űzők körében. A figura-, tereptárgy- és harcjárműgyártók között sincsen teljes megegyezés a pontos arányt illetően, mert a 28 mm-ert értelmezik 1/56, 1/60, sőt,akár 1/64-es kicsinyítésként is. Az 1/64-nek van annyi előnye, hogy ez egy szabványos modellvasúti arány. Ettől függetlenül a legelterjedtebb az 1/60-as arány. Gyakorlatilag az asztalon játék közben nem nagyon észrevehetőek a különbségek, így nem annyira zavaró a sok gyártó által különböző kicsinyítésben gyártott figura vagy jármű.
A kis bevezető után szeretném bemutatni az Ebob Miniautures (www.ebobminiatures.com) egyik termékét, egy középkori házat, amit 10 Fontért (kb. 3700 Ft) és némi postaköltségért vásárolhatunk meg tőlük. Tulajdonképpen meglepődtem, amikor a kezembe vettem, mert én műgyanta házra számítottam, aminek a falai és a teteje külön van, ehelyett egy habszivacsból nyomott épület érkezett egyben. Maga az épület elég szép kívülről. Az egyik oldalon egy-két helyen találkoztam apró légbuborékokkal, azaz anyaghiánnyal a tetőn, de mivel ez a tető jellegéből adódóan nem zavaró, ezért nem is nagyon foglalkoztam vele. Az összeállítással nem sokat kellett vesződni, mivel egyben van. Az ajtók aljánál viszont találkoztam némi sorjával, ezt egy éles szikével könnyedén lefaragtam. Az egyik ablaknál volt még egy kis anyag többlet (gondolom már elhasználódott azon a részen a minta, amibe nyomják), de azt is pillanatok alatt el lehetett távolítani szikével.
A festésnél nem mertem hajtógázas spray-vel alapozni (nehogy a hajtógáz megtámadja, reakcióba lépjen a habszivaccsal), ezért ecsettel estem neki. Mindent akril festékkel festettem. A ház fala Humbrol (164) dark sea grey, amit később Humbrol (87) steel grey-el szárazacseteltem. A tető Humbrol (29) dark earth, amit Humbrol (110) natural wood és Deca Color (12-92) fehér keverékével szárazacseteltem. Az ajtók és ablakok Humbrol (186) brown-jával készültek, amit végül bemostam Citadel Devlan Mud (99189999214) bemosóval. A legvégén kapott egy saját készítésű barna bemosót a fal is, valamint a tövében enyhén zöldes színekkel próbáltam mohát imitálni. Újabb problémát jelentett a lakkozás, ami elengedhetetlen egy hadijátékos tereptárgy esetén. Én egy olasz gyártótól használok matt lakk spray-t, de nem mertem ráfújni, nehogy a habszivacsot kikezdje a hajtógáz anyaga (sajnos láttam már ilyet).
Ezért a biztonság kedvéért először belülre fújtam egy kicsit, majd még egy kicsit és miután megbizonyosodtam afelől, hogy nem tesz kárt a fedetlen habszivacsban sem, már sokkal bátrabban permeteztem a lakkot a külső festett felületekre is. Szerencsére nem esett bántódása.