Pintér György - Múzeumi krimik
A most bemutatott vignettámon egy,a németek által zsákmányolt és használatba vett KV-2-es páncélost mutatok be.
A makett:
Ez az első teljesen kész Trumpeter makettem. A gumilánctalpat leszámítva teljesen elégedett vagyok a minőségével. Világosszürke öntőkereteken kapjuk a viszonylag kevés alkatrészt.De ez nem ront a minőségén,csak jobbak az alkatrészbontások. A teknő a lengőkarokkal és a torony is egy-egy darabol áll. Kétfajta festés közül választhatunk,az egyik,amit a dobozgrafikán látunk,a másik pedig kicsit részletesebben ismertetve a szerelési rajzon. A matricaválaszték elég szerény,csak német keresztekből áll,ebből két fajtát kapunk.
Az építés:
Mint általában,most is a toronnyal kezdtem. Eltávolítottam a gyári kapaszkodókat,mert elég siralmasan néznek ki,nem is értem,miért öntötték rá őket. A levágott darabokat drótból pótoltam,a torony két oldalán található akasztókörmöket pedig megmaradt rézmaratásból csináltam meg.
A torony összeragasztása és száradása után jött egy langyos,szappanos fürdő. Majd a festés következett,alapszínnek Gunze H403-ast használtam. Erre fújtam rá a foltokat Gunze H405 és Tamiya XF-64 színekkel. A test összeállítása után az előbb leírt folyamatot követtem. A festék száradása után az egész felületet lakkoztam,majd száradás után befolyattam fekete festékkel. Felraktam a matricákat,majd ezt a területet még egyszer átfújtam lakkal. A testen és a tornyon lévő kis festékkopásokat Tamiya X-10 gun metallal,a rozsdát vízfestékkel,az élek kopásait pedig grafitceruzával csináltam. A lánctalpat szintén gun metallal festettem,majd felhelyezés után pasztellkrétaporból és vízből készített masszával bekentem az egészet a futómű alkatrészeivel együtt. Száradás után,ahol túl soknak ítéltem,egy erősebb szőrű ecsettel eltávolítottam. A lánctalp jobban kopó alkatrészeit grafitceruzával húztam ki.
Itt viszont ki kell térnem a makettem hiányosságára. Nem sikerült megcsinálnom a KV típuscsaládra jellemző lánctalpbelógásokat. A felhelyezés előtt azt hittem,lesz annyi plusz,hogy ezt a látványos rész meg tudom jeleníteni,de még így is éppen hogy felment a lánctalp. Ha esetleg valakinek van valami jó ötlete vagy módszere,szívesen fogadnám, ha megosztaná velem. Mennyivel egyszerűbb lenne,ha nem gumilánctalpat adnának ehhez a készlethez.
A vignetta:
Próbálom a vignettáim méreteit ésszerű határok között tartani,főleg helyhiány miatt. A kész tankot papírlapra helyeztem,majd meghatároztam, hogy mi az a minimális alapterület,ahol elfér. Ehhez készítettem el képkeretező lécből a keretet. Ebbe a keretbe nyomkodtam bele a levegőn száradó gyurmát. Még száradás előtt kialakítottam a földesutat,és belenyomtam a lánctalpnyomokat is. Száradás után kifúrtam a távírópózna és a kerítésoszlopok helyét,majd az egészet lefújtam. Kisebb részletekben bekentem papírragasztóval,és megszórtam szárított kaporlevéllel. Beragasztottam a helyére a közben elkészült kerítést és távírópóznát.
A bemutatott szituáció szerint éppen egy orosz faluba törnek be a németek,ahol a zsákmányolt páncélos egy kerítésen gázol át a falu határában.