Pintér György - Múzeumi krimik
A BTR-80-as páncélozott csapatszállító harcjárművet a BTR60/70 alapján tervezték. Valójában a szovjet milícia számára fejlesztették, rendfenntartó ill. antiterrorista célú járműnek. Gyári típus jelzése GAZ-5903, meghajtásáról egy 275 LE turbó feltöltős Kamaz motor gondoskodik, úszóképes és ABV kollektív védelemmel is rendelkezik. Páncélzata a golyós kézifegyverektől nyújt védelmet. A BTR-80 fegyverzete egy 14.5X114 mm KPVT nehézgéppuska, az A-változatba egy 30 mm-es 2A42 GRAU gépágyút szereltek egy párhuzamosított 7.62X54 mm-es PKT géppuskával, az újratervezett toronyba.
Az MH-ban a 90-es évek eleje óta van alkalmazásban.
Makett formájába a Zvezda adta ki 1/35 méretarányban az alap és az "A"-változatot. Az "A" esetében az alapverzió mellé csomagoltak egy "A"-tornyot, megfeledkezve az egyéb eltérésekről.
Mivel a gyűjteményem nem tartalmazott gumikerekes harcjárművet és általában magyar vonatkozású eszközöket építek, ezért ezt a makettet választottam a hiány pótlására.
Az építést a legszembetűnőbb különbség eltüntetésével kezdtem, ez pedig a jobboldalon lévő első lőrés. A hegesztési varratot műanyagszálból készítettem. Ezután következett a Zvezda-féle sokat emlegetett ajtózsanérok eltüntetése és egy reálisabb készítése. Az első vonóhorgokat és az ütközőket maradék alkatrészből készítettem. A drótkötelet hangszóróvezetékből sodortam. Közbe beépítettem az Eduard készletéből a hajócsavart és írásvetítő fóliából a szélvédőt. A páncéltest összeillesztése gond nélkül ment, tömíteni csak a hátsó sárvédőnél kellett. Következett az Eduard-maratások felhelyezése és a kapaszkodók, fogantyúk elkészítése rézdrótból. Ez utóbbit fényképek alapján tettem fel. A torony építésénél egy fogantyút cseréltem rézre és a fegyverek csövét felfúrtam.
Következő lépés a festés volt. Az alapszínt a Modell Master 1712 field green festékével fújtam, száradás után felhelyeztem a tornyot és szabadkézzel vittem fel a felületre a többi színt, barna-Revell 84, fekete-Revell 8 , ezt használtam a műgyanta kerekekre is.
A KFOR-jelzések felhelyezésével volt a legtöbb problémám, mivel nem találtam a matricák között megfelelőt. Ezért kénytelen-kelletlen papírsablonokat készítettem a KFOR feliratról és a fordított V-jelzésekről. Maszkolószalaggal rögzítettem és lefújtam fehérrel.
A fegyvercsöveket feketére festettem és Modell Master 1406 színnel szárazecseteltem.
A lámpákat üvegfestékkel festettem , előtte világosszürkével alapoztam.
Afestés száradása után következett a matricázás, ami egy TOFF-ékből állt.
A koszolást az alvázzal kezdtem, pasztellkrétapor és szitálthomok keverékéhez adagoltam Revell 87 földszínű festéket. Ezt a trutymót ecsettel felpacsmagoltam a felületre, főleg a kerékjáratokba. Végül az egész páncéltestet átecseteltem krétaporral és mattlakkal fikszáltam.
A kerekeket híg Revell 84-el átkentem és krétaporoztam, ezután felraktam a járműre.
Utolsó lépésként elkészítettem az antennát a magyar zászlóval,ami szintén egy TOFF-matricából készült.
A makett építése egyszerű és zökkenőmentes volt. Dobozból könnyen megépíthető, tuningolásra kifejezetten alkalmas. Kezdőknek és haladóknak egyaránt ajánlott.