Pintér György - Múzeumi krimik
Az 1989-ben készült Batman film folytatása tekintettel a nagy sikerre és tetemes bevételre nem volt kétséges. A pergő és izgalmas film méltóképpen került ismét a vászonra 1992-ben. Az első részben az volt az érzésem, mintha mindig egy lépéssel le lett volna maradva Jokerhez képest a maszkos szuperhős. A második részben viszont már felnőtt a különleges karakterekhez a denevérember is, ebben jelentős szerepet kaptak a különböző furcsa járművek.
A film körül kialakult érdeklődést meglovagolva az AMT még 1993-ban megjelentette az első és második részben szereplő négy jármű mindegyikét (Batmobil, Batplane, Batmissile, Batskiboat). Ezúttal a Batman visszatérben szereplő Batmissile-t vesszük górcső alá. egy olyan járművet, mely a filmben is makettként jelent meg, - csak éppen 1/6 méretarányban, - mivel a technika akkori fokán nem tudták volna az átalakulást hitelesen megjeleníteni, így csak fázis képeket látunk ebből a moziban.
A dobozon található egyes nehézségi fokozat és a snapfast felirat már elárul valamit a készlet részletgazdagságáról és az összeállítás nehézségéről. A tetőt leemelve 42 alkatrész néz velünk farkasszemet ebből 8 vinil gumiabroncs.
Első lépésként a krómozott alkatrészekről távolítsuk el hypoval a króm bevonatot. A Steven Lee által 2007-ban készített kivitelt tartalmazó cikket alapul véve, különböző kis sztirol lapokkal és rugóval részleteztem az utasteret. Ebből sajnos vajmi kevés látszik a sötétített üveges kupola felhelyezése után. A beltér selyemfényű fekete egy középszürkével kontrasztosítva. A két hajóablakra emlékeztető oldalüveget még a karosszéria összeállítása előtt be kell ragasztani, és majd maszkolni kell a festés előtt.
A külseje is félfényes fekete lett antracittal és középszürkével koptatva, a futómű részeinél egy kis ezüsttel megspékelve. A hajtómű kivezetőjét polírozható acéllal festettem le. A lángimitáció vattából készült.
Számomra nem volt elképzelhető máshogy, mint abban az egy jelenetben, ahol a jármű megjelent a filmen. Ezért sztirolból elkészítetten a két épület sematikus mását. nem akartam nagyon részletekbe menni, így csak a fő vonalait tartottam meg. A házak horizontális osztását festéssel érzékeltettem. Az alapszín egy Dark Sea Grey, az osztások intermediate blue. A felső és hátsó részt, ahol az épület még folytatódna antracittal festettem le. Az egyik ablakon belül egy kis sztirolból fabrikált reluxa van, míg a másikon egy harisnyából kivágott részre festettem kockás mintát, így ez funkcionál függönyként. A kuka egy rovátkolt fa tipli a teteje pedig valamilyen maradék alkatrészből készült. A valószerűtlen betonfelület is sztirollapból készült, előtte bekarcoltam a filmen is látható osztásokat.
A műhó szódabikarbóna ragasztós vízzel keverve. Ez sajnos nem lett olyan, mint terveztem, mert egy hét után összezsugorodtak az addig tömött hókupacok. A filmen látható olvadt állapotot szerettem volna megjeleníteni itt is, ezért nincs a nyílt részeken hó.
Utólag már másképpen készíteném el ezt a diorámát. A fő hiba, hogy mélyebben van a színtér a kerettől, így nincs elég rálátás a jelenetre. A másik, hogy a túl szimmetrikus elhelyezés kiölte a dinamizmust a jelenetből. Az már egy másik probléma, hogy sokaknak ismeretlen a téma, ezért a filmből vett screenshot-okkal díszítettem az épületek hátulját, így biztosítva némi rálátást a szokatlan témaválasztásra.
Végül is az ember a hibáiból tanul, okos a máséból...
A folytatást tudja a kedves olvasó.