Pintér György - Múzeumi krimik
A makett
Körülbelül egy évvel ezelőtt kaptam egy barátomtól a makettet.Mivel ő nem makettezik rámbízta a Beaufighter-t. Az már az elején kiderült, hogy az orosz Novo cég makettje nem éppen új darab. A dobozban 5 öntőkeret van az átlátszó alkatrészeket is beleértve, az építési útmutató egyszerű és egyértelmű, a matricák nagyon vastagok.
Az alkatrészek a megszokottól keményebb műanyagból készültek, ezért megmunkálásuk nehezebb. Minden alkatrész rettenetesen sorjás, a kisebbeken több a sorja mint maga az alkatrész anyaga és a legtöbb nem is hasonlít arra aminek lennie kéne.
Építés
A pilótafülkével nem volt problémám, mivel egy ülésen kívül semmit nem tartalmaz, a maketthez kapunk ugyan két figurát, a pilótát és a lövészt viszont ezeknek alig felismerhető ember formájuk van ezért őket hanyagoltam. A makettet körülbelül fél óra alatt összeragasztottam, annak ellenére, hogy a szárnyakból le kellet faragnom az illeszkedést segítő csapokat, mivel azoktól lehetetlen volt a helyére tenni őket.
Ragasztás után mindenhol hatalmas lukak tátongtak, illetve megszámlálhatatlan illesztési hiba volt, aminek köszönhetően órákig reszeltem majd políroztam és tömítettem mestertapasszal és tamiya tömítővel, ezt a sort háromszor volt türelmem megismételni annak ellenére hogy még ekkor sem volt tökéletes, de szerintem ezt a végtelenségig csinálhattam volna... A sok csiszolástól pedig eltűnt a pozitív panelvonalak egy része.
A motor nyitható hűtőit lereszeltem és tejfölös doboz tetőből vágtam négyzeteket, ezeket ragasztottam fel hűtő gyanánt pillanatragasztóval. A szárnyból kireszeltem a hiányzó leszálló reflektor helyét, majd allufóliával béleltem és az átlátszó öntőkeretből alakítottam ki az izzókat, a búrát szintén tejfölös doboz tetejéből vágtam ki. Az antennákat, futóműveket és egyébb kisebb alkatrészeket festés után ragasztottam fel.
Festés
Mint ahogy az egész makettre, a festésre sem akartam költeni semmit, :) csak a meglévő festékeimet és anyagokat használtam fel, ebből következik, hogy a színek nem stimmelnek. Előkotortam a régi Humbrol és Revell festékeimet, amelyeket egyszerű lakkbenzinnel higítottam. A festési rajz alapján eredetileg a 22 Squadron Royal Australian Air Force gépét lehet elkészíteni, ennek festését viszont túlságosan unalmasnak találtam, mivel az egész gép zöld, ezért döntöttem úgy, hogy egy amerikai változatot készítek el, amelynek érdekesebb a festése.Így a matricákat sem használtam fel.
Első lépésként az egész gépet lefestettem szürkére, a felületek hibái miatt nem mertem fújni ezért vastagon többször lekentem ecsettel ami valamelyest segített a helyzeten. Ezután következett a zöld foltok fújása, majd száradás után a zöldet egy kevés fehérrel világosítottam, ezzel fújtam le a panelek közepét, így megtörve a festék egyhangúságát. Végül az egész gépet átködöltem az alap szürkénél kicsit világosabb szürkével.Tamiya maszkoló és ecset segítségével ráfestettem az amerikai felségjeleket. Végül fényes lakkal fújtam le az egész repülőt. A kipufogóknál lereszelt pasztel krétával koszoltam az alját. A szálantenna huzalját fekete harisnya szálból pillanatragasztó segítségével feszítettem ki.
Összefoglalva, a makett építését nagyrészt a reszelés tette ki, de végül sikerült valami repülő formát kireszelnem a kapott műanyagdarabokból. A makett formája sok helyen torz, nem hasonlít az eredeti gépre. Sok mindent fel lehetett volna még javítani(pilótafülke,futóaknák)ezekkel azért nem foglalkoztam mert szerintem nem éri meg a fáradtságot egy ilyen minőségű maketten. Igazából senkinek sem ajánlom a makett elkészítését, aki egy szép Beaufightert akar készíteni, inkább válasszon egy újabb gyártású makettet.
Sajnos nem találtam információt a makett gyártási évéről, ha valaki tudja mikor készült kérem írja meg, mert nagyon kíváncsi vagyok rá!
Köszönet a makettért Hettinek!