Pintér György - Múzeumi krimik
A dioráma háttértörténete
Elképzelésem szerint az oroszok gépesített felderítőket (Willy's Jeep) küldtek a városba, hogy felmérjék a terepet. Az egyik utcasarokhoz érve ellenállásba ütköztek (Pak38) és az ellenség megsemmisítő csapást mért rájuk. A harckocsi- és a gyalogoshadosztály megérkezésével (T-34/85) utcai harc vette kezdetét. Az ágyú kezelőszemélyzete látva a túlerőt visszavonulásra kényszerült. Kénytelenek voltak hátrahagyni a Pak38-ast valamint az MG-42-est, és csak a túlélésükhöz szükséges felszerelést vitték magukkal. Az előretörő szovjet erők kihasználnak minden fedezéknek szolgáló helyet (ilyenek a Willy's, a homokzsákok és a kőrakás is), de így is emberveszteséggel néznek szembe...
Az építés
A Willy's Jeep az Italeri gyártmánya, amit feljavításokkal tettem élethűbbé. A ponyva pillanatragasztóval átitatott zsebkendőből készült, amit száradás után lefestettem és átszárazecseteltem. A motorháztető pezsgősüveg fólia (így a megrongálódása jobban imitálható), a szélvédő maradványai pedig plexilapból vannak. Az oroszok a II. világháború idején az amerikai hadseregtől kaptak járműveket, nemcsak Sherman harckocsikat, hanem Willy's Jeep-eket is! Ezért döntöttem úgy, hogy a Jeep alapszíne az amerikai Olive Drab lesz. Erre a színre került némi téli álcázó fehér festék.
A Pak38-as löveg szintén az Italeri terméke. Érdemes beszerezni hozzá fotomaratásból lövegpajzslemezeket, mert az öntött lemezek kissé vaskosnak tűnhetnek(sajnos nekem nem volt rá lehetőségem kicserélni ezeket, az idő hiánya miatt), de egy kis jóindulattal az eredeti műanyag is elfogadható. A löveghez még kapható a piacon műgyanta kerék is, aki tökéletes löveget szeretne készíteni annak ezt a készletet is érdemes megvennie. A kész löveget német sötétszűrke színnel alapoztam, majd téli álcázó festéssel láttam el.
A T-34/85-ös a Tamiya készlete, amelyre Aber fotomaratás került. A gumi lánctalpat lecseréltem a Dragon szemenkénti láncára. A kora tavaszi időszak miatt, egy kopott téli álcázófestéssel ellátott harckocsit szerettem volna megjeleníteni. A járművet fehér színnel alapoztam és sötétzöld festékkel fújtam vissza az éleket, majd vékony ecsettel megfestettem a kopás nyomait.
A figurák alapját egy Tamiya készlet adta meg, ezeknél a fejeket műgyantára cseréltem. A sérült katona saját készítésű. Magnó szalagból elkészítettem a fegyver szíjakat. A festéshez különböző bázisú festékeket használtam.
Végül a dioráma alapról és az épületről írnék. Mind a kettő gipszből készült. Egy régi Modell&Makett-ben olvastam, hogyan is álljon neki az ember a "házépítéshez". Egy üveglapra kell megcsinálni a negatívot. Azért fontos az üveg, hogy a száradás után könnyen eltávolítható legyen a házfal. Az ajtók és az ablakok helyét LEGO-val helyettesítettem az öntés ideéig, majd száradás után ezeket óvatosan eltávolítottam. Így kaptam egy épségben lévő házat. Az éleit elképzelésünk szerint letördelhetjük(a romosságot tekintve). Ezek után a karctűvel "belevéstem" a tégla valamint a ház eredeti mintázatát a gipszbe. Az ablakkereteket gyufaszárból készítettem. A "Hentes", illetve a "Pékség" táblák kartonlapból készültek, ugyanúgy mint a lécek az ablakokon(a fa mintázatát szikével vágtam a papírba). A ház hátsó felén látható valamennyi beltér is, itt a padló jégkrémes pálcikából készült. Az utcakő szintén gipszből van, amit szintén karctűvel alakítottam ki(a sok munkának megvan a látványbeli eredménye!). Az utcán lévő homokzsákok hőre keményedő gyurmából készültek, ezek zsákszínt kaptak. Ezt a diorámát 2 éve készítettem a Mosonmagyaróvári Nemzetközi Makett Kiállításra.
Néhány gondolat a köz érdekében
A kiállításon azt a javaslatot kaptam a profiktól, hogy ha legközelebb ilyen diorámát készítek, akkor vegyem figyelembe azt is, hogy ezek a budapesti épületek több emeletes magasak és ha ilyen romos állapotba kerülnek, akkor több törmelék van az utcán. A javaslatot elfogadom és természetesen egyetértek vele.
A Volkswagen Typ 82E története:
http://www.tankmodel.com/VW82e.htm