Pintér György - Múzeumi krimik
Rattler (1984)
A M.A.R.S. Industries által fejlesztett Rattler a Kobrák egyik jelképévé vált.A rajtaütéseik egyik alapvető eszköze, még az újabb fejlesztéseik sem tudták átvenni a helyét. Elsősorban földi támadás a feladata de megállja a helyét légiharcban is. A VTOL képessége lehetővé teszi hogy a legváratlanabb helyekről előbukkanva támadjon. Kétfős személyzete van: egy pilóta és egy toronylövész, aki a légiharcban segíti.
Fegyverzet: CDV-9B "Jawbreaker" 30mm-es gépágyú az orrban, 40mm-es gépágyúk a toronyban, PL-MK48 fürtös bombák, AEA-56 rövid hatótávolságú légiharc rakéták, EO-18 rakéták, Lorads rakéták.
A makett
Academy A-10A volt a kiindulási alap. Ennyi átépítést még nem csináltam, de nem volt komoly problémám. A készlet meglepően jó szép panelvonalak bőséges fegyverzet és kétrészes kabintető az előnyei. A katapultülés felejtős. További hátránya a matrica, mivel csak egy gép építhető belőle. Ugyanez a készlet elérhető más matricával is. Nagyon jó ár/érték arányú ez fontos volt mivel 2 kellett a 3. hajtómű miatt. Szerencsére találtam egy eladó féltörzsű ilyen makettet. Már csak egy torony kellett a maketthez ami egy roncs B-25-ből származik.
Az építés, festés, matricázás
A kabinnal kezdtem ami hamar kész lett négy matrica az egész. Utána következett a törzs amin összeillesztés előtt kivágtam/csiszoltam a torony helyét és a B-25-ből átraktam a torony alapját amire rámegy majd az. A futóműtől kifelé eső szárnyrészeket levágtam. A szárny belső részét a helyére illesztettem. A szárny külső részei mozgathatóak. Egy méretre vágott öntőkeretdarab a tengely a két szárnyvég között, így egyszerre mozognak, de a szárnyvégek csak a végén kerültek a helyükre a festés megkönnyítése miatt.
A legmunkaigényesebb rész a hajtóművek szétválasztása volt. Nem ment egyszerűen de végül sikerült és ezeket ragasztottam a szárnyvégekhez. A törzs végén ahol a hajtómű lenni szokott elég sok tömítést igényelt. A függőleges vezérsíkok enyhén kifelé dőlnek.
A szín a Humbrol 14, ezzel fújtam le az egész gépet. Utána maszkolás, és az orr-rész kapott egy kis feketét. Következett a fényes lakk azután a matricázás. Az eredeti matricákból nem tettem fel a felségjeleket és az azonosítókat. Ezeket Maár Péter szerkesztette meg nekem és a Szabiroli Modells nyomtatta ki. A 41-es és a kis számok Techmod matricából származnak. A matricák után egy réteg fényes lakk megint és a panelvonalakba egy kis sötét szín. A végén a matt lakkba pár cseppet tettem a fényesből.
A futóművek közben külön elkészültek akár csak a fegyverzet. Még néhány apróság a helyére került és majdnem kész. Később, ha valamelyik készletből marad 4 AIM-9, azok kerülnek a fennmaradó függesztőkre.
A végeredmény nekem tetszik, a foglalkozás elérte a célját (eltelt az idő).
Jó makettezést mindenkinek! HAIL COBRA!
Matricaszerkesztés: http://g10.dragnet.hu
Matricanyomtatás: http://www.szabiroli.hu/