Csak vérünk van! - Biafra, a polgárháborúk klinikai lova
Pintér György - Múzeumi krimik Számomra felejthetetlen emlék volt az a televízióban látott kép, amikor pár nappal a harcok kirobbanása előtt szerb, bosnyák és horvát diákok, a szarajevói egyetem hallgatói, közösen tüntettek a bosnyák fővárosban a béke megőrzéséért. Hatalmas, az egyik járdától a másikig érő feliratot vitt az első sor. Rajta a felirat: "Немамо нафте, само крв!" azaz: "Nekünk nincs olajunk, csak vérünk van!" (A jobb érthetőség kedvéért ott volt angolul is: "We have no oil, only blood!" 1992-t írtunk ekkor.

Egy esztendővel korábban a fél világ megmozdult és szinte egymással versenyezve rohant, hogy Kuvait, a kis olajállam iraki lerohanása után, vissza/elvegye a bőséges olajforrásokat. Az eredmény ismert. A "nemzetközi közvélemény" elítélte a beavatkozást a kis olajemírség belügyeibe és elsöprő erővel tanította móresre Szaddam Husszein seregét.

Itt a szomszédban, a sötét emlékű Szarajevóban azonban más volt a helyzet. Mivel: "Немамо нафте, само крв!", esetleg "Nemamo nafte, samo krvi!”, vagy „Nemamo nafte, samo krv!" Ugye mennyire egyforma? Három nyelv, egy gondolat.
A tragédia bekövetkezett. Ugyanaz a nemzetközi közvélemény, amelynek orra előtt egykori osztály-, iskola-, munka- vagy éppen padtársak gyilkolták egymást évekig teljes lelkesedéssel és olyan kegyetlenséggel, amire egyszerűen nem lehetett épeszű magyarázat, a vállát vonogatta és széttárta a kezét. És a művelt világ ekkor annyit tett, békefenntartó csapatokat küldött. (Itt szerepeltek a Magyar Honvédség fegyverzetétől megfosztott BTR-80-asai is!) Hatékonyságukról annyit, hogy a holland békefenntartók ülősztrájkkal próbálták megakadályozni a vérfürdőt Szrebrenyicában. (Volt ilyen, nem viccelek!)

De nem ez a szomszédban lezajlott vérfürdő volt az első, ami jól meghatározható, külső érdekek mentén vívtak. Folyt a harc pár évtizeddel korábban ott is, ahol nem "csak" vérük, de olajuk is volt az ott lakóknak... és mégis!

Klinikai ló



"Egy olyan szemléltetőeszköz – egyfajta életnagyságú lómakett – amin minden lóbetegség szemmel látható megjelenési formája egy helyen látható."

No, valami ilyesmi volt az 1967 és 1970 között lezajlott biafrai (polgár?)háború is.
Kissrác koromban az esti híradó még fekete-fehér képei között a Vietnám fölött lángolva lezuhanó Phantomok mellett felpuffadt hasú, éhező afrikai gyerekek és ugyanoda valósi terepruhás katonák, lángoló kunyhók jelentek meg. És egy szó: Biafra. Hiába kerestem az országok zászlóit megmutató oldalon a világatlaszban. Volt ott kétfajta Kongó (Leopoldville és Brazzaville), meg Brazília, de Biafra nem!

No, merre is járunk? A Guineai-öböl északi partján kisebb-nagyobb államok sorakoznak. Ghana, Dahomey (ma már Benin), Togo és jelentős partszakaszt birtokol Nigéria. Ez az ország – ha akarom, mesterséges egység, hiszen három nagy és csaknem 250 kisebb nép lakja a legkülönbözőbb fejlettségi fokkal, vallással. Angol gyarmat volt jelentős kőolajforrásokkal, elsősorban a Niger folyó torkolatvidékén. A teljesen eltérő hagyományokkal, vallással rendelkező északi és déli területeket az angol közigazgatás észszerűsítése miatt vonták össze egy protektorátussá, nem törődve a fennálló különbségek hatásaival. Az északi hausza népességet egy emíren keresztül irányították. Ezzel szemben a déli terület két népe teljesen más módon fejlődött. Itt az írás-olvasás sokkal elterjedtebb volt, mint északon. Ez a megosztottság később nagy bajok forrásává vált. Ezt jelezték az 1945-ben és 1953-ban kitört véres zavargások is. "Afrika Évében", azaz 1960-ban nyerte el a függetlenségét, de a vallási megosztottság fennmaradt. Ennek értelmében az északi területeken élő, amúgy iszlám vallást követő hauszák töltik be a katonai vezetői posztokat, ami egy főképp katonák vezette országban döntő jelentőségű volt (és ma is az). A délen, az óceán partján élő jorubák és ibók nem tudtak egységes politikát folytatni.

Bár jobb helyeken az olajbevételek országokat teremtettek, itt azonban a vezető katonatisztek vagyonát növelték. A nagy olajtársaságok érdekében "politizáltak" az éppen hatalmon lévő katonai vezetők. Az ország egészében nem, hogy nem fejlődött, de leépült. Ebben a helyzetben kiéleződtek a nemzetiségi feszültségek – mondjuk szították is őket rendesen. Katonai lázadások, puccsok követték egymást, majd 1966-ban az ibók elleni pogromok következtek. Az északi területeken lakó ibók tömeges keletre menekülése komoly gondokat okozott, aminek forrásaként a helyi vezetők a központi kormányt nevezték meg.

Az olajtartomány 1967. május 30-án kikiáltotta függetlenségét Biafrai Köztársaság néven. Enugu főterén felvontak egy új színkombinációjú zászlót és Ojukwu alezredes köztársasági elnök lett. Kirobbant a biafrai háború, avagy nigériai polgárháború, ahogy tetszik.
A központi kormány blokád alá vonta a biafrai kikötőket. Minden hajót megállítottak, kivéve a nagy olajtársaságok tankereit. Amikor aztán kiderült, hogy az olajszállító hajók fizetnek a szakadár államnak, előttük is lezárult az út. A nagyhatalmak érdekes variációban álltak a küzdő felek mögé. A Szovjetunió és Nagy Britannia a nigériai központi kormány, Franciaország és Izrael Biafra mellé állt. A franciák második világháborús német kézifegyvereket szállítottak az egykori francia gyarmatokra és onnan jutottak a biafraiak kezébe. Az USA kezdetben semleges álláspontot foglalt el, amit később Nigéria javára felülbírált. A harcokba kisebb-nagyobb mértékben Franciaország, Nagy-Britannia, USA, Szovjetunió, Kína, Svédország, Csehszlovákia, Belgium, Izrael, Egyiptom, Gabon, Elefántcsontpart és Portugália avatkozott bele. Az angolok nehézfegyverzetet és hozzávaló lőszert adtak a központi kormánynak. Magyarázatként az ország egysége mellett a brit olajtársaságok érdekeinek védelmét nevezték meg. A franciák két B-25-ös, második világháborús bombázóval kedveskedtek a biafraiaknak. A blokád mellett, ami leginkább a polgári lakosságot sújtotta, ez a brit fegyverszállítás döntő volt a harcok kimenetelében.

A harcok 1967. július 6-án törtek ki, amikor a szövetségi hadsereg két oszloban tört be Biafrába. A biafrai erők ellentámadása során a szomszédos tartományban szövetségi területeket foglaltak el.
Az egymással szemben álló erők kezdetben kicsik voltak. A szövetségi hadsereg 7000 fős volt. A vele szemben álló biafrai erők összesen 230 katonával rendelkezett. Ehhez képest a nigériai erők létszáma 200 ezerre, a biafrai két zászlóalj két hadosztálynyira, majd 90 ezer főre növekedett. A szövetségi kormány MiG-17F vadászgépeket és Il-28-as bombázókat is bevetett. Ez utóbbiak egy ideig egyiptomi személyzettel repültek. A biafrai oldalon zsoldosok is részt vettek a harcokban. Gabonban öt svéd gyártmányú MFI-9B-t szereltek össze, és raktak a szárnyaik alá rakétakonténereket 2x6 68 mm-es páncéltörő rakétát. Ezeket biafrai és svéd pilóták repülték, ők alkották a Babies of Biafra repülőegységet. Később a szövetségi kormány is alkalmazott zsoldosokat, a civil célpontokat is válogatás nélkül támadó egyiptomi pilótákat lecserélték európaiakra.

Az idő a szövetségi kormánynak dolgozott. A blokád is egyre hatékonyabb volt. Éhezés és betegségek tizedelték a lakosságot.
A szövetségi haderő 1969 decemberében indította utolsó támadását a maradék Biafra ellen. A harcok Biafra kapitulációjával 1970 januárjában értek véget.

A "Sárga fél Nap" című film készült a biafrai eseményeket háttérként használva.

Források



térkép: Eric Gaba (Sting) - Own work Background map: NGDC GSHHS and WDBII data Biafra independent state borders reference maps: UN, Matthew White, Otvaga2004, Travel-Image (originally a CIA map), Biafraland and MSN Encarta, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1454719
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5Zl2vfRoPfNeYK5Dqcs-7yoDrlYtaJTHIGA&s
DW/K. Gänsler
BBC, Magnus Photos
Biafra térképen
Biafra térképen
Biafra zászlója
Biafra zászlója
Biafrai gyerekkatona gyakorol...
Biafrai gyerekkatona gyakorol...
... amikor felnőtt, folytatta
... amikor felnőtt, folytatta
Ismerős fegyverek
Ismerős fegyverek
Ojukwu ezredes, a biafrai fővezér
Ojukwu ezredes, a biafrai fővezér
Biafrai katona
Biafrai katona
A kormányerők Il-28 típusú bombázója
A kormányerők Il-28 típusú bombázója
A szövetségi kormány MiG-17F vadászgépe
A szövetségi kormány MiG-17F vadászgépe
2024.12.24.
Utolsó módosítás: 2024.12.29.
Miggyuri
Makettinfo Online Klub
Minimánia Makettépítő Kör
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Mekett
2024.12.29. 23:06:34
Köszönöm, hogy meséltél erről a - számomra ismeretlen - konfliktusról!
Miggyuri
2024.12.30. 05:54:22
Sajnos, van miről. (Katanga, Dél-Szudán, Nyugat-Szahara)...
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció