Pintér György - Múzeumi krimik
Omaha beach,1944 június 6. reggel 6 óra után
Az 1913 október 22-én, Budapesten született Fiedmann Endre,(ekkor már Robert Capa néven) a szövetséges partraszálló erők által Easy Red fedőnevű partszakasz egyik acélból készült harckocsiakadálya mögött lapult,és reszkető kézzel készítette egyik fotót a másik után. A képeken az amerikai hadsereg 1. hadosztály 16. gyalogezred E századának katonái láthatók, akik a később normandiai partraszállás néven ismert hadművelet második hullámával léptek Franciaország földjére.
A dagállyal és a német géppuskasorozatokkal dacolók előtt egy út volt csak, előre,a szárazföld belseje felé törni. Körben a háború minden mocska, halottak, sebesültek, elszórt felszerelési tárgyak, ronccsá lőtt tankok és partraszálló járművek. Valamelyes fogalmat Spielberg, Ryan közlegény megmentése c. filmjének nyitóképeiből kaphatunk a „Bloody Omaha” (Véres Omaha) parton átéltekről. Csak ezen a napon mintegy 2000 amerikai katona halt meg ezen a partszakaszon.
A hat tekercs film, 106 fotó exponálása után, az átélt sokktól szinte önkívületi állapotban levő Robert Capa egy sebesülteket szállító hajóval visszajutott Angliába, ahol már türelmetlenül várták az „első kézből való” tudósítást a partraszállásról. A fotókat előhívó laboráns azonban, hogy mihamarabb láthassa az elkészült képeket a szokásosnál melegebbre állította a negatívokat szárító gépet. A magas hő megolvasztotta az emulziót, 8 teljes kép és 3 képkocka részletei kivételével megsemmisültek a megismételhetetlen és felbecsülhetetlen értékű felvételek. A megmaradtak is elmosódottak lettek. A LIFE magazin mégis leközölt 10 képet Slightly out of focus,(enyhén életlen) magyarázkodó képaláírással. Ez Capa-t annyira felbosszantotta, hogy később önéletrajzának ugyanezt a címet adta, magyarul Kissé elmosódva- Emlékeim a háborúból címen jelent meg. Megalkotta a haditudósítók ars poeticaját: "Ha életlen a képed, nem voltál elég közel".
Robert Capa öt háborút örökített meg fényképezőgépével: a spanyol polgárháborút(1936-1939), a kínai ellenállást a japán hódítással szemben(1938), a II. Világháború európai hadszíntereit(1941-1945),az első arab-izraeli háborút(1948) és a francia-indokínai háborút(1954).
1954 május 25-én egy francia konvojt kísért. Amikor az oszlop megállt, Capa egy rizsföld szélére gázolt, hogy fotózza az előrenyomulást. Ekkor egy gyalogsági aknára lépett és életét vesztette.
A vignetta a 01 sz.kép alapján készült. Az alap egy 6x11,5 cm nagyságú rétegelt lemez,amire homokot ragasztottam,imitálandó a kavicsos partot. A még képlékeny ragasztós homokba nyomtam négy amerikai katonát, két czech hedgehog-nak (sündisznó) nevezett akadályt, valamint néhány régi, maradék felszerelési tárgyat. Egy lőszeres láda, egy M-1 Garand, egy 30-as géppuska állványa , lőszeres rakasza,és a halott katona által félig takarva, a 30-as géppuska került a kompozícióba. A kavicsokat ellepő dagály vize fényes lakk több rétegben felhordva. A tajték egy általam vetex néven ismert szabászati-varrászati és dekorációs anyag formára vágva,és az előbb említett fényes lakkal fixálva. A figurák és a felszerelési tárgyak az amerikai hadsereg ruházatára és a tárgyak festésére jellemző színeket kaptak, az akadályokat pedig kevert rozsda színekre festettem. Szintén kevert, piros és vörösbarna szín jeleníti meg a szabadságért kiömlő vért a Boody Omahán.