Dreadnought

Dreadnought

1:72, Games workshop
Pintér György - Múzeumi krimik Sci-fi és fantasy makettekkel foglalkozok több éve. Eddig összehoztam pár sajátépítésű modellt maradék alkatrészekből vagy rosszminőségű készlet „újrahasznosításával”. Ezen kívül a Warhammer 40000 világának különböző modelljeit gyűjtöttem össze más asztali játékok figuráival együtt.

A bemutatandó makettem egy nagyobb,amolyan „kezdő készletből” való, az Assault on Black Reach-ből. A Space Marine-ok Dreadnought-ját építettem meg és festettem saját elképzelés szerint. A készletben szereplő figurák és gépek amolyan lebutított változatok. Kevesebb alkatrészből állnak mint az eredeti makettek,és kevesebb variációra van lehetőség. Ennél a lépegetőnél például nem lehet beállítani,merre forduljon derékban. A teste két nagy alkatrész, gyakorlatilag egy első és egy hátsó részre van kettéosztva. Csak a karok vannak külön-külön, abból az egyik viszont két részből áll. Továbbá jár még hozzá egy talp. A kipufogót viszont nekem kellett kipótolni, egyszerűen nem volt.

A két főbb alkatrésznél az illesztések okoztak gondot, mert hogy egyik felén passzoljon,akkor a másikon kellett állítani. Úgyhogy lehetett tömíteni itt-ott, de én csak olyan részeken tettem-ahol látszódott volna. A karok függőlegesen állíthatók csak,de ez a normál verziónál is így van. A fegyverek és más kiegészítők nem variálhatók,mivel mindenből csak egy van. A makettet egyféleképpen és egyfajta testtartásban lehet megépíteni. Az alkatrészek felületei és a részletek jól voltak kidolgozva. A motívumok az elülső páncéllemezen szép részletesek. Az én festésem miatt csalóka, mert nem valami vékony rétegben vittem fel. A megépítése a tömítést leszámítva pofonegyszerű volt.
A festést úgy kezdtem,hogy az egészet lekentem feketére vékony rétegben. Akkor még nem volt szórópisztolyom. Ebből kifolyólag akármennyire vékony rétegben is vittem fel a többi színt, sajnos a festékréteg vastagabb lett a végén,mint reméltem.
Azért alapoztam le feketére,mert a nehezen hozzáférhető és zegzugos részeket már alapba sötétebbnek akartam. A zöld és a világosszürke alapszínek után festettem le a fémszínű részeket. A fekete felületekre egyértelműen nem vittem fel még egy réteget. Két réteg festés vagy átmosás és szárazecsetelés közt szoktam három napot várni, biztos,ami biztos. Az egészet átmostam nagyon híg fekete festékkel, hogy ne legyenek annyira élénkek a színek. Ezt egymás után többször megtettem,de csak módjával,mint már mondtam,nem akartam,hogy lemossam az alapszíneket. Ezután a zöld,szürke és fekete felületeket szárazecseteltem fémszínnel. Az éleket akartam valahogy kihangsúlyozni, és próbáltam azt az érzést kelteni,hogy ez tényleg fémből van. Egyben kopást is akartam vele utánozni, hogy egy picit leharcolt legyen, de csak picit, ezért épphogy észrevehetően rozsdásítottam csak. Valahogy nekem így jobban tetszett,és voltam annyira fantáziátlan,hogy a makettgyártó (szerintem nagyon szép) festési elképzeléseit akartam lekoppintani. A saját magazinjukban és honlapjukon is vannak tippek-trükkök a makettek festését illetően,én onnan merítettem ötletet ebben-abban.
A makett ballábán lévő páncéllemezen egy pergament imitáló dísz van, erre matricából ragasztottam fel egy nevet. A készlethez nagyon sok matricát adtak, ezekből választottam ezt, ez volt az egyetlen,ami felfért arra a pici helyre. Volt viszont egy kis zűr. A matrica nem akart megtapadni, pedig éppolyan leáztatós fajta mint a többi,és az utasítás szerint bántam vele. Ez a gyártó másik készleteinek matricáival is így van. Legalábbis én mindig így jártam. Jobb híján színtelen lakkot vittem fel a makettre és még mielőtt megszáradt volna, felkerült rá a matrica. Miután megszáradtak,a matricára is felvittem egy nagyon kevés lakkot. Nem lett a legszebb, de én megelégedtem ezzel is. A gépezet díszített frontpáncélján is volt egy hasonló pergamen,de ez annyira pici volt,hogy nem fért rá matrica és nem tudtam volna ráfesteni semmit se, nem is próbáltam inkább. A jobb karjába épített sugárfegyver végén a felületen a hő okozta elszíneződést imitáltam egy kis sárgaréz,majd barna szín szárazecsetelésével,és utána egy nagyon kevés fekete pigmentporral. Ez utóbbiból csak rászórtam az alkatrész minden oldalára,majd leráztam róla. A fegyvercső belsejét, amit előzőleg nekem kellett kifúrnom,egyszerűen feketére festettem. A kipufogókanál is ezt a technikát alkalmaztam. A gép bal karján kívül lévő és a jobb oldalán elöl található koponyadomborulatokat egyszerűen ezüsttel lekentem,és úgy is hagytam. A vezetékeket és apróbb fémszínű alkatrészeket alapból feketére festettem az elején minden mással együtt, és utána fémszínnel szárazecseteltem egy kicsit. A szenzorokat fényes pirosra kentem,hogy valamennyire imitáljam a fényével,hogy az áttetsző akar lenni.
Az alap elég elkapkodott és fantáziátlanra sikeredett, így utólag már bánom,hogy nem gondoltam át jobban,mi is legyen a talpon. Az alapra néhány kisebb műanyagdarabot ragasztottam szabálytalanul,hogy egy kis egyenetlenséget imitáljak. A jobb láb elé egy másik készletből származó koponyát tettem,aminek a szarvai közül valami gaz nő,és a terep többi részére is tettem belőlük. Az egészet lekentem faragasztóval úgy,hogy a növényekre ne jusson,és finom homokot szórtam rá. A végén pedig leráztam róla a felesleget,majd amikor megkötött,megint lekentem faragasztóval és rászórtam a műfüvet.
Utólag könnyű okosnak lenni. Akkor annyira odavoltam a makettért és hogy végre hozzájutottam, hogy elkövettem a klasszikus hibát: Minél előbb meglegyen! Ezért a részletekre nem figyeltem oda kellően,és a végén az alapot is összecsaptam. Ez a fajta türelmetlenség már tette tönkre makettemet,de mégsem tanultam belőle. De minden anyukának a saját gyereke a legszebb, ezért nekem így is tetszik. Várom az észrevételeket és a kritikákat. A képek minőségért elnézést kérek, de amikor készültek,még nem gondoltam,hogy cikket írok a makettről. A végeredményről persze most készítettem a valamivel jobb fotókat.
félkész1
félkész1
félkész2
félkész2
félkész3
félkész3
félkész5
félkész5
félkész6
félkész6
Image1
Image1
Image2
Image2
Image3
Image3
Image4
Image4
Image6
Image6
Image7
Image7
Image8
Image8
Image9
Image9
Image10
Image10
Image11
Image11
Image12
Image12
Image13
Image13
Image14
Image14
Image15
Image15
2012.11.02.
Lénárd
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Bulba
2012.11.07. 08:38:19
Nem rossz, de nem az igazi. Alapnak jó, de még dolgozz rajta:
- a lábak festése nem jó. A hidraulika szárak fém színűek, nem drybrusholtak, rakhatsz rájuk devlan mud wash-al olajfolyást
- az egyes elemek nem különülnek el egymástól, olyan, mint ha egybe lennének öntve, pedig azt az érzetet kellene kelteniük, hogy képesek egymáson elmozdulni. Panelezd.
- a rozsdázás nem az igazi, próbáld hasonlóan megcsinálni, mint a melta csövén. Az jól nézne ki. A melta csövét viszont kormozd pigmentporral.
- a koptatást alapvetőn jól megcsináltad, de a mély részeken kicsit csökkentsd (pl a páncélon lévő koponya tövénél)
- a részleteket árnyékold kicsit erősebben (pl szárnyas koponya, nagyon egybefolyik)
Amúgy: And they shall know no fear!
kató
2012.11.07. 20:04:15
Jó lesz ez , de még tényleg finomíthatsz rajta . Bulba kolléga tanácsait kiegészíteném még :
-Ne csak fémes kopással emeld ki az éleket . Az alapszín világosabb árnyalatával jobb eredményt érsz el .
-Ellenőrizd a felületeket , a bal kar hátulján pl. sorja-csík van .
-Én a melta-ágyú csövét nem kormoznám . Tudtommal a melta-fegyverek (más néven hő-fegyverek) egy mikrohullám szerű fókuszált sugárzást bocsátanak ki , tehát nem kormoznak . Még igazán az ágyúcső hőnek sincs kitéve , csak a célpontot hevíti fel . Viszont a bal kar alatt lévő heavy-bolter-t lehet kormozni , az rakéta meghajtású lövedékekkel tüzel . Persze , ez csak akkor lényeges , ha ragaszkodunk a WH40K "tényeihez" . :)
-Az érzékelőket ne fényes festékkel fesd . Alapozd ezüsttel , és arra fess áttetsző (un. transparent) festékkel . Vagy ha az nincs , akkor az ezüst alapot színezd alkoholos filctollal . Ég és föld a különbség !
Szerintem még megérdemel ez a drenya egy kis plusz melót , hogy igazán ütős legyen !
Ja , és a GW. dolgai 1/72-es méretaránynak felelnek meg . :)
Bulba
2012.11.07. 22:25:47
Igazából kb 1/64 :-)
Lénárd
2012.11.08. 17:53:01
Köszönöm a tippeket, tanácsokat.
A makettet amolyan elrettentő példának szántam. „Így ne csináld.” alcímmel. Igen a lábak egy az egyben csak le lettek kenve fémszínnel a hidraulika és más nem fémszínű alkatrészekről szó szerint megfeledkeztem annakidején. Ez egy kapkodós makett volt. Azért jó hogy megmutatja az ember másoknak ezt mert pl én a lábak félresikerült festéseit észre sem vettem. Az olaj folyás is jó ötlet, de szerintem nem látszódna mivel ez annyira eldugott helyen van. A melta csövét pigmenteztem. Viszont nem tudtam igazából milyen fegyver, kösz a leírást. A páncélon a koponya tövénél a kopással az a gond hogy nem kopás hanem ilyen rosszul sikerült a festés, oda is jutott a fémszínből ahova nem kellett volna. Az élek világos színnel koptatására gondoltam de ki már nem próbáltam, legközelebb nem hagyom ki. Az ezüstös alap filctollal jól hangzik ezt is kipróbálom egyszer. A méretarányról meg kössünk fogadást. Aztán írok egy levelet a GW-nek hogy árulják már el végre milyen méretaránnyal dolgoznak. Erre én is kíváncsi lennék :-)
kató
2012.11.08. 19:04:08
Most már én is kíváncsi lettem a méretarányra , elért tolómérőt ragadtam . 3 egyenes testtartású embert lemértem , 30mm magasak . Ha ezt felszorozzuk 48-cal , az 1440mm ; ha 64-gyel az 1920mm ; ha 72-vel az 2160mm . Tehát Bulba száma a nyerő .
Persze , az 1/72-es az a "reál" wargame figurákra vonatkozik , amit pl. az Italeri vagy a Revell is gyárt , azok ha jól tudom 27mm-esek . A fantasy-be az un. "heroic" méretet használják , ez a 30mm . Ezt kevertem be . :)
Hrothgar
2012.11.08. 20:00:35
Szervusz!

Ez az alapdoboz (Assault on Black Reach) az én kezemben is megfordult. Szerintem egész jó kis kezdődoboz. Legalábbis játékra megfelel (nekem legalábbis a haverokkal). Mondjuk a méretarány meglepett, mikor először kézbe vettem a Dreadnoughtot. Azt hittem, hogy azért egy picit nagyobb lesz... (A figurákhoz képest legalábbis. No de az "epic scale" ilyen...) Amit nagyon szépen megcsináltál szerintem, az a "multi melta" /fluff szerint/ (vagy "iker hővető") és a másik fegyver (Storm Bolter az ököl alatt) csöveinek a kifúrása, illetve a kipufogók!

Most egy picit felbátorodtam! Úgyhogy engedd meg, hogy megosszak egy-két képet a saját példányomról... (A "Rynn's world" regény után a figuráimnak mindenképpen a "Crimson Fists" színsémát választottam)

https://picasaweb.google.com/115895598123104336873/HrothgarSDreadnought#5808514894561591778

Hátha tud szolgálni egy-két ötlettel, vagy épp én kapok egy-két tanácsot.


További jó makettezést!
Hrothgar
2012.11.08. 20:24:44
Hopsz! Az előző üzenetben rosszul adtam meg a képeim elérhetőségét...

Íme helyesen: https://picasaweb.google.com/115895598123104336873/HrothgarSDreadnought?authuser=0&feat=directlink
Bulba
2012.11.09. 08:59:03
A heroic scale hivatalosan 28mm.
Hrotgar: szét a drenya, ami nagyon tetszik, az a gem painting az optikai elemeken. Rohadt jól sikerült. Egy hiányosság itt is van: a gránátvetők csövét kifúrnám a helyedben, illetve itt is egy kis tuningot elengednék (pl. a power fist ujjainak mozgatórudazatát kékre kenném, hogy kicsit elkülönüljön). Koptatni direkt nem akartad?
Bulba
2012.11.09. 10:01:04
Kató utánanéztem: nem mikrohullámú fegyver, így kormozható, de akár hő okozta elszíneződés is használható...
http://wh40k.lexicanum.com/wiki/Melta_weapon#.UJzFs-SAByI
Hrothgar
2012.11.09. 14:47:50
Üdv Bulba!
A füstgránátvetőket egy 1:35-ös Leopard 2-esről szedtem (Mármint ami megmaradt az öntőkereten építés után) így nem fúrtam ki azokat, mondván a kilövő csövet "valamiféle plasztik-gumi kupak" zárja el bárminemű külső hatás ellen, ami így az elsütésig rajta marad. Hm... A Power Fist átkenés jó ötletnek tűnik! Ki fogom próbálni! Koptatni nem is nagyon akartam, csak minimálisan a festést az éleknél. De koptatásban nem is vagyok jó igazán... Vagy eltúlzom, vagy másképp rontom el, de nem szoktak jól sikerülni a próbálkozásaim.
kató
2012.11.09. 18:46:25
Köszi a linket Bulba ! Én valami magyar nyelvű oldalon olvastam ezt a mikrohullám dolgot , de most persze nem találom .
Ez szerint a működési elv szerint valóban elszíneződhet a fém . A koromra továbbra se vennék mérget . Egy szub-atomi szinten gerjesztett , túlhevített gáz szerintem nem igazán kormoz , a korom a tökéletlen égés után marad meg . De persze mindez spekuláció a részemről . Itt a tutit nem lehet kimondani , és pont ez benne a jó . Van egyéni mozgástér .
Lénárd
2012.11.09. 21:10:24
Uraim!
A méretarány kérdés megoldódott hála Kató kollegának. Hrothgarral egyetértek nekem is elsőre marha picinek tűnt a jó öreg dread. A fegyverek és a kipufogók csöveit inekciós tűvel fúrtam ki. Még steril volt azért sikeredtek jól a furatok. :-) Megnéztem a munkád és szerintem marha jó lett. A színek passzolnak a Crimson-okhoz és az „elosztásuk” is jó. (A ball kézfej és a melta egyik alkatrésze) A zászlót azt külön szereztél be vagy saját gyártmány ilyen jól festve? Én is gondolkoztam hogy a készletből a kapitány zászlóját rászerkesztem de meghagytam a figurának, ami egyébként nem épült meg. Az élek világos színnel való kiemelése megtetszett, legközelebb tényleg kipróbálom. Koptatásnál ha csak enyhe fémes élet akarsz próbáld ki a grafit ceruzát. Neked látom a „pergamenekre” sikerült írni. Az optikák festése tényleg jól sikerült. Szerintem tegyél fel róla egy cikket néhány jól megvilágított képpel. Akkor majd megtudjuk részletesebben is hogy csinálsz te dreadnought-ot. A melta fegyver nem gondoltam hogy egy ennyire összetett technológia mint azt itt olvastam, valami egyszerű sugárfegyvernek hittem. Hát van fantáziája a GW-seknek. „I’m well, brothers.” / Dreadnought a Dawn of war II Pc játékból./
Hrothgar
2012.11.10. 08:51:33
Üdv Lénárd!

A zászló saját kreálmány. (Bár nem első próbálkozásra lett ilyen, mivel először papírzsebkendővel és margarinos doboz kupakkal kísérletezgettem, de nem voltak valami zászló szerűek...) Szóval a zászló, ahogy én csináltam: Tartó rúd: Két gombostűt használtam fel. Az egyiknek lecsiszoltam a hegyét és a gombját. (Azon fekszik fel a zászló.) Majd ragasztás helyett ezeket jobbnak láttam összeforrasztani. Maga a zászló: "Das" levegőre száradó gyurmából készült végül. Az egyetlen bajom vele az volt, hogy megszáradás után ez a viszonylag vékony forma enyhén megrepedezett a széleinél. Ezeket aztán megfestettem\matricáztam. A zászló viszont így az ízlésemnek még túl "száraz" volt, így a tartórúdként szolgáló gombostű két végére hajlítottam méretre vágott drótot "Tartó kapocs" gyanánt, illetve a AoBR dobozban megtalálható "díszítések" közül kiválasztottam egy átlőtt koponyát, amit letisztítottam a feleslegtől, és tömítővel igyekeztem eltüntetni róla a gyárilag beleerőszakolt sérüléseket (A lyukat a homlokán, és a roncsolódást a tarkóján) Majd ezt lefestettem, és felragasztottam. Na így készült a zászlóm. (Biztos van egyszerűbb módja is)
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció