Pintér György - Múzeumi krimik
M60A1-olasz kontingens, Szomália 1993
Szeretem a Revell 1/72-es harckocsi-sorozatát. Az újabbak nagyon szép részletekkel rendelkeznek, logikus a bontásuk, és általában nem kell rejtett buktatók miatt aggódnunk, marad az igazi örömmakettezés.
A mogyoróbarna öntőkeretek pontos és hibamentes fröccsöntött alkatrészeket tartalmaznak, külön öntőkereten mellékelve az ERA moduljait.
Röviden összefoglalva a készletet álljon itt egy gyors értékelés.
Pozitívumok:
- szép felületek;
- logikus bontás;
- könnyű építhetőség;
- elsőrangú matricák;
- számos festési lehetőség;
- nagyon jó illeszkedés.
Negatívumok:
- két félből álló lövegcső;
- az apró alkatrészeket túl sok helyen köti össze öntőcsonk a kerettel;
- logikátlanul sok helyen rögzített meghajtókerék;
- bonyolult teknő;
- rövid lánctalp.
A fentiek közül magyarázatra szorul a sok öntőcsonk. Sajnos nagyon nehéz leválasztani egy mm vastagságú alkatrészt, ha 4 jókora helyen kapcsolódik a kerethez, igen nagy eséllyel törhet el a levágás során.
A Revell kiscsörömpjei a félszemenkénti megoldást kínálják lánctalpként, sokkal szerencsésebb mint a Trumpeter szörnyű gumija, és én a Dragon szuper vinyljéért sem lelkesedem. Sajnos nem tudom milyen elvek szerint számolják ki a hosszukat, de adhatnának többet is a lánctagokból. Ezen készletnél az egyik oldalon egy szemmel rövidebbre jöttem ki, holott számra pontosan megvolt az összes alkatrész. A hiányt sztirolból pótoltam, a felépítmény szerencsére takarni fogja a pótlást.
A választásom a olasz kontingens Szomáliában szolgált harckocsijára esett. Sajnos kevés képet találtam róluk, de amire rábukkantam az az unalmas piszkoszöld festés ellenére nagyon jó koptatási és koszolási lehetőségeket nyújt, íme egy kapcsolódó link:
http://digilander.libero.it/pmg/contributi/eneo_g/eneo01.htm
Festési fázis
A makettet szokásom szerint a Tamiya Surface Primer alapozóval fújtam le. Másnap Tamiya feketével lefújtam a lánctalpakat, a teknőt, a görgőket, és néhány, árnyékosnak szánt területet, főleg az ERA-modulok alatt.
Erre fújtam száradás után Tamiya NATO Green,Olive Green,Yellow és White keverékét. Ezek száradása után a matricák helyére Future lakkot fújtam, majd a Microscale termékek segítségével felraktam a kevéske jelzést.
A harckocsi talán túl élénknek tűnik: ne feledjük, számos filtert és átmosást fog kapni, a pigmentekről nem is beszélve, ezek mind sötíteni fogják a színét.
Az alapszínek felfújása után jött a filterezés,melyhez művészolajokat használtam.Ezekről majd a blogomon fogok egy kisebb írást közzétenni.
Az alábbi színeket vittem fel,csaknem átlátszó,ám az alapszínt drasztikusan befolyásoló rétegekben:
-elefántcsont fehér;
-szahara sárga;
-zöld színek keveréke;
-nápolyi sárga;
-égetett umbra;
-van dyck barna.
A harckocsi különböző elemit igyekeztem eltérő módon filterezni,kicsit izgalmasabbá téve a zöld alapot.
A filterezés után befuttattam a mélyedéseket van dyck barnával.
A kopásokat vallejo akrilokkal készítettem.Szerintem ezzel a festékkel lehet a legvékonyabb ecsetvonásokat húzni.
A lekopott éleket grafitrúddal készítettem.
A porozást és az agyagos afrikai vörös talajt pigmentporokkal jelenítettem meg,ezeket White Spirittel rögzítettem.