Pintér György - Múzeumi krimik
Alapötlet
Kisgyerekként is foglalkoztatott a haditechnika, ámulva néztem közel 10 évesen az első Öböl-háború képeit a tv-ben – amennyit akkoriban mutattak persze. Akkor még nem sejtettem, hogy az ott részvevő eszközök közül jó pár a polcomon fog figyelni pár év múlva. 6 éve makettezem versenyszerűen – kisebb-nagyobb kihagyásokkal. Ezt a tényt minden ismerősöm különleges őrültségnek tartja, de mindig rácsodálkoznak , és elismeréssel szólnak a munkáim kapcsán. A sok támogatás és bíztatás után nem csoda, hogy olyan embernek készít makettet egy makettező, akiről biztosan tudja, hogy elismeri, hogy ez a gesztus egyszeri és megismételhetetlen. Olyan ez mint mikor verset írsz egy múzsához, vagy épp zenét írsz annak akit szeretsz.
Így jött az alapötlet 2008 szeptemberében. Olyasvalakire esett a választás, akivel túl sok mindenen mentünk keresztül az elmúlt pár évben. Így hát szerintem nem meglepő, hogy életem második ajándékmakettjét is egy lány kapta. Az építés alatt sokszor gondoltam rá. Katalinnak hívják és először egyértelműen egy PBY 5 Catalina jutott eszembe, de a végén mégis a "becenév" nyert: KATE! Márpedig tudtommal egy típus viseli ezt a nevet: B5N2, a Japán haditengerészet II. világháborús torpedóbombázója. Fura szerkezet (főleg nekem – harcjárműveket készítek), de valami megfogott benne. Talán a neve:) Repülőgépeket ritkán építek, persze vannak kedvenc típusok amik ott sorakoznak most is a polcon (F-14, Su-34, EA6B, MiG-29, Me-262 stb…)
Hajtóvadászat
Az előkészületek a legnagyobb titoktartás mellett folytak. Ha valakivel napi szinten találkozik az ember, igen nehéz elrejteni egy ilyen project-et! Meg kellett találni a megfelelő makettet. Igencsak be voltam korlátozva idő tekintetében, de ez sem tántorított vissza, hogy a föld alól is előkerítsem a Hasegawa ritkaságát. Végül a hajrában szerencsére sikerrel jártam, a decemberben megrendezett Stefánia Bolyai Makett Kupa börzéjén egyik barátom számtalan makett között egy külföldi asztalon rábukkant a nagynak nem éppen mondható dobozra (ezúton is köszönet érte!) Rengeteg utánajárás, fórumozás, telefonálás után végül kezemben tarthattam az egyik kulcstárgyat. Nem maradt sok időm, úgyhogy egyből szétcincáltam a dobozt és nekiláttam a végén kb 2-3 hét hosszúságúra nyúlt különleges építésnek.
Az építés
Jól bevált szokás szerint az építést a kabinnal kezdtem, ami szépen kidolgozott. Hamar elkészültem, ragasztás, festés Revell 57-tel, szárazecsetelés stb… A munkát a törzzsel és a motorral folytattam. Probléma nuku. Mondhatni örömmakettezés. Persze a különlegessége és a mondanivalója miatt ez nem vitatéma. Tömítés, javítás, ragasztás a további sorrend. Mikor ezekkel megvoltam, jöhetett a pingálás.
Festés
Maszkolás után először a zöld alapszínt fújtam Tamiya XF-58 Olive green-el (sehol nem lehetett kapni akkor azt a fránya JN green-t, örültem, hogy XF-58-at kaptam). Száradás után megintcsak maszkolás. Most a motorburkolat fekete árnyalata következett Gunze H-12-vel. Sima ügy, szeretem a Gunze színeit, megbízhatóak , szépen terülnek. Ezekután már csak a gép alja volt hátra. Ezt az árnyalatot Lifecolor színekből kevertem – meg ne kérdezze senki, milyen arányban, mert mindent szemre csinálok. A kevert színek: UA023, UA025, UA117. Festés kész! Jöhettek az apróbb alkatrészek. Miközben ezekkel voltam elfoglalva, oda-odapillantottam a félkész műre, és valami nem stimmelt.
Iszonyú hiányérzetem támadt. Sokat töprengtünk a barátokkal, mi lehet a hiba. Sok minden felmerült, végül két dolog fogott meg igazán.
1. A japán haditengerészeti gépeken mindig gyönyörűen ábrázolják a festékkopásokat. Gondoltam én is megpróbálom - és sikerült. Mi is dobhatta volna fel jobban minthogy ütött-kopott, sokat látott gépnek ábrázoljam. :) Böngésztem az internetet, találtam is jó pár képet ilyen technikákról. Nem tudom, de pár óra levegővétel nélküli káromkodás után szerintem nem lett rossz a végeredmény. Mikor készlettem, valami még mindig hiányzott!
2. Alap! Mivel aki a makettet kapta, nemigen jártas a haditechnikában, ezért gondoltam, bemutatom neki Őt. :) Névtábla, típusleírás és az én személyes adalékom, amin maga a kész mű pihen. Kettőnk gondolatait, érzéseit próbáltam belevinni. A Japán írásjelek legalább egy kicsit megtörik a nyers egyhangúságot. Ezek a jelek inkább érzéseket tükröznek, magához a maketthez egyiknek sincs semmi köze. Az írásjelek jelentése a következő: Álom, Sors, Türelem, Barát, Örökkévalóság, Harc, Titok, Szépség, Igazságtalanság, és a központi jel a Szerelem! Mindet szabadkézzel festettem, kivéve a nagy jelet, azt maszkolás után szárazecseteltem.
Végszó
Vártam a napot, mikor átadhattam tudásom és életem egy részét. Mikor eljött, csak az érzések maradtak, és az ajándékozott volt talán nálam boldogabb. Érdekes érzés volt más szemében látni azt a rajongást amit én érzek egy-egy makett megépítése közben. Mikor ezt a rajongást olyasvalakitől kapjuk, akinek a makettezés nem több, mint egy hobby a sok közül, az az igazán felemelő érzés. Mindenkinek őszintén kívánom, hogy sokszor legyen része ebben a egyedi élményben, mikor a makettezés különleges atmoszférája keveredik más nagyon erős érzésekkel.