Pintér György - Múzeumi krimik
A Panavia Tornado kéthajtóműves, szuperszónikus, változtatható szárnynyilazású harci repülőgép, melyet az Egyesült Királyság, Németország és Olaszország közösen fejlesztett ki az 1970-es évek elején. A Tornado-nak alapvetően három fő változata létezik: vadászbombázó (Tornado IDS (Interdictor/Strike)), elfogóvadász (Tornado ADV (Air Defence Variant, később csak a britek alkalmazták F jelzéssel), valamint egy felderítő-elektronikus zavaró változat (Tornado ECR (Electronic Combat/Reconnaissance)). Ezek közül az utóbbit építettem meg,méghozzá szerintem az egyik leglátványosabb, a 'Tigermeet' festéssel.
A makett:
A kit nem egy új készlet,de még mindig megállja a helyét a piacon. A panelvonalak gyönyörűek és a szegecsek is rendben vannak. Az illeszkedés sem rossz, az alkatrészbontás szerintem pont jó. A pilótafülke dobozból készítve is elég látványos, a műszerfal zseniális. Az átlátszó alkatrészek szépek nem torzítanak. A futómű is elég szép bár a futóműaknába elkellene egy kis feljavítás. A matricalap hatalmas, teli 'tigriscsíkokkal', viszont elég kemények,ezért aki arra vállalkozik hogy ezt megépítse,mindenképp szerezzen be hozzá matricalágyítót és matricafeszítőt is. A festési útmutatón a matricázásnál figyelni kell mert nagyon könnyen bele lehet zavarodni.
Mivel ezt a makettet jópár éve már hogy megépítettem, akkor még nem használtam feljavítókészletet, putty-t, matricafeszítőt, mégis a dolgok simán mentek, de azért lett volna még ott tömíteni való :) Az építést nem részletezem, nincs is igazán mit. Összeraktam, lefestettem és felmatricáztam. A matricázás igencsak nehéz volt matricalágyító híján, és a matricák sem voltak pontosan méretezve, néhány helyen le kellett vágni belőlle.
Az alapszínt különböző szürkékből és fehérből kevertem és festékszóróval vittem fel. Akkor még csak kezdőknek való egyfunkciós pisztolyom volt. A matricázás után lelakkoztam és számomra akkor új módszert próbáltam ki,a panelezőtoll használatát (még valamelyik régi makettversenyen szereztem be) Ezzel készen is voltam.
Az alapot balsafából vágtam ki, lefestettem egy matt szürkével,majd műfüvet raktam mellé. A kerítés vasútmodell kerítésszettjéből van.
Valamit ugyan sikerült kihozni belőlle amire én büszke is vagyok, mert az akkori legjobb tudásom szerint építettem és nagyon elégedett voltam vele. Még mostis úgy tekintek rá mint gyerekkorom legjobb műve :)
Ez a Tornado máig a kedvenc makettjeim egyike. Kétszer is megépítettem, az első sokkal rosszabb lett, ott is a Tigermeet festéssel próbálkoztam, de aztán átfestettem sivatagi sárgásbarna színűre. Aztán mit ad a sors, Pesten a Replica szaküzletben véletlenül akadt a kezeim közé és akkor eldöntöttem, ezt megépítem mégegyszer:) Hát, ez lett belőle...
2011.11.09
Azt hiszem eljött az ideje hogy feltöltsem a képeket a nemrég elkészített Tornado-ról. Az 1:72-es gépnek lett egy 1:144-es "kis tesó" , amin minden ecsettel lett festve. Kivéve a stencil matricák és jelzések. A 321 Tigers "tigrisfej" valamint a német zászló sem matrica:)
Az alapkészlet szintén Revell, amit nagyon jó minőségben kapunk. Nagy pozitívuma a készletnek a pilótafülke. Színes! műszerfal matricát kapunk hozzá, a pilótaülések is erősen hasonlítanak az eredetire. Még botkormányt is kapunk!! A készlet nagyon könnyen elkészíthető, részletes és pontos.
A festést hasonlóan csináltam mint az 1:72-es 'testvérnél' , az alap szürkét kevertem, a csíkokat pedig sötétkék + fekete keverékből festettem fel. Próbáltam az eredeti mintát követni, több-kevesebb sikerrel. Végül felmatricáztam, lelakkoztam és mehetett a vitrinbe:)
Nem tartott sokáig az építése de nagyon szeretem a Tornado 'színes választékát' :D Remélem nektek is tetszik:)
Jó makettezést mindenkinek!