Pintér György - Múzeumi krimik
03170 - M48 A2GA2, A2, A2C, A5
1956 (USA)
Alkatrészek száma: 163
Hossza: 130mm
The M48A5 Series (IDF Patton)
Nincs sok tapasztalatom a makettépítésben, hisz ez életem második makettja. Szeretnék én is csatlakozni a színvonalas magyar makettezőkhöz. Tudom, ez az út nehéz lesz, de remélem, sikerül majd elérni. A makett egy Revell M48 A2/A2C/A2GA2/A5 dobozból került megépítésre. Sajnos a dobozbontásról nem sikerült képeket csinálnom. Az igazat megvallva, nem is gondoltam rá, hogy kellhet majd. (Ha esetleg van valakinek ilyen makettja még összerakatlan állapotba, akkor küldjön nekem képet róla, feltenném.)
Az A5 típus kiválasztása
A típusválaszték ebben a készletben elég nagy. Én szinte gondolkodás nélkül az A5-ős izraeli verzióra gondoltam. Nem tudom, miért, ez tűnt akkor a legszimpatikusabbnak. Igaz a parancsnoki torony az összeállítási rajzon nem ez volt, de a neten körbenézve szinte mindenhol ez a tipusú volt felrakva.
Építés
Az építéssel nagyobb gondjaim nem voltak, ezt a modellt teljesen a dobozából építettem, minimális hozzárakásokkal. A darabok kevésbé vagy egyátalán nem voltak sorjásak. Amit hiányoltam, az a láncnál a megvezető, sajnos ebben a készletben ez nincs meg. Így utólag visszagondolkodva lehet, hogy meg kellett volna csinálni, de emiatt nem vagyok szomorú. Nekem megfelel így is, hisz az építése örömet szerzett.
A plusz dolgok a tornyon
A cső előtt hiányzott egy kampó, ezt pótoltam vékony rézvezetékkel. A torony végén található málhatartóba belekerült egy ponyva, amit gézből készítettem el, majd faragasztó és víz keverékével itattam át, hogy legyen tartása. Készítettem egy vontatókötelet is, amit a málhatartó alá rögzítettem. A keresőlámpának készítettem vezetéket, majd a torony és s cső közötti takaró "bőrt" elkészítettem cigeretta paírból. Itt is a vízes faragasztóval attam neki tartást. Lelógattam, majd amikor megszáradt ollóval méretre vágtam. Utolsó simításként kapott a kicsike két szép antennát rugalmas drótból.
A festés, matricázás
Az alapszín Tamiya XF-59 Desert Yellow. A festés után fehér, bézs pasztellkréta porral ecseteltem be az egész felületet. A kopásnyomokat, koszolásokat, rozsdafoltokat mind Revell festékekkel készítettem el, ecsettel. A láncnál festék, higító és hintőpor keveréket használtam a „sározásra”, majd acélszínnel átszárazecseteltem, hogy élethűbb legyen. A takaró "bőrt" Olive Drab színnel festettem le plusz némi agyagos zőld pigmenteléssel.
A matricázásnál a dobozban lévő izraeli felségjelzéseket használtam. A matricázás előtt fényes lakkal fújtam le a tornyot, hogy jobban fel tudjam rakni a matricákat. A matrica felhelyezése után természetesen matt lakkot kapott.
Az alap elkészítése
Annyiból szerencsésnek érzem magamat, hogy egy kedves barátom adott nekem egy fenyőből készűl alapot. Ezt a alapot kezeltem Achilles vízes fapáccal ez a pác szoba hőmérsékleten (20ºC) pár perc alatt szárad meg. A sötétség attól függ hány réteget lesz rákenve illetve a fa alapszínétől. Én speciel három réteget kentem rá. A lakkozásnál magasfényű, kopásálló lakkot használtam. A fenyő jól magába szívta a lakkot ezért itt is elkerűlhetetlen volt a három réteg lakk. Az első kettő inkább porústömítőként funkciónált.
Az alapra a foltot Palama faragasztó, víz (1:1) és homok keverékével állítottam elő. Ezt száradás útán lefújtam homok színűre, majd az alapra ragasztottam. A legvégén kapott egy gravírozott táblát.
Festékek, amiket használtam
Alap:
Tamiya XF-59 Desert Yellow
Lánctalp:
32108 - Flat Black - RAL 9011 - Matt fekete
32191 - Metallic Steel – Acél
Kopások:
32178 - Flat Tank Grey - RAL 7024 - Matt páncélos szürke
Rozsda:
32183 - Flat Rust - Matt rozsdabarna
32116 - Flat Sandy Yellow - RAL 1024 - Matt homoksárga
Egyéb:
Tamiya XF-62 Olive Drab
Ezúton is szeretnék köszönet mondani Víg Jánosnak (kamovos) és Kállai Rolandnak (Csillagvadász), illetve az Alba Regia Makett Klubnak a sok-sok segítségért amit nyújtottak az építés alatt.