Pintér György - Múzeumi krimik
A kisebb-nagyobb diorámák, vignetták szinte minden darabján megtalálható több-kevesebb füves részlet. Viszont jó lenne,ha úgy állna, mint az igazi... A statikus fű erre alkalmas lenne, ha nem lenne drága és ezért szinte beszerezhetetlen a szórásához való eszköz. Némi utánajárás és információgyűjtés után megpróbáltam készíteni egyet. Jelentem,sikerült!
A képen látható alkatrészekből állt össze az eszköz. A legfontosabb ezek közül egy autós ionizátor, ami aukciós oldalakon szinte fillérekért szerezhető be. Ezen kívül szükséges egy 12V-os adapter, teaszűrő, kapcsoló, és egy darab (lehetőleg puha, hajlékony) vezeték karmoscsipesszel vagy krokodilcsipesszel a végén. A képen az ionizátor már szét van szedve, és végül nem az a kapcsoló került bele, de a lényeg változatlan. Szükségünk lesz még forrasztó pákára, és egy kevés forrasztó ónra is.
A nyél elkészítéséhez nem árt némi esztergályos segítség. Ebbe kerül az elektronika és a kapcsoló, és ebbe kell rögzíteni a szűrő nyelét is megfelelő átalakítás után.
A szűrő nyelét a glimm lába helyére, a vezetéket a csipesszel a glimm köré tekert fémszövet helyére kell forrasztani. Én beforrasztottam az adapter vezetékét is, mert nem akarom másra is használni. A kisérletezés és építés folyamán sikerült néhányszor zárlatot okoznom, amit a készülék gond nélkül kibírt, de azért erre ügyeljünk.
Vigyázat! Az ionizátor nagyfeszültséget állít elő!
A használathoz szükségünk lesz még faragasztóra, amit sokan "fehér ragasztó"-ként emlegetnek. Ezt kicsit higítsuk meg vízzel, így vékonyabban kenhető fel az alapra. (A szórást nem befolyásolja, kipróbáltam töményen is. )
Mázoljuk is fel a szükséges helyekre! Én a próbák során kb. 80x80mm-es felületet simán megcsináltam vele, de ha nagy felületről van szó, akkor inkább több részletben menjünk rajta végig. Úgy, hogy ne akadályozzon a munkában, bele kell szúrni a bekent felületbe egy gombostűt, injekcióstűt, vagy akár egy szál drótot. Erre kell csatlakoztatni a vezetéket a karmoscsipesszel a végén.
Kezdődhet a szórás! Az eszközt viszonylag közel kell tartani a felülethez, ezért célszerű a szórást azelőtt végezni, mielőtt bármit is rögzítenénk leendő diorámánkon.
Igyekeztem használható képeket készíteni a folyamatról, remélem sikerült.
Sok sikert az utánépítéshez!
A cikket eredetileg valamivel szűkszavúbban a http://elchacal.atw.hu oldalra írtam meg.