Pintér György - Múzeumi krimik
Az egyszerűbb - szögletes – felségjelzéseket otthon mi is elkészíthetjük, ha rendelkezünk fújópisztollyal.
Az alábbiakban két 1:72-es jelzés készítését írom le.
Az elsőnél a klasszikus módszer alapján, – a világosabb színre kerül a sötétebb – míg a másodiknál pont fordítva készítettem.A maketthez adott matrica méreteit használtam a sablonokhoz.
A festett, lakkozott felületre a többszörösen lebutított – egy tiszta üveglapra 2X-3X felragasztott és leszedett – egyszerű festő maszkolószalagból kivágtam a fehér sablonját. Akril festékből néhány vékony rétegben megfújtam a fehéret a teljes fedésig. Száradás után erre került az éles szikével kivágott másik szín sablonja, ez esetben – fekete. 1-2 vékony réteg felfújása után a sablonok csipesszel eltávolíthatók. A vékony réteget azért hangsúlyozom, hogy a sablonok széleinél ne alakuljon ki „lépcső”!
A másodiknál a Hunkit matrica alapján megrajzoltam a keresztet a négyzetben, átlátszó öntapadós fóliára. (Természetesen itt is lebutítottam a festőszalagot és a fóliát is.) Festőszalagból készült a fekete négyzet, vékony rétegben. Száradás után a fehér következett. Hogy ne alakuljon ki a már említett festéklépcső, a következő trükköt alkalmaztam. A kereszt rajzolásnál és vágásnál létrejött pici négyzetekből, a sablon ragasztós felületére ragasztottam 4-et a szélektől picit kijjebb. Így a felhelyezéskor elállt a felülettől. Néhány vékony réteg felfújása után sem alakult ki látható festéklépcső.
A matricázás utáni lakkozás után folytathatjuk a további szokásos munkafolyamatokat.
Egy kis gyakorlással könnyen elsajátítható és élethű, „panelvonalba süllyedő” jelzésekkel láthatjuk el gépünket.