Pintér György - Múzeumi krimik
A Su-39 (Su-25TM) a Su-25 jelentősen modernizált variánsa. A modernizálás alapjául a kétüléses verziót (Su-25UB) vették alapul. A hátsó kabin helyére plusz elektronikai berendezéseket építettek, ennek következtében a hátsó kabin a plexi helyett fémborítást kapott. A kabint is jelentősen modernizálták, új rendszerek és kijelzők beépítésére került sor, a kor színvonalának megfelelően (igaz még katódsugárcsöves „kijelzőt” kapott a típus), HUD, pontosabb besugárzásjelző, stb., egyszóval minden olyat megkapott, ami a feladatelvégzéshez szükséges.
De nem csak ebből állt a modernizálás. A gép fegyverzetébe integrálták az irányított fegyvereket (bár a Su-25 is képes volt alkalmazni a H-25 és H-29 irányított levegő-föld rakétákat), lézervezérlésű bombákat, és a Vikhr-M irányított rakétatípust is, ami különlegessége, hogy tubusból indítható, és egyaránt alkalmas légi és földi célok leküzdésére. A típus legnagyobb képességnövekedését még a Kopjo radarnak köszönheti, amit a törzse alá függesztett kivitelben hordozhat. A modern változat már alkalmas az éjszakai és mindenidős bevetésre, valamint a fejlett elektronikának hála nagy pontossággal tudja célbajuttatni a fegyverzetét, legyen az akár irányított vagy irányíthatatlan.
A makett
A Zvezda cég megint csak hiánypótló készlettel örvendezteti meg a keleti technika szerelmeseit. A doboz tetejét leemelve szemünk elé tárul a beltartalom: 6 szürke és egy átlátszó öntvény. A makett kidolgozottsága jó, markáns szépen vésett negatív panelvonalak jellemzik a kit felületi kidolgozottságát. A törzset, a szárnyakat és a hajtóműgondolákat is két félből kell összeállítani, minimális tömítésre mindenképpen szükség lesz. A makett mellé mindenképpen szerezzünk be nehezéket (7g-ot ír az orrába), különben „farnehéz" lesz. De a kitnek vannak nagyon negatív részei is. Az első ilyen a kabin: Nagyon gyengére sikerült, teljes cserére szorul. A műszerfal teljesen sík, se műszerek, se kijelzők nem találhatóak rajta, még matricában sem mellékelték! Az ülés is hasonlóan „fapados”, az is mindenképpen cserére szorul. A másik nagyon negatív rész a futóműaknák kidolgozottsága, pontosabban kidolgozatlansága. Itt is teljesen sík minden. Ezzel ellentétben a futószárak és kerekek szépre sikerültek. Az átlátszó alkatrészeket nem csomagolták külön, ebből adódóan igencsak karcos, és még torzít is. De mindenképpen pozitívumként kell megemlíteni a fegyverzetet.
Mellékeltek:
2 db R-73-as légiharc rakétát, 2 db FAB-250kg-os bombát, 2 db S-25 tubusból indítható irányítatlan rakétát, különböző UB blokkokat, 2 db H-29 irányított levegő-föld rakéta, valamint megkapjuk a Vikhr-M irányított rakétatípust is. Ezeken felül még függeszthetünk a gépre két póttartályt, valamint a törzs alá a Kopjo radart.
Festésileg sem lettünk nagyon ellátva: egy verziót készíthetünk el, a MAKS-on is megcsodált és kiállított egyik prototípust.
Maga a kit piacra dobása nagy ötlet volt, viszont a belső területek kidolgozottságán mindenképpen javítaniuk kellene. De egy elszánt makettezőnek ezek nem jelentenek kihívást.