Pintér György - Múzeumi krimik
Mindenki került már olyan helyzetbe, hogy elrontotta készülő makettjének festését vagy egy korábbi munkájának eredménye mégsem tetszik már annyira, mint hajdanán. Ilyenkor ötlik fel az ember eszében, hogyan is tudna megszabadulni a régi festéstől anélkül, hogy tönkrevágná vele a makettet.
Erre több módszer is létezik:
- fékolajban történő áztatás
- sűrű folyadék formájú lefolyótisztítók (teszkókban)
- Szi-Ti darabos állagú lefolyótisztító
A felsorolt lehetőségek közül a Szi-Ti használatát tudom leírni, lévén azzal többször sikerrel jártam már.
A maratás megkezdése előtt azonban fontos tisztázni pár dolgot:
A felsorolt termékek mindegyike VEGYSZER, és mint olyan erősen MÉRGEZŐ és MARÓ HATÁSÚ ANYAG! VÉDŐFELSZERELÉS (VÉDŐRUHA, SZEMÜVEG, KESZTYŰ) HASZNÁLATA KÖTELEZŐ!!
A folyadék ugyanis azonnal lemarja a kézen lévő zsírt és bőrt, ami igen fájdalmas tud lenni. Nyálkahártya esetén a hatás még intenzívebb és gyorsabb, kiegészülve mérgezési tünetekkel. Tehát valóban legyünk nagyon körültekintőek vagy inkább kérjünk meg egy felnőttet!
Védőszeműveget bármelyik barkácsboltban vagy bevásárlóközpont barkács osztályán beszerezhetünk. Ez megvéd az esetleges fröccsenésektől, de ezeket inkább igyekezzünk elkerülni!
Gumikesztyű szintén itt kapható, ajánlott az erősebb kivitelű (a patikában kapható néha nagyon vékony és a csukló része is rövid). Akinek esetleg van otthon baromfi, az anyukájától/nagymamájától is elkérheti a tyúkkopasztáshoz használtat. :))
A maratás menete:
Először is szerzünk egy műanyag lavórt/vödröt, amibe meleg vizet engedünk. A melegvízben gyorsabban feloldódik a Szi-Ti, de vigyázzunk mert a műanyag makett viszont megolvadhat a víz hőjétől! Érdemes előtte kipróbálni nem lett-e túl forró a víz.
Következő lépésben felvesszük a védőfelszerelést, majd óvatosan 3-4 mérőkanállal (én ennyit szoktam egy lábvizes lavórba) teszünk az anyagból. Igyekezzünk a kanalat nem benedvesíteni, illetve a víz loccsanását elkerülni! Az olvadást keveréssel segíthetjük, amihez fa, műanyag, esetleg üvegpálcát használhatunk. A kémiai reakció pezsgéssel, gőzölgéssel is együtt járhat, a keletkezett gőzöket ne szívjuk be!!
Ezzel meg is kaptuk a rossz kinézetű szürkés löttyünket, amibe a makettet kell beáztatnunk. Kesztyűs kezünkkel óvatosan helyezzük be a makettet a löttybe és súlyozzuk le, ha a felszínre akarna jönni.
A továbbiakban két módszer lehetséges:
1. hagyjuk az egészet állni legalább egy napot és csak aztán vesszük ki
2. 20-30 perces időközönként kivesszük és egy fogkefe segítségével átdörzsöljük (vedőfelszerelés!!)
A lötyiben való kotorászásnál figyeljünk oda, nehogy a folyadék a kesztyű csuklórészén átbukjon és befolyjon a kesztyűbe! Ha mégis megtörtént, langyos folyóvízben öblítsük le a kezünket azonnal, majd mossunk kezet és húzzunk másik kesztyűt!
Ha minden festék lejött a makettről, akkor öblítsük át folyóvízben és mossuk át, hagyjuk megszáradni. Ezzel készen is vagyunk.
Update:
Szi-Ti helyett használhatjuk a Teszkós lefolyótisztítót (töményen), illetve a Búvár fantázianevűt. Utóbbi is hasonló granulátum, mint a Szi-Ti, de talán még agresszívabban maró anyag és HIDEG vízben kell feloldani!