Tábori tarack I.

s.FH 18 15 cm Field Howitzer

1:35, Trumpeter No.02304
Pintér György - Múzeumi krimik Jómagam süldő koromban kezdtem a makettezést, akkor még zömmel 1/72-es repcsiket építettem, üveges ragasztóval és parafadugós festékek segítségével. Majd egy hosszú szünet után - makettezni kezdő öcsém hatására - ismét belevetettem magam az "őrületbe". Ám ezúttal sokáig töprengtem, hogy mit is szeretnék építeni.
Szóba jöttek az első vh-s duplafedelű repcsik, valamint a második vh-s lövegek, végül ez utóbbi mellett döntöttem, és azt hiszem,egyáltalán nem bántam meg.
Kialakításuk minden részletet láttatni enged, ami az összerakásnál küzdelmesebbé teszi ugyan a dolgot, de a végeredmény - a sok apró részlet miatt - sokkal élethűbb lehet. Az első makett okozta mámoron felbuzdulva azóta továbbiak is készültek, de ezeket majd egy másik történet keretében mutatnám be.
Módszereim nem túl kifinomultak, inkább amolyan jó munkásember módjára dolgozom, de emellett azért igyekszem a nálam tapasztaltabbaktól újabb és újabb fogásokat ellesni.

Az alábbiakban leírnám az élményeimet:

A készlet: Mivel korábban nem dolgoztam Trumpeter-ből (megjegyzem 15 évvel ezelőtt nem is létezett), így újdonságként hatott rám az a részletezettség amit a kínai gyártó produkál, nem beszélve az olyan extrákról, mint fém lövegcső, vagy gumi kerekek. A leírások egyértelműek, jól követhetőek. A festéshez mellékelt színes ábra kevésbé használható, inkább tájkép jellegű, de a neten rengeteg infót lehet begyűjteni. Tehát amint írtam az összerakás simán ment, leszámítva egyetlen apróságot, ami talán inkább az én hibám. A felnik illesztése a kerék agyhoz két hosszában átlapolt tengellyel történik (nem tudom mi okból) és ezt nekem 3x is sikerült eltörni, a végén a már készre festett maketten is. Szabályos mumussá vált a dolog, mert - egy majd egy később bemutatandó - pak 43-al is ugyanezt tettem.

A festéssel kapcsolatban sok újdonságot nem tudok mondani, mivel több fajta anyag szerepelt a maketten a jó tapadás érdekében alapozó spray-vel kezdtem a műveletet. Ezután következett egy enamel-es szürke felfújása, majd a lakkozás. Miután érinthetővé vált a makett, jött a pasztell kréta-poros, és rozsda pigmentes kezelés, amit személy szerint nagyon kedvelek, mert a gyári újból, itt válik még élethűbbé kép. Egyetlen dologra kell csak ügyelni, hogy ne essünk túlzásba, mert könnyen meglódul az ember képzelete. Természetesen a helyzet még így is menthető mert egy kis vizes ecset könnyen visszaszedhetünk belőle.
A pasztell kréta-poros eljárásnak talán egyetlen hátránya, hogy nehéz lakkal fixálni, mert a világosabb poroknak a ráfújás után egyszerűen nyoma vész (bár lehet, hogy ez megint csak a tapasztalatom hiánya).
egyben
egyben
részlet_01
részlet_01
részlet_02
részlet_02
részlet_03
részlet_03
részlet_04
részlet_04
részlet_05
részlet_05
részlet_06
részlet_06
részlet_07
részlet_07
részlet_08
részlet_08
2013.03.06.
Utolsó módosítás: 2013.03.17.
maumade, Budapest
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
PanzerBubu
2013.03.06. 23:04:40
Nekem nagyon tetszik, igényes munka.
Chance
2013.03.07. 17:08:36
Sose építs rosszabbat,ha még a cikket is kibővítenéd a löveg történetével és az építés leírásával az szuper lenne. A festés és antikolás különösen tetszik nekem.
Üdv.: Chance
maumade
2013.03.09. 11:49:13
Igyekszem kibővíteni a leírást, egyben köszönöm a véleményeiteket
neos
2013.03.09. 20:42:31
Nagyon szép munka,szép a festés (kicsit kevésbé kéne szemcsésre). Kimagaslóan szép a koszolás,koptatás. A fröccsöntő szerszám kinyomó tüskéinek a helyeit,és a főleg hengeres alkatrészeken lévő sorjákat jó lett volna eltüntetni,kicsit rontanak az összhatáson.
maumade
2013.03.13. 07:27:45
Neos: Egyetértek a véleményeddel és köszönöm a méltatást is, bár ezt a kinyomó tüskés dolgot nem teljesen értem. Ha leírnád, hogy konkrétan mire gondolsz...
G4beM
2013.03.14. 15:34:37
Szia!
Az kiöntött sztirolt a gép tüskékkel tolja ki az öntőformából, és ez a puha sztirolon kör alakú nyomot hagy. Látszik ez a kitámasztók lemezein (7. kép) és azon a kerék melletti lemezen (5.kép) Érdemes tömítőpasztával kitölteni, síkba csiszolni. Ahogy Neos írta a sorjákat jó lett volna eltüntetni. De a festés nagyon szép, nekem is meghoztad a kedvet egy löveghez. Nem gondoltál rá, hogy diorámát, alapot is építs neki?
További sok sikert!
maumade
2013.03.14. 15:59:50
G4beM: ok leesett, erre valóban nem figyeltem oda... majd legközelebb
Egyébként gondolkodom diorámán, de - inkább egyszerű, sematikus megjelenésben - nem front környezetben. A sztorit még nem találtam ki, és a megjelenítést sem. Ötleteket keresek arra is, hogyan lehetne az arányokat érzékeltetni ember (katona) nélkül...
neos
2013.03.21. 01:38:12
Szia Maumade!
A kinyomó tüske kérdést G4beM a fentiekben nagyon jól elmagyarázta. Továbbra is tartom a véleményemet,hogy a koszolás,koptatás,festés,és még részben az összeépítés is nagyon szép munka.Kiemelném a kereket,a taposó lemezt és a fémig lekopott alkatrészeket. Szenzációsan valódiak.
Ufi
2013.05.31. 20:38:55
Szia!
Nekem is készülőben van ez a makett.A gumik festésével kapcsolatban szeretnélek kérdezni.Például, hogy milyen eljárással festetted őket?
Üdv! Ufi.
maumade
2013.06.01. 01:19:26
Szia, hát ez az... nem festettem őket, de kellett volna. Egy másik makettem kapcsán is felmerült a dolog, ott kaptam néhány hasznos tanácsot ezeket tudnám ajánlani.
http://www.makettinfo.hu/index.php?jobb=Tabori-tarack-II&&hash=
Ufi
2013.06.02. 09:16:32
Köszönöm a válaszod!sajnos így nem találtam meg.Kérlek, ha időd engedi, akkor magánban küld el a linket úgy , hogy könnyen megtaláljam.Köszönöm a türelmedet. /pontyos@freemail.hu/
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció