Asztali hadijáték épület: Műhely

Forgácsoló műhely

1:72, Saját építés (2010)
Pintér György - Múzeumi krimik Ezt az épületet azért építettem, mert Második Világháborús hadijátékot játszom 1:72-es méretarányban és a városi környezet kialakításához elengedhetetlen néhány épület elkészítése is. Ráadásul ha lehet, leszedhető tetővel, hogy az egységek az épületben is mozoghassanak. Most lépésenként írom le, hogy hogyan készült a műhely.

1. lépés:
Szereztem 2 mm-es papír lapot, mely eredetileg reklám célokat szolgált, és felrajzoltam rá a falak körvonalait, majd körbevágtam ollóval és orvosi szikével. A falakra elõrajzoltam az ablakok és ajtó helyét, majd azt is kivágtam szikével. Elgondoltam, hogy hol lesznek leomolva a vakolat részek, azt berajzoltam tollal, majd a téglák helyét is, méghozzá úgy, hogy jól rányomtam a papírra a tollat, így mély árkokat vésett a papír felületébe. Így alakult ki a vakolat alól elõtûnõ téglás minta. Alaplapnak 1 mm-es mûanyag lapból kivágtam a tervezett épület alap méreténél kicsivel nagyobbat (kb. +5 mm minden oldalon).

2. lépés:
Ezt a lépést ma már máshogy csinálnám. Ennél az épületnél a vakolatot a téglák berajzolása után ragasztottam fel, ami azért nehéz így, mert kb. szemre kell elõrajzolni a vakolat papírján a leomlott részeket. Az újabb épületeknél már a téglák berajzolása csak a vakolat részek felragasztása után történik, így rengeteg problémát eleve kiküszöbölök. Az azonban nagyon fontos, hogy az ablakokat a vakolat felragasztása elõtt a helyére kell ragasztani. Az ablakokat írásvetítõ fóliára nyomtatott elõre elkészített ablak textúrákból vágtam ki. Ezeket a textúrákat bárki szabadon letöltheti, hogy épületeihez felhasználhassa. Továbbá az is igen fontos, hogy azokon a részeken, ahol a sarkoknál vakolat van, ott a fal vastagságával túl kell lógnia az egyik érintkezõ falnál a vakolatnak, hogy a másik fal szélét is eltakarja. A vakolat egyébként 160 g/m2-es papírlapból készült, de bármileny kb. 0,5 mm-es papír, vagy mûanyag lap is megfelelõ. Ugyanebbõl az anyagból egy 10 mm magas lábazatot is készítettem a falak tövébe.

3. lépés:
A falakat egymáshoz ragasztottam. A sarkoknál, ahol esetleg nem jól sikerült az illesztés, Trinát mestertapasszal tömítettem a réseket, és hagytam, hogy a tapasz megszáradjon. Próbáltam a belsõ sarkoknál is törekedni arra, hogy egy kicsike lekerekítés legyen a sarokban, ne teljesen sarkos legyen.

4. lépés:
Próbálgattam, hogy milyen legyen a festés belül, de végül a fehér színnél maradtam. Ezt több rétegben vittem fel, igyekeztem függõleges irányba mozgatni az ecsetet, így a híg fehér festék (Deca Color 12-92) több rétegben olyan hatást kelt, mintha meszelve lenne a felület. A külsõ tégla részeket elõször világos szürkével lefestettem (már így is jól nézett ki), de a végsõ színt a Humbrol 60-as piros (skarlát) színû festéke adta. Két rétegben került fel a tégla részekre. A vakolat színét a fent említett Deca Color 12-92 és Humbrol 71 keverésével állítottam elõ és híg formában kentem a felületre. A lábazatot Humbrol 5005 (régi kód) szürkével festettem le. Az alaplapot Montana sötét szürke spray-vel lefújtam. A falakat az alaplapra ragasztottam.

5. lépés:
Valamikor régen a Vaterán vásároltam néhány H0 (1:87) méretarányû megmunkáló gépet (esztergákat és egy sugár fúrógépet). Ezeket most behelyeztem, hogy kialakítsam a végleges formáját a belsõ elrendezésnek. Több változatot is kipróbáltam, de szem elõtt kellett tartani, hogy az épületben figuráknak kell majd mozognia, így kellõen nagy teret hagytam középen.

6. lépés:
A tetõt szintén a már említett 2 mm-es papírlapból vágtam ki méretre. A felsõ felületére egy sima írógép papírra nyomtatott hullámlemez textúrát ragasztottam. Ez is letölthetõ és felhasználható. A tetõ 3 oldalára (oldalsó kettõ és az elülsõ) 0,5 mm-es papírcsíkokat ragasztottam. Ezek tartják a helyén és így könnyen el is távolítható. Ezek az oldallemezek végül majd Humbrol 53-as festékkel lesznek lefestve a tetõ hátsó peremével együtt.

7. lépés:
Helyére ragasztottam a gépeket. Valamint egy mûgyanta emulziós hordót is (Mark gyártmány), amit Humbrol 30-al festettem le. A 160 g/m2-es papírból kivágtam és hajtogattam lemezszekrényeket. Ezeket Humbrol 87-el festettem le. 1 mm-es balsa fából kivágtam egy padot és 2 mm-es balsa fából lábakat vágtam hozzá. Összeragasztottam és diópáccal kentem le. A falakra plakátokat ragasztottam, melyek letölthetõek és felhasználhatóak. A szekrényeket és a padot is a helyére ragasztottam. Miután minden ragasztás megszáradt, a gépeket, a hordót, a szekrények alját és a padló bizonyos részeit is fekete bemosóval kezeltem. Óvatosan az ablak kivágások alsó részére és a falak tövébe, sarkokba is kentem bemosót.

8. lépés:
Kivágtam egy az ajtó nyílásnál (oldalanként, kivéve az alsót) 1-1 mm-el nagyobb papírtlapot (a 160 g/m2-es papírból), majd egy akkorát, mint az ajtónyílás. Az elõbbibe az egyik oldalról tollal X-eket rajzoltam, ami a domborított merevítést rajzolja ki a másik oldalon. A zsanérok helyéhez is 1-1 pontot nyomtam, így ott csavar, vagy szegecs fej alakult ki. A két papírlapot összeragasztottam, a kilincs helyén kifúrtam és gem kapocsból végott és hajlított kilincset dugtam át rajta, amit aztán oda is ragasztottam. Az ajtót Humbrol 87-el, a kilicset Humbrol 11-el festettem le. Utána az egészet a helyére ragasztottam. Kapott ez is egy kis fekete bemosást.

9. lépés:
A ház körüli részeket bekentem Palma Tex Palma-fa ragasztóval, és szórtam rá földet. Amolyan egyszerû udvari földet, amit elõzõleg leszitáltam. Néhány helyre került mûfû, színezett szivacs és izlandi moszat is. Amikor minden a helyére került és a ragasztó is megszáradt, akkor Very Well matt lakkal lefújtam kívül belül. Ez rögzíti valamelyest a növényzetet és a fényes lábazatnak is elveszi a fényét valamennyire.

10. lépés:
Utolsó lépésként vöröses-barnás pasztellkréta porral kezeltem azokat a helyeket, amelyeket rozsdásnak gondoltam (a szekrények, az ajtó és a tetõ sarkai). Ezek után barna pasztellkréta porral a külsõ falakat poroztam be. Bõven adtam nekik barna port. Amikor ezzel is megvoltam szürke port vettem elõ, amibõl a falak alja (de még a lábazat felett) kapott és a belsõ falak sarkai, a gépek alja, a pad alatti rész, az ablakok alsó párkány része stb.

A cikk eredetije a klubunk weblapján olvasható: www.arhk.fw.hu. Ahol a letöltéseket említem, ott az eredetiben egy link látható, ahonnan tényleg le lehet tölteni az adott sablonokat.
muhely032
muhely032
muhely036
muhely036
muhely038
muhely038
muhely039
muhely039
muhely040
muhely040
muhely041
muhely041
muhely028
muhely028
2011.04.22.
Utolsó módosítás: 2011.04.24.
Bogesz
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
BaTTka1
2011.05.07. 12:36:44
Szia!
Ha már nem akarsz hozzá nyúlni, akkor jó lett:-)
Ha még szeretnél javítani rajta, akkor volna pár ötletem. A téglákat például egy kicsit fakíthatnád, esetleg néhányat át is festhetnél sárgás-okkeres színvilágúra. És ha már ott maszatolsz akkor egy kis mestertapasszal a vakolat széleket kikenhetnéd, hogy ne legyen ilyen éles az átmenet a tégla és a vakolt rész között. Ezt azután egy kis világos szürkével kezelheted. Én(bár ez az én bajom) a külső falat is összekenném egy kicsit.
De ez teljesen fakultatív, nem kell feltétlenül e szerint cselekedned, mert így is jó.
Üdv: BaTTka
Bogesz
2011.05.07. 20:16:50
Szia!
Kösz a tippeket. A külső falat pigmentporral koszoltam, csak a fotón nem látszik rendesen. :(
Szerintem most már nm nyúlok hozzá, de megfogadom a tanácsaidat. Lesz még feltöltve egy templom is, szintén 1/72-ben készült, meg a wargame-hez való romos épület elemek. Ezek mind így készültek. Viszont most 28 mm-es méretarányhoz (1/50-1/60-ig szokták besorolni) csinálok egy romos ház sarkot, na ezen már a téglák különböző színűek már most is. :)
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció