Pintér György - Múzeumi krimik
Bár a gimnáziumi évek alatt maketteztem, az érettségi után, ahogy egyetemre kerültem, sajnos valahogy elhagytam e hobbimat. A makettezés világába 8 év kihagyás után a Revell HMS Victory készletével tértem vissza. A makett építése 13 hónapig tartott…
A készletet igen szép felületi kidolgozás jellemzi (a fedélzet deszkaillesztései, a hajó oldalpalánkozása és rézlemezes borításának utánzása remekül néz ki), noha sok a sorja, és a vitorlarudakon itt-ott beszívódások is vannak. Kapunk a készlethez barna és fekete cérnát, papírzászlókat és vákuumhúzott műanyag vitorlákat.
Az útmutatót követve, bár attól itt-ott eltérve végeztem az építést. Sok bosszúságot megspórolunk, ha minden lépést átgondolunk a készítés előtt. Például nem érdemes az árbócokat a vitorlarudakkal együtt felragasztani a fedélzetre, mert utána jóval nehezebb a kötélzet elkészítése. A dobozban lévő útmutató építési sorrendjében van is egy hiba: a 9-es és 10-es lépés felcserélve látható, a Revell honlapjáról letölthető építési útmutatóban ezt már kijavították, sőt a törzs jellegzetes sárga-fekete sávos festéséhez egy jól használható rajzot is mellékelnek.
A ragasztás során talán egyetlen durva hiba akadt: a tatfedélzet illeszkedése (a már összeragasztott törzsfelek közé) pocsék. Szike mindenképp kell a megoldáshoz, mivel a tat-elem szélesebb, mint a törzs szélessége.
Szinte minden alkatrészt még a helyére ragasztás előtt lefestettem. Az összeragasztás után szerintem képtelenség lett volna minden festést szépen megoldani… A törzsfelek sárga-fekete sávos festését is még azok összeillesztése előtt végeztem el. Fontos: a színek sávozása nem esik egybe az odalpalánk sávos futásával, ezért a festés megkezdése előtt javasolt alaposan tanulmányozni a hajótörzset (a neten rengeteg fotót találhatunk az eredeti hajóról).
A festéssel kapcsolatos másik kihívás, hogy a Revell által javasolt sárga festék, a „Lufthansa yellow” (Revell száma: 310) nagyon távol áll az igazi (legalábbis a ma látható) hajó sárgájától. Én barnával (Model Master - military brown) tompítottam a sárga vad, élénk színét. Szemmértékkel kevertem, cseppről cseppre, míg úgy gondoltam, hogy jó nem lesz. Utólag azt mondom, elbírt volna még egy kis barnát… már mindegy. :)
A kötélzettel kapcsolatban az alábbiakat tanácsolom. Ha nincs két hosszúszárú csipeszünk, bele se fogjunk a munkába! Hihetünk az építési útmutatónak, a fekete színű fix kötélzettel javasolt kezdeni, „belülről kifelé” és felfelé haladva. A barna „mozgó kötélzettel” hasonlóan célszerű eljárni. A mellékelt fekete műanyag kötéllétra-szerűség roppant vastag és minden élethűséget nélkülöz. Ezeket rögvest kidobtam a kukába… Helyettük fekete cérnából először függöleges szálakat kötöztem fel, és ezekre merőlegesen előre méretre vágott cérnaszálakat ragasztottam fel egymással párhuzamosan pillanatragasztóval. Ez a megoldás rettentően idegörlő, hetekig tartott, viszont az eredmény önmagáért beszél!
A fix kötélzet elkészülte után helyükre ragasztottam a vitorlarudakat, melyekre előzetesen papírzsebkendőből készült vitorlát rögzítettem, ugyanis a készlethez tartozó vákuumvitorlák életszerűtlen, merev kinézetük miatt szintén a kukában végezték. A vitorlákat alak- és mérethűség szerint papírzsepiből kívágtam, alulról felcsavartam, és azonos távközökkel a vitorlarudakra kötöztem cérnával. A hajómakettek kötélzetének cérnából való elkészítése kapcsán sokszor vitatott probléma, hogy a súlyánál fogva természetesen belógó igazi kötelet cérnával utánozni nehéz. Sokan a pillanatragasztóval történő átitatást javasolják a dolog orvosolására. Én másképp jártam el: enyhén bevizezett szappan felszínén húztam végig a cérnát felkötözés előtt. Ettől kicsit merevebbé válik, alakítható, utánozza a természetes belógást és plusszban még a cérna csúnya „szöszös” jellege is eltüntethető így!
A Revell HMS Victory szerintem nem javasolt kezdőknek, és ha ezt tudom előre, hajómakettes pályafutásom nem ezzel a készlettel kezdem… Azonban a szép felületi kidolgozottságnak, a részletgazdagságnak köszönhetően, és ha van türelmünk például a kötézettel, illetve kötéllétrával bíbelődni, nagyon szép, élethű hajómakettet állíthatunk össze, mely, mondjuk a nappaliban egy polcon elhelyezve vonzani fogja barátaink, vendégeink tekintetét!