Pintér György - Múzeumi krimik
Sziasztok!
A következő bemutatásra kerülő makettemet Lengyelországból rendeltem.
Nem igazán volt rá szükségem de nagyon olcsón adták és ezen kipróbálhattam a téli álcafestést.
A makett az Ukrán UM terméke. Az ezt megelőző két makettem is tőlük volt,itt is hozták a formájukat most sem csalódtam bennük. A dobozban egy sima T-34/76 páncélos van,külön kapjuk meg a műgyanta alkatrészeket, amikkel átalakíthatjuk egy zsákmány német páncélossá.
Nekem új dolog volt, de szerintem nagyon jó ötlet, hogy a futógörgők gumifelületét külön kapjuk. Kapunk még egy rézmaratást, amiről két alkatrészt kell használnunk, plusz egy matrica lapot a megfelelő jelzésekkel. A lánctalp félszemenkénti Revell stílusú, van belőle néhány szemmel többet mint ami kell. A plusz lánctalptagot is a gyári készletből csináltam.
Az építést a testtel kezdtem. Felhelyeztem a lengőkarokat, és az egyéb apróságokat, beleértve a műgyanta és a réz alkatrészeket is. Tömíteni csak a test illesztéseinél kellet. A tornyot is összeraktam, gond itt se adódott.
Egy hiányosságot találtam a makketen. Az antenna tartószerkezete nem jár ehez a kitthez.
Az alapszín festéséhez egy kevert szint használtam, ami Gunze olívzöld és fehér keverékéből ál. Mindent lefújtam ezzel a színnel több rétegben.
A festékréteget Modell master fényes lakkal zártam le. Erre a felületre fújtam rá a Wellaflex hajlakkot, pár perc száradás után felvittem rá a fehér festéket. Néhány percet itt is vártam, utána langyos vízzel elkezdtem megkoptatni a fehér festést. A lánctalphoz egy Tamiya vörösesbarnát használtam, bár ebből nem sok látszik. A sarazáshoz pasztellkréta port használtam, ezt reszeltem le és vízzel kevertem, majd ecsettel felhordtam a felületre. A futógörgőkön és a lánctalpon lévő hó sima krétaporból készült.
A matricák felhelyezése előtt a tornyot átfújtam a fent említett lakkal. Matrica feszítő segítségével felhelyeztem a jelzéseket. A páncélos jobb oldalán látható kiegészítőket egy eredeti fotón láttam, ami ezt a tankot ábrázolja. Amenyire ki tudtam a képről venni, egy emelő van felfogatva a tankra, és mögé van dobálva néhány szerszám. Az emelőt egy másik makettből vettem el, a rögzítéséhez megmaradt rézmaratásból csináltam alkatrészeket. A csákány és a lapát vékony műanyag lapból készült, a nyelük pedig fából.
Barkácsboltban vásárolt lécből elkészittetem a megfelelő méretű keretet.
Ebbe nyomkodtam bele a levegőn száradó gyurmát. Kialakíttotam a talaj formáját, majd ebbe belenyomtam a lánctalpat és a hordót. Két nap száradás után jöhetett a ragasztó, és a szódabikarbóna. Valahogy nálam nem úgy sikerült mint vártam, lehet hogy a ragasztó volt túl sok, mert mindig átáztatta a szódabikarbónát. Ezért száradás után átfújtam az egészet fehér festékkel. Tudom, hogy lehetne jobb is, de ez most így sikerült, meg amúgy is ez az első havas makettem. A hordó meg az oszlop a szögesdróttal saját gyártmány, a kis ágacskát az utcán találtam. Persze a hordó még a havazás előtt a helyére került.
Röviden ennyi. Köszönöm, hogy elolvastátok.
Várok mindenféle kritikát és tanácsot.