Pintér György - Múzeumi krimik
Sziasztok!
Első cikkemben egy jelenleg futó projektemet szeretném bemutatni. Kb. 1 éve kezdtem makettezni. Legelső makettem egy interior Tiger I MID volt, a második egy Jagdpanzer IV L/48. Mindkettő amolyan próbadarab volt, melyeken sokat tanultam, jelenleg átépítés, javítás és újrafestés stádiumban van mindkettő.
A Jagdtigernek már úgy kezdtem neki, hogy az összes eddigi tapasztalatomat egybegyúrva, már egy tetszetős makettet akartam készíteni. A makett alapjául a Dragon 6285 számú készletét használtam, kiegészítőnek pedig Friul lánctalpat. A Dragon készlet tartalmazott némi fotomaratást, fém vontatókábelt, fém vontatószemeket és fém lövegcsövet. Már az első makettem után rá kellett jöjjek, hogy célszerű bizonyos sarkalatos pontokra erősen odafigyelni az alapkészlet megvárlásakor. Ilyen pl.:
- a fém lövegcső. Az első makettemet követően csak olyan készleteket vásároltam, amiben volt fém lövegcső, ha pedig nem volt az adott típusból egyik gyártónál sem olyan készlet, ami tartalmazott volna, akkor rendeltem külön hozzá.
- fotómaratás, ahhoz hogy igazán élethű legyen egy makett szintén fontosak az alkatrészek megfelelő kidolgozottsága. Eleinte nagyon nem tetszettek a fém alkatrészek. Mikroszkópikus nagyságúak, nehéz bánni velük, macerásak. Hosszas gyakorlás után azért sikerült ebben is előrejussak, persze némi céleszköz segítségével. Szintén fontosnak tartom, hogy a megvásárolandó makett legalább néhány fotómaratott alkatrészt tartalmazzon, de ha nincs más akkor ezt is meg kell hozzá rendelni. Ezen makettem pont az mely a legkevesebb fotómaratott alkatrészt tartalmazza, csupán a hűtők rácsai ilyen alkatrészek.
- fém lánctalp, ezt már a legelső makettemhez is rendeltem és hát a Dragon magic tracknál is fényévekkel jobb. Nem azért mert szemenkénti, hanem a saját tömegéből adódóan olyan esése van a maketten, mint az igazinak. Nálam ez is kötelező darab lett egy maketthez. Szerintem a legrosszabb az amelyik egy egybefűggő gumi, az áll legtávolabb az igazi lánctalp kinézettől.
A Jagdtiger alapkészlete megfelelő volt a számomra, csupán a fém lánctalpat kellett hozzá megrendeljem. Az építés jól haladt, az alkatrészek pontosan illeszkedtek, tömítésre csak néhány helyen volt szükség. A cikkhez mellékelt képek az egyes fázisokat mutatják.
1. építés, sok alkatrész a festés miatt még nincs ragasztva, ilyenek pl.: a görgők, páncélteknő, lövegcső és a blende. A köténypáncél 2x2 műanyag elemből állt, melyeket szépen szétvágtam, hogy hiányosan tudjam felhelyezni.
2. a fém alkatrészeket mindig gunze fém alapozóval lefújom, hogy a festék jól tapadjon rá. Elsőként szintén a gunze mr. surfacer 1200-as alapozóját használom, ami megfelelő homogén felületet biztosít a későbbi festéshez.
3. pre-shading, vagyis előárnyékolás. Egyik harcjármű festése sem homogén. Ezt a hatást ezzel az eljárással is szépen lehet befolyásolni, a jármű éleit feketével megfújom, hogy az erre kerülő több rétegű alapszín ne hasson olyan egyhangúnak.
4. az alapszínt 2 vékony rétegben fújtam fel. Jól látható, hogy ahol feketével előzőleg megfújtam, ott bizony az alapszín sötétebb árnyalatú. Az összahtás magáért beszél, az alapszín életszerűen árnyalt. Festéshez egyébként a gunze vízbázisú festékeit használom 1:1 arányban hígítva saját hígítójával és némi száradást lassító retarderrel.
5. terepminta elkészítése. egyelőre nem érzem magam elég felkészültnek ahhoz, hogy fénykép alapján dolgozzak (majd ilyen is lesz), így a maketthez adott festési mintákból választottam egyet és ahhoz hasonlót készítettem. A foltozást szabadkézzel készítettem és szintén pisztollyal fújtam fel. A felragasztott alkatrészeket lefestem nagyon vékony ecsettel.
6. felkerült a matrica, lefestettem a görgőket és a lánctalpat. A színek harsányságát egy úgynevezett ködöléssel törtem meg, amikor is az alap sárga színt nagyon erősen behígítva óvatosan megfújtam az egész páncéltestet. Ez csökkentette az esetleges átszóródást (amikor a zöld terepmintát fújtam) és a zöld élénkségéből is visszábbvett, amolyan napsütötte sárgásra. Ugyanezt a hatást értem el a matricával is.
7. olajfesték, filter és pasztelpor használatával színmoduláció, időjárási hatások, rozsda és egyéb használati megfolyások keletkeztek a festésen. Fekete olajfestéket nagyon erősen behígítva a makett panelvonalait befolyattam, ilyenkor a festék végigfut a mélyedésekbe, illesztési helyekbe és ott megtapad. Különböző színű olajfestékekkel kis pöttyöket helyezek el a páncéltest különböző részein, majd egy vastag ecsettel a saját hígítójával föntről lefele elkenem, így érem el a lefolyásokat. Mivel itt már olajbázisú festékkel dolgozok így a két különböző festék nem bántja egymást. Jelnleg itt tartok most. Ami még hátra van:
8. a lövegcső kiegyensúlyozása. Bár összeépítéskor a föl-le mozgó lövegcsövet belül rögzítettem, tömítőpasztával beszorítottam, hogy nehezebben mozogjon, viszont a festésnél sokszor emelgettem így ez a tömítés már nem bírja el a fém lövegcső súlyát. Vettem horgászólmot, amit a hátsó nyitható ajtón keresztül beragasztok a küzdőtérben található ágyú belső részére így az ellensúly miatt képes lesz egyenesen is megállni.
9. koszolás, koptatás, lepattogzás. Hát igen, ezek is még hátra vannak. Remélem azért sokaknak tetszik eddigi munkám is.
Jelenleg az alábbi makettjeim vannak összeépítve festésre várva, melyekhez szintén írok majd cikket:
- Academy Tiger I MID Interior (javítás, újrafestés alatt)
- Dragon Jagdpanzer IV L/48 (javítás, újrafestés alatt)
- Dragon Panther D (festésre vár)
- Academy Tiger I Early (festése elkezdődött)
- Hasegawa 1:32 Ju87G2 (Stuka) (festésre vár)
- Tamiya 18t FAMO (festésre vár)
- Dragon King Tiger (Porsche tornyos) (festésre vár)
- Trumpeter Kv2 (építés befejezése, festés)
- Dragon Pz 38(t) Interior (építés befejezése, festés)
Még el sem kezdett makettek:
- Trumpeter BR-52
- Dragon JSU-152
- Dragon Tiger I Initial Version