Pintér György - Múzeumi krimik
A korábbi cikkembem bemutatott formakészítésnek van pár hibája.Például nem vagy nehezen teszi lehetővé többrészes formák készítését, a mesterdarab feljöhet a gumi tetejére, stb.Ezért szükségessé vált egy másféle technológia kidolgozása. Természetesen ezzel a módszerrel (vagy továbbgondolásával) egyrészes forma is készíthető.
A szükséges szerszámok:éles,vékony pengéjű kés ( sniccer); hegyes csipesz v spatula; széles és még szélesebb spatula ( itt csavarhúzók); ecset a kenéshez ( kék szárú); sprőd ecset a "borzoláshoz"( zöld szárú); gyurma; egy nehezen deformálható kemény lap (itt un. Gres padlólap); mesterdarab; ceruza, vonalzó; kézkrém; ragasztószalag; olló és egy papírcsík. (01)
A mesterdarab elkészülte után, azt egy puhára gyúrt gyurmalapba enyhén benyomom. Itt az a cél, hogy a gyurma rögzítse a mesterdarabot. A gyurmalap lehetőleg egyenletes vastagságú legyen.(02-03)
A gyurma síkja fogja adni az osztósíkot.
Ezután az osztósík magasságáig feltöltöm a mesterdarab környékét maradék gyurmával, majd a tetejét elsimítom. A képen már vágtam egy-egy referenciavonalat,amihez képest könyebb beállítani az alkatrészeket.Oda kell figyelni arra, hogy a gyurma mindenhol odaérjen az alkatrészhez. Ahol rés van,azt majd a gumi fogja kitölteni!
A következő képeken a már kijavított illesztés látható.A mesterdarabon gyurma nem lehet! A későbbi öntés során hibás öntvényt eredményez.(04-05-06)
A forma oldalait a már jól bevált műszaki rajzlapból készítem. Általában a négyszögletes formát szeretem,mivel egyszerűbb elkészíteni, és egyszerűbb vele számolni is. Az alkatrész befoglaló méreteitől (a legnagyobb szélesség +a legnagyobb hossz+ legnagyobb magasság) 5-10 mm-rel nagyobb formát kell kialakítani.A rajzlap keretet ezután a gyurmalapra mérem, enyhén benyomva a gyurmába (azért, hogy nyoma legyen).(07)
A keret eltávolítása után, a gyurmában lévő rajzolat alapján, kifelé enyhén ferdén levágom a felesleges gyurmát.A vágást a keret által hagyott nyomtól 1-2 mm-re indítom. Az eltérés a megmaradó rész belseje felé történik.(08)
A lényeg az, hogy egy ferde oldalt kapjak,aminek nagyjából a közepén van a keret oldala,amikor az a helyére kerül.Ekkor lehet elkészíteni az esetleges illesztő/tájoló csapokat is.(09)
A következő lépés: a keretet enyhén megnyomva a gyurmalapba nyomom, míg az át nem vágja a gyurmát.A kereten kívüli gyurmát el lehet távolítani, de ilyenkor az esetleges gumifolyással számolni kell.A gyurma felületének a papírkerethez kell illeszkednie.(10)
A belül lévő gyurma felületét egy sprőd (merev) szőrű ecsettel ( esetleg fogkefével) ütögetve felborzolom. Ennek az a célja, hogy a megkötött gumi felülete egyenletlen legyen.Erre a felületre könyebben tapad majd a formaleválasztóként használt kézkrém.
Az esetleg a mintára került gyurmát el kell távolítani.(11)
A gumit a keverési adatoknak megfelelően bekeverem, majd a félkész félformára öntöm. Vékony sugárban, magasról, lehetőleg arra a pontra ,ahol elkezdtem a beöntést.(12)
Jó eredményt ad, ha először egy vékony réteggel vonjuk be a mintát.(13)
Célszerű hosszú kötésidőt választani, mivel ekkor a beszorult levegőnek több ideje van távozni.(14)
A gumi megkötése után a forma aljáról el kell távolítani a gyurmát. Egyszerűen meg kell fordítani.Egy tompa végű tárggyal ( pl csavarhúzó) ki lehet emelni a gyurmát. (15)
Óvatosan kell dolgozni, mert ha a mesterdarab kimozdul a helyéről,az egész eddigi munka kérdésessé válik (vagy vissza sikerül passzírozni a helyére vagy nem - ha nem, vagy csak részlegesen, akkor ugyanaz a helyzet mint a gyurma rossz illeszkedése esetén). A mesterdarabot NEM kell kivenni a gumiból. A papírkeretet szintén nem kell eltávolítani.Mivel nem egy gyurmadarabbal dolgoztam, ezért ahol külön darab gyurma volt betéve az külön fog kijönni.(16-17)
A gyurmátlanított gumi felületét bekenem kézkrémmel, egy ecset segítségével.Ez fogja megakadályozni, hogy a friss, még folyékony gumi hozzákössön a már megkötött gumihoz. A mesterdarabon nem lehet kézkrém! Ez az öntésnél zárványt fog okozni. Nem kell vastagon felkenni, elég egy nagyon vékony réteg.(18)
A bekevert gumit a már ismertetett módon beleöntöm a formába. A gumi megkötése után a papírkeret eltávolítható.(19)
A gumi nem köt hozzá, de a papíron lévő ceruzagrafitot magába veszi. Ez felhasználható a formák jelölésére. A papírra tükörírással kell írni! Ha jól sikerült a kézkrém felvitele, kis feszítés árán a forma két fele szétválasztható.(20)
Ha a papír nem enyvezett felületű akkor a gumi hozzá fog kötni a papírhoz ( pl az izzók csomagolásának belső feléhez köt, a külső feléhez nem köt a gumi).
A mesterdarabot ekkor kell eltávolítani a gumiformából.(21-22-23)
A bekevert műgyantát a két félbe kell tölteni, ügyelve arra, hogy a legalsó részekről induljon a betöltés.( A bekeverésre nem kívánok több szót vesztegetni , mivel teljesen megegyezik az előző cikkemben leírtakkal.)Ez megoldható injekciós tűvel. A tű végét egyenesre kell levágni, a sorját le kell csiszolni. Nem érdemes nagyon vékony tűvel dolgozni, 0,9-1,3 mm átmérőjű az ideális ( zöld-rózsaszín).Ha nincs injekciós tű,akkor megoldható egy tompa végű dróttal is a buborékok eltávolítása.(24-25)
A 26-os képen a tiszta, buborékmentesen betöltött gyanta látható.
Injekciós tűvel a Biresin G26 gond nélkül önthető.A gyantával megtöltött formák két felének összeillesztése akkor az ideális ( különösen nagyobb mennyiséget-1ml felett- tartalmazó félformák esetén), amikor a gyanta kezdi elveszteni átlátszóságát, opálossá válik. Ekkor már nehezen folyik, és melegszik is.(27)
Célszerű valamilyen alátéten dolgozni, az asztal kímélése miatt.A gyanta anyaga nagyon hasonló a pillanatragasztókhoz. Ciánakrilátot tartalmaz, tehát csak óvatosan szabad dolgozni vele!Az emberi bőrre jól tapad, szemvédő, védőkesztyű (nejlon v latex)(28), arcvédő maszk (29)használata erősen ajánlott.
Kieg 2011 03 31-én.
Menet közben kipróbáltam az un Folyékony kesztyűt. Bevált! Nincs szükség gumikesztyűre, mivel ez egy védőréteget képez a bőrön. A munka után vízzel lemosható.
Mivel az anyagok kiszerelése nem kifejezetten makettezőbarát (1/2-1kg-os minimális kiszerelések-ami rengeteg) pár darab öntése esetén nem igazán kifizetődő a műgyantaöntés( pl 1db 1/35-ös teherautó kerék mindössze 2-3 ml térfogatú, ami csak néhány gramm!! súlyú). Ilyen esetben érdemes felvenni a kapcsolatot olyanokkal,akik vállalkoznak a sokszorosításra. Meglévő mesterdarab esetén ez nem probléma.
Remélem a gyantaöntéssel foglakozók( foglalkozni szándékozók) számára sikerült segítséget nyújtanom. Amennyiben valakinek kérdése lenne, állok rendelkezésére.