LAAT-i (Köztársasági Ágyúnaszád)

Rothana Heavy Engineering Low Altitude Assault Transport

1:72, Revell No.US 85-1865 / EU 06667
Pintér György - Múzeumi krimik Ez a brutális fegyverzetű, páncélozott csapatszállító jármű először a Star Wars Episode II-ben (Attack of the Clones, 2002) tűnt fel a mozivásznon. Számos alkalommal szerepelt a harmadik részben (Revenge of the Sith, 2005) ,és rendszeresen felbukkan a 2008-ban útjára indított animációs sorozatban (Star Wars - The Clone Wars).
A Revell két készletet is kínál a járműből: a zsebváltozatot (06729) kb. 1:175-ös (durván 10 centiméter hosszú) és a cikkünk témájául szolgáló kitet 1:72-es méretarányban. Mindkettő előfestett, ragasztást nem igénylő kivitel, de ez ne riasszon el senkit, mert a kidolgozottságuk a méretüket és a megcélzott közönséget figyelembe véve példásnak mondható. Fontosnak tartom kiemelni, hogy míg a kisebbik makett a mozifilm alapján készült, addig a nagyobbhoz az animációs sorozatban szereplő változatot vették alapul; az eltérések pedig - legalábbis számomra - nagy csalódást okoztak, főleg, hogy csak a dobozbontást követően eszméltem rájuk. Igaz, a cég nem árul zsákbamacskát, mindenhol feltüntetik a "The Clone Wars" kitételt és a dobztetőn is a mekettről készült fotó díszeleg, nekem mégis sikerült "benéznem " a dolgot, innen a keserű szájíz. De most már dologra, lássuk, mit kapunk a cirka 8.000,- forintos kiadásért cserébe.

A doboz erős, vastag, kemény papírból készült, megfelelően védve az értékes tartalmat. Kibontás után a füzetszerűen lapozható összeállítási útmutató mellett 3 nagy és egy kis nejlontasakot találunk, utóbbi a kabintetőt és a hatfős legénységet (pilóta, fegyverzetkezelő és négy klónkatona) tartalmazza. A leírás részletes, jól követhető, egyetlen apró hibát fedeztem fel csak benne, nevezetesen, hogy a két pilótafigurát azonosnak tünteti fel, holott vajójában - ha csak kis mértékben is - kéz-, láb- és fejtartásban is eltérnek egymástól. Anyaguk a már megszokott, kissé elasztikus, gumiszerű izé, tapasztalat híján nem tudom, hogy a festést és ragasztást hogy bírják majd. A képen jól látható, hogy a kis méret ellenére elég részletesen kidolgozottak, de aki szebbekre vágyik, a táblás szerepjáték figuráival is helyettesítheti őket.

A három nagyobb tasak egyenként 2-2 öntőkeretet tartalmaz, ráadásul hegesztéssel elkülönítve, ami tovább csökkenti az elemek sérülésének veszélyét. Ez (legalábbis nekem) ritka figyelmességnek számít, és bár ki még nem bontottam a csomagolást, minden darab a kereten van, károsodásnak semmi nyoma. Az illesztések pontosságáról korai lenne véleményt mondani, de az alkatrészek sorjamentesek és az eddig összerakott hasonló készletek tapasztalatai alapján nem lehet velük gond. A jármű összesen 41 darabból építhető meg, a legénység (6) és a display (2) elemeit hozzáadva kapjuk meg a hivatalos 49-et. A szerkezeti egységek kidolgozottsága csillagos ötös, főleg az AMT/ERTL makettekhez szokott szemnek. A süllyesztett panelvonalak, apró, finom részletek és kellően vékony ágyúcsövek mellett eddig csupán két pont nem nyerte el a tetszésemet: a szárnyak aljára "függesztett" 4-es rakétablokkok alig felismerhetők ,és eléggé elnagyoltra sikeredett a tetőn elhelyezkedő két fő rakétavetőcső töltési mechanizmusát imitáni hivatott alkatrész is. A legnagyobb szívfájdalmam azonban, hogy a moziváltozatból ismert típus egyik legjellegzetesebb vonása, az utastérből kétoldalra kinyúló, gömb alakú lövészfülkék teljesen kimaradtak a készletből. Tény, hogy a sorozatban csak elvétve látható ez a kiegészítő, mindenestre halvány öröm az ürömben, hogy a külső burkolaton megtaláljuk a felfüggesztésükre kialakított csatlakozási pontot.

A másik jelentős különbséget a fedélzeti nyílások terén tapasztaljuk; a filmbéli járműnél meglévő keskeny, boltíves, egyszemélyeset hiába keressük és az egy nagy darabban hátracsúszó ajtó helyett is két felet kapunk. A kisebbik előre, a nagyobbik hátra tolható el és mentségükre szóljon, hogy a mozgatómechanizmus első ránézésre működőképesnek tűnik, annak ellenére, hogy meglehetősen rejtett. Az ovális "lőrések" (kitekintők) tömörek, noha ezek még az animációs sorozatban is zömmel nyitva voltak.
Nem túl lényeges, de említésre méltó eltérés még a szárnyvégekbe épített lézerütegek megvalósítása. A filmben és a zsebmaketten ezek alsó és felső kupolája átlátszó, míg esetünkben csak tömör gömbhéjaknak örülhetünk.
A pilótafülke és az utastér meglehetősen kopár, előbbihez mindössze két ülés, két botkormány és két kis kerek műszerfal jár a pilótákon kívül. Az utóbbi "berendezése" is kimerül egy homlokfalban, a mennyezeti kapaszkodókat tartó szerkezetben és egy hátrafelé nyitható csapóajtóban. Nem sok, viszont legalább bőven ad lehetőséget arra, hogy saját szánk íze szerint bővítsük a kidolgozást.

Összességében a készlet dobozból megépítve, festés és ragasztás nélkül is impozásns része lehet gyűjteményünknek, erősen érezhető, hogy elsősorban a fiatalabb korosztálynak készítették (pattintós összeállítás, előfestett elemek, izgő-mozgó, nyitható-csukható alkatrészek...). Ennek ellenére a feljavítására is számos lehetőség kínálkozik. Érdemes kigyűjteni pár használható referenciaképet a sorozatból és azok alapján egyedivé tenni a járművet. Az általam eddig tervezett átalakítások a teljesség igénye nélkül (evés közben jön meg az étvágy):
* komplett újrafestés valamilyen egyedi századjelzéssel együtt
* pilótafülke és műszerfal feljavítása
* a két oldalsó löveg elkészítése
* utastér feljavítása (padlócsere, némi rakomány, szerelvények)
* kapaszkodók átalakítása (vékonyabb anyag, szabálytalanabb elrendezés)
* további, vagy alternatív figurák beszerzése
* a gyári display helyett saját készítése
* lőrések kivágása, mozgatható zárólemez beépítése a belső oldalon
* új rakétablokkok a szárnyak alá
* a fő rakétavető gondola megépítése a töltömechanizmussal együtt
* lövegtorkolatok felfúrása

Vizuális referencia (studio scale Ep. II.): http://www.modelermagic.com/?p=8094
01 Republic gunship box art 01
01 Republic gunship box art 01
02 Republic gunship box art 02
02 Republic gunship box art 02
03 Republic gunship sprue 01
03 Republic gunship sprue 01
04 Republic gunship sprue 02
04 Republic gunship sprue 02
05 Republic gunship sprue 03
05 Republic gunship sprue 03
06 Republic gunship crew 01
06 Republic gunship crew 01
07 Republic gunship crew 02
07 Republic gunship crew 02
08 Republic gunship manual 01
08 Republic gunship manual 01
09 Republic gunship manual 02
09 Republic gunship manual 02
10 Republic gunship manual 03
10 Republic gunship manual 03
11 Republic gunship manual 04
11 Republic gunship manual 04
12 Republic gunship manual 05
12 Republic gunship manual 05
13 Republic gunship manual 06
13 Republic gunship manual 06
2010.09.15.
Utolsó módosítás: 2010.10.23.
Luthor, Gyál
Pelikán Makett Klub
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
EDE
2010.10.23. 16:48:28
Ki hitte volna, hogy a Mi-24-es élni fog a XXX. században is! :)
Amúgy köszi a cikket és kellemes építést!
sziklakks
2010.11.07. 12:26:26
Nincs túlbonyolítva a készlet,de Fanoknak kötelező.:D
EDE!Látom nem figyelsz:"A long time ago in a galaxy far,far away..." ;)
Bravo93
2012.02.12. 22:01:38
Ez kellene nekem is, de nekem az ARC változata jobban tetszik a festése miatt! :)
Luthor
2012.02.13. 07:25:44
A kék Rancor-design? Nem tart semeddig átfesteni. Elég nagy, hogy jól lehessen maszkolni. Én most 2 pocket-változatot tuningolok már hónapok óta, de mivel az I. Geonosis-i csatában lesznek bemutatva, csak újrafestem őket, nem át-.
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció