Pintér György - Múzeumi krimik
A következő áldozatom az Italeri 1:35-ös méretarányú LAV-25 TUÁ-ja volt (sorban az ötödik makettem).
Költözködés során visszamaradt régi hűtőgépért cserébe kaptam ezt a csodálatos makettet. Nem akartuk már azt a jóöreg Lehelt lecipelni majd felcipelni, úgyhogy az újonnan beköltöző kollégámmal barteroltam le a harcjárművet.
„Gratulálunk Ferenc, Ön jól választott. Az Ön nyereménye az Italeri cég által gyártott LAV 25 TUA típusú harcjármű 1:35-ös, kicsinyített, élethű mása. A darabok a gyártótól megszokott minőségű, csomagolatlan öntőkereten vannak elhelyezve. A készlet összeállításához a dobozban nem talál sem festéket, sem ragasztót. A rendelkezésre álló matricakészletből két 1991-es Amerikai Tengerészgyalogság által használt LAV 25 készíthető, melynek hossza 18,2 cm lesz. Kívánunk sok sikert az építéshez.”
Szóval szerintem normális, igen kevés csiszolgatást igénylő darabokkal találjuk magunkat szemben. Az öntőkereten randa, sötét méregzöld színűek az összeállítandó részecskék, melyek festését továbbra is ecsettel történt Revell színekkel. Az Italeri „Modern Battle Accesories” művésznevű készletéből felhasználtam pár kannát, lőszerdobozt, pamlagot, amik úgy néznek ki, mint a nagyi keksztekercse (ami persze verhetetlen).
Az alváz egy alapkészlethez relatív részletes építést biztosít, azonban a tengelyek nem forgathatók. A kerekek persze nem gumiból vannak, hanem műanyagból és a Goodyear felirat helyett XXXX / 0000 jelzés van rajtuk. Szerintem valami titkos katonai peres gumi, tuning LAV-okra, amikkel driftelnek a harckocsizók két tank kilövése közben. 8 kerékkel driftelni igen meleg lehet. Na mindegy.
A test két részben érkezik. A tetején lévő nyílások fixek. Biztos ki lehetne őket vágni szépen valahogy, de én nem vállalkoztam erre. A kabintetőket hiába csinálnám kinyithatóra, mert alattuk fél centi hely van, szóval belátni nem tudunk a belső térbe, figura meg pont nem férne bele. Apropó belső tér: a hátsó ajtókat levéve betekintést enged, egy finoman szólva részlethiányos hátsó traktusba, ahol egy ülőalkalmatosság mellett található 8 darab kilövésre váró petárda egy büntetőzöld IKEA (Snörebröt) salgópolcon. A kilövő állomást mozgathatóra készítettem el.
A LAV (Light Armoured Vehicle = könnyű páncélos jármű) rengeted típusban létezik, és igen sok ország állította hadrendbe. Többek között 81 darabot rendelt szomszédunk Románia is a LAV III-as típusból, de Botswánának is van 50 darab. A 12 és fél tonnás, összkerékmeghajtású járművet egy dieselmotor hajtja, ami 275 lóerőt fejt ki. Egy tankolással 410 km-t képes megtenni, végsebessége 100 km/h. Hossza 6,40 m; szélessége 2,5 m; magassága 2,7 m. A 3 kezelő mellett 6-7 katona elfér még a hasában.
Mi az a TUA?
Tube-launched Optically-tracked Wire-to-command-Link guided missile set Under Armour. Azaz nagyjából: páncélozott, irányított tankelhárító rakéta kilövő asszeszoár. Ezt a fajta technikát 1970-ben találták ki (hát persze, hogy az amerikaiak), és azóta a világ egyik legelterjedtebb tankelhárító eszköze. '72 áprilisában vetették be először Vietnámban, helikopterekről (Wagner zenéjére: lásd bővebben „Apokalipszis most!”, rendezte: Coppola). Májusra 24 darab tankot lőttek ki ennek a metódusnak köszönhetően. Ilyen rakéták végeztek Uday és Quasay Husszeinnel 2003. július 22-én Moszulban (ők voltak Szaddam fiai). A kilőtt rakéta 278 m/s-mal képes repülni, mire felgyorsul és átüti az 1 méteres páncélt is. Az töltet majdnem 8 kiló, a rakéta súlya 22 és fél.