Mielőtt belekezdenék a múzeum bemutatásába, rögtön megjegyezném azoknak akik nem ismernek, hogy én nem repülőmakettes vagyok, tehát csak érdeklődés szintjén szeretem a repülőket, a fontosabb típusok megkülönböztetése után már megáll a tudományom, de szívesen megnézem őket. Ezt csak azért írtam, hogy ne várjatok tőlem mélyreható leírást, bemutatást a svájci légierőt illetően, inkább a személyes tapasztalataimat írnám le a múzeummal kapcsolatosan.
Maga a múzeum Zürich mellett található, attól északra, Dübendorf városkában. A helyi reptér mellet, két hangárból alakították ki őket, nagyon ötletesen. A nyitvatartás miatt nem árt előre tervezni, mert nincs nyitva állandóan, ebben segít a honlapuk is: http://www.airforcecenter.ch/navy/mainnav.php?langy=d
Még magyar viszonylatban is olcsónak mondható a belépő, felnőttnek 10 frankot (ez most kb. 1850 Ft) kell fizetni.
Nagyon ötletesen oldották meg a témák szétválaztását, mert az első csarnokban a múlt század elejétől a második világháború végig, és kicsivel utánna használt gépek láthatóak, igazi ínyencségek a század elejéről származó gépek igen nagy száma. Ezek mellett megtalálhatóak a légelhárítás eszközei, ágyúk, géppuskák is. Külön részen mutatják be a repülőkön rendszeresített géppuskákat, szintén a kezdetektől.
A második csarnok a modernebb részt mutatja be, itt már a fő hangsúly a sugárhajtású gépeken van, noha azért vannak még légcsavaros is. Szinte minden, a svájci légierő által használt fontosabb repülő ki van állítva, sok kinyitva, és jól fényképezhetően. Nagyon jó megoldás, hogy mindkét csarnok galériás rendszerű, körbejárható, így fenntről is megtekinthetőek, fényképezhetőek a gépek, pláne, hogy nagyon sok a mennyezetről lóg, és nem a földön áll.
Szintén a második csarnokban mutatják be az Alpokba telepített radarállomások és légvédelmi ütegek körülményeit, melyek igazi csemégének számtanak a 3-4000 méteres hegyek gyomrában.
Makettezőnek külön csemege az 5 vitrinből álló gyűjtemény, mely a svájci légierő összes gépét bemutatja a kezdetektől, és különlegessége az 1:40-es méretarány. Azt hiszem ezzel el is mondtam, hogy ezek saját építésű repülők, és azt kell, hogy mondjam, le a kalappal előttük, nagyon szép mind.
A múzeum mellett működik a Ju-AIR légitársaság, melynek két Ju-52-es repülőjével a Zürichi-tó fellett sétarepülésre befizetni (itt már 180-200 frank a kezdő tarifa), valamint működik 3 repülőgépszimulátor is, melyet ki lehet próbálni, természetesen külön fizetésért.
A többiről pedig beszéljenek a képek!