Lőgyakorlat avagy hogyan lesz 1:3

M730A1 chaparral

1:35, Afv Club+saját
Pintér György - Múzeumi krimik Üdv. mindenkinek!!

Nem is tudom hogy kezdjem, ez a makett ill. makettek születése egy érdekes sztori. Avagy vételeztem anno az AFV club M730 chaparral makettjét, haza érve és az épités során rájöttem hogy az én készletemből,"gyakorlatilag 2 gép épithető csak a másiknak a teste hiányzik" akkor most mi van? Az enyémnek van két tornya, 8 rakétája vagy mi???....mostanság már az internet ráébresztett hogy ez egy jármű csak két (felépitmény)?..de akkor legyen másik gondoltam (naivan), majd bementem ugyanazon boltba mondván kéne egy M730. Mondja az eladó van csak hiányos:-
Hát az nem baj nekem kettő van...de mi hiányzik?
Ja hát a jármű test...no mán megint?! Sebaj, add ide!
Ekkora már rendelkeztem műgyantással, igy hát maradt az egyetlen test összerakása és két műgyanta másolat elkészitése...hát ennyi előzetnek.

Sok sok év elteltével most úgy hozta a sors, hogy nekiláttam az összerakásnak.
Az afv készleteit nem részletezném ,gondolom megtették ezt már mások...
Sok infót az erdedeti járművekről men leltem. Megfogott viszont az egyik kép a jó öreg kuugliról, mikor is 1984-ben a 3.század gyakorlathoz készül valahol.

Részemről nagy fába vágtam a fejszém, ugyanis terepmintát még sosem fújtam, nem volt egyszerű, de mindenkit gyakorlásra buzditok és egyszer csak sikerül. Miután felfújtam a NATO színeket, matt lakkoztam, ekkor ért egy kis meglepi, ugyanis a színek megsötétültek? (azóta fújtam mást is azok nem?)Ezután összeraktam a szemenkénti lánctalpat. Mivel gyakorlatilag 3 készletem volt igy magam öntöttem gyantából még láncszemeket..sorja...sorja..beszivódás..stb. idegölő munkával sorjáztam, tömitettem. SOHA TÖBBBÉ SENKINEK!!!

Miután 3 járművel rendelkezem, igy megjelenítéskent csakis dioráma jöhetett szóba. Így született meg a LŐGYAKORLAT cimű diorama alap.
A neten nézelődve, no meg a személyes tapasztalataim alapján(1994 COOPerative Light nevű hadgyakorlat), aki részt vett az tudja. Illetve az első öböl háborúban személyes tapasztalataim. Ezek a harci eszközök igen magányosan vagy szakaszban tüzelnek, adott vagy emberileg kijelölt célokra. A diorámám egy irányított gyakorlatot szimulál, amit adott cél ellen hajtanak végre. Ez részben robotizált meg emberi tényezőt is kiván. A robotizációt megjelenitve a kezelőszemélyzet egy irányitó kontinert használ (egy ilyen jármű 5 főböl áll-vezető,irányzó-tüzelő,3fő pedig un.töltö kezelő).
M730 terepszin probaálkozás
M730 terepszin probaálkozás
M730 festése közben
M730 festése közben
egykén...
egykén...
2011.03.07.
Utolsó módosítás: 2011.03.15.
usatika, Szeged
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
juge75
2011.04.30. 06:56:28
Erről a járműről: az M-163 Vulcan mellé terveztek egy légvédelmi rakéta rendszert is, ehhez alapul vették a repülő fedélzetre tervezett AIM-9 infravörös közeli légi harc rakétát, földi indításra módosítva annak rendszereit.
Egy Sztrela-1-nek megfelelő fegyvert eredményeztek a fejlesztések, az irányzó légkondicionált, és jó kilátást biztosító, mozgékony toronyban ül, szemével keresve meg a célokat, majd egy speciális infra rendszerrel célra tartva várja azt, hogy a rakéta kereső feje befogja (1-vagy két rakétával), majd hang jelzést követően indítsa ellene.
Mivel a rakéta hajtóműve port és forró gázokat fúj hátrafelé, ezért a jármű platóját és a vezető teret is védő lemezekkel burkolják, utóbbit kézzel teszik a helyére.
Modernizált változata tartalmaz egy kábeles táv vezérlő egységet is, amivel fedezékből is elvégezhető a befogás-indítás.
A jól bevált hordozó jármű úszóképes is, az M-113 lövész páncéloson alapul.
Hiányossága a rendszernek az, hogy csak távolodó célra indítható eredményesen, ezért az M-163 Vulcan önjáró légvédelmi gépágyúkkal vegyes ütegben alkalmazták.
A sivatagi vihar hadművelet során alkalmazták utoljára, ahol már jelen volt utódja, a Hummer alvázra telepített Avenger rendszer.
Európától-Ázsiáig elterjedt jármű számos országban, számos festés változatban létezett, létezik.
Egyszínű zöld, homok, Merdec különféle változatai (alkalmazási helynek megfelelően), és 3 színű European Nato minta.
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció