Pintér György - Múzeumi krimik
Az alap készítése
Mivel a figurához adott talapzat elég kicsi,semmit mondó sajnos, ezért úgy döntöttem készítek egy másikat. Első lépésben egy kb. 10x10 centi lépésálló lábazati nikecel darabot szabtam ki a táblából. A közepébe belevágtam egy lyukat,vagyis a tényleges figura talpat beleszabtam. Így megmarad az is és a figura is fixen fog állni. Az alapot ezután megfaragtam minden irányból. Letörtem az éleket, sarkokat lekerekítettem és különböző irányú ék alakú vágásokkal kialakítottam a formáját.
Következő lépésként elkezdtem lépcsőket faragni belőle. Szándékosan nem lett túl szabályos,egy romosabb,lepukkant részlet lesz az egész. Lépcső után kis téglákat vágtam a nikecelből,majd papírragasztóval egyesével felragasztottam, jó hézagosra, mint egy már szétmálló falazatot imitálva ezzel.
A figura felpróbálásával még hiányosnak éreztem az alapot, így gondoltam egy oszloppal dobom fel. Egy hasábot vágtam, majd letörtem az éleit. Kb. 250-es csiszolópapírral felcsiszoltam, hogy valamennyire kör keresztmetszetű legyen. Méretre vágtam, majd kézzel a tetejéből kicsipkedtem jó pár darabot az anyagból, így olyan lett, mint egy félbetört oszloprom. A hosszanti csíkok tűreszelővel készültek. Alá vágtam két négyzet alakot, egy nagyobbat egy kisebbet, ezzel kialakítva az oszlop alját. A kicsinek a sarkait letörtem,majd az egészet össze ragasztottam. Aztán még két követ csináltam ilyen csipkedéses módszerrel. Az alap el is készült.
Amíg a ragasztó száradt, addig a felületet lekentem mindenhol, ahova talajt akartam csinálni. Erre a területre szórtam első rétegben apró kavicsokat,majd mosott homokot (kétszer rostált, így lehet kapni, nagyon tiszta szemcsés). Utolsó lépésként még egy száraz próba a figurával. Jó lesz a végén. :D
Festés
Elsőként az egészet egy Gunze Flesh akrillal lefújtam. Ez betakarja a nikecelt és lehet rá utána olajjal is festeni. (Bizonyos festékek és ragasztók megmarják a nikecelt, célszerű mindig festés előtt egy próbát csinálni.) Következő lépésként a fleshez adagoltam félfényes feketét. Harmadik rétegben csak feketével ködöltem meg telibe. Ezzel kész a festés alapja, jöhetett a száraz ecsetelés.
Ezt Revell olaj festékkel csináltam, 57es sötétszürkével átecseteltem az egészet szinte telibe. Itt még a szürke alatt megmarad egy kis sötétebb rész a fekete alapszínek miatt. Utána Revell 76-os közép-szürkével az egészet megint át száraz ecseteltem. Ez a réteg kiemeli a magasabban levő részeket, és éleket. Utolsóként Humbrol 28-as világos szürkével óvatosan kiemeltem a kiemelkedő éleket, de itt már nem össze-vissza. Ezeket a műveleteket jobb egymás után hamar megcsinálni,mert így szinte egybeolvad a festés színe, jobb lesz az összhatása. Ezzel az alap festése el is készült.
Ezután a talajt vettem kezelésbe. Itt flesh és fekete keverékével dolgoztam megint, olyan 3-4 rétegben, így nyerte el a végleges színét. Legvégül kis ragasztóval egy-két helyre műfüvet szórtam és kiegészítettem sötétebb színű bársonyporral.
Befejezésül egy ecset szőréből pár helyre száraz füvet készítettem, ezeket szálanként helyeztem fel. Nagyjából egy 5 órás összefüggő munkával értem el az alapot. Meglátásom szerint elég jól sikerült
A figura
Szépen faragott Andrea cucc, Méretaránya: 54 mm. Sorjázás után higítóval átmostam, majd lealapoztam Gunze Surfacerrel. A festést az arccal kezdtem. Az alap egy bőrszín, azt variáltam sötét és világos árnyalattal. A szakállt kifehérítettem, mivel egy éltesebb kolégát festünk. A fejet öregítettem több rétegű híg átmosással és visszaecseteléssel vagy 4-5 rétegben fekete és barna árnyalatokkal. A szemekkel szokás szerint megküzdöttem, de a végén elfogadható lett. A fejet, mivel kopasz az illető, feldobtam egy a tarkóra festett kínai/japán írással. Szerintem dob rajta... Amúgy a "kéz" írásjele, és nem a szecsuáni csirke receptje (Macal).
Következett a palást. Itt az élénk pirosat használtam alapnak. Ebből indultam el világosítva barnával, naranccsal,bőrszínnel és fehérrel. A sötétebb részeken sötétbarna, fekete és élénk kék színekkel dolgoztam. Itt szintén többszöri feketés bemosás jött utána.
A festést a köpennyel folytattam. Alap kéket festettem fel, majd citromsárga,zöld és bőr szinnel világosítva festettem meg a fényeket. Utána a hajlatokat,mélyedéseket fekete és zöld keverékével sötétítettem. Piros-barna árnyalattal elkészítettem a köpeny szélén futó díszt. Kipöttyöztem arany-narancs keverékkel. Majd átmostam feketével. Utána a bőr övet készítettem el. Itt 2 barna árnyalattal dolgoztam, naranccsal megbíztatva kicsit. :D
A nyakba és az övön levő táblákat ugyanekkel a színekkel festettem meg, csak a végén több sötétebb átmosással egy erősebb faféle árnyalatot tudtam létrehozni. A derékon levő láncokat kiemeltem ezüsttel,majd átmostam az egészet zöldes fekete árnyalattal.
Következő lépésben a pecséteket festettem piros,arany kombinációval. A lógó rongy részt alatta lefestettem bőr színnel. Ezt átmostam feketével,de teljesen visszatörölve. Utána egy híg fehér réteggel kiemeltem a felsőbb részeket. Ezt megismételtem még kétszer. Utána megint átmostam feketével,megint gondosan visszatörölgetve ecsettel az éleknél. Zárásként tiszta sűrű fehérrel kiemeltem a fényeket. Felkerült egy kis írás féleség is a pergamenre feketével.
A fémes részeket fekete-arany és ezüst keveréséből festettem fel alapból.Utánna két rétegben világositottam ezüstel,majd átmostam hig arannyal és feketével.
A palást belső oldalát világosbarna fehér és sötétbarna keverékével festettem.A kesztyűk kék,zöld,sárga,fekete keverékéből készült.
Az alapra állitás után meg kellett emelni egy plusz kis kővel,mert a pajzs nem oda került ahova terveztem,igy apró modositás kellett.
Felkerült a buzogány is legvégül..