Pintér György - Múzeumi krimik
Szeretném bemutatni összességében 6. és egyben első Dragon makettemet.
Nagy reményekkel kezdtem a makett építésébe, amelyre azért esett a választásom, mert ez az a jármű, vagy legalábbis egyik változata, ami szerepel a Kelly hősei filmben, ami egyik nagy kedvencem.
Elöljáróban annyit, hogy kicsi csalódottsággal találkoztam a Dragon márkával, de hogy miért, azt egy kicsit később.
Előbb pár szó a harci járműről:
Az M3 az amerikaiak csapatszállító funkcióban szolgálatot teljesítő féllánctalpas járműve volt. A járművet széleskörben használta az amerikai és a brit haderő, illetve nagy számban jelen volt különböző haderőknél a második világháború után is a hidegháború éveiben.
Közel 43 000 darab készült belőle,és a második világháború összes színterén, beleértve az orosz hadszínteret is, megfordult.
Fejlesztése a két világháború között kezdődött, amikor is az amerikai hadseregnél megjelent az igény a csapatok gyors szállítására. A járművet a White Motor Company fejlesztette a kisebb, gumikerekes M3 felderítőjármű váza alapján.
Az M3 tömege 9.3 tonna, hossza 6,18 méter, szélessége 2,22 méter, magassága 2.26 méter. 10 fő szállítására volt képes. Sebessége 72 km/h.
Az M3-as egyik variációja a M2A1 105 mm löveggel felszerelt az M3 T19 105 mm HMC. A löveg mellett megtalálható másodlagos fegyverként a 30 kaliberes géppuska.
A makettről:
Mint mondtam az elején, nagy reményekkel bontottam az első Dragon makettemet. Eddig Revell és Italeri maketthez volt szerencsém. Első ránézésre úgy tűnt, hogy a makett nagyon alapos dokumentációval van ellátva, de ahogy haladtam az építéssel, jöttem rá, hogy tulajdonképpen egy-két esettől eltekintve teljesen magamra vagyok hagyva a festés tekintetében.
Ez még kevésbé jelentett volna problémát, azonban maga az építési leírás is pontatlannak bizonyult. Először is túl kevés lépésben mutatta az összeállítandó elemek listáját. Alapvetően két komplikáltabb komponensből áll a makett. Az egyik a lánctalpas futómű, a másik a lövegtartó állvány.
Én szeretem, hogyha a lehetőségekhez képest a makett mozgó alkatrészei valóban mozognak. Ennek oka, hogy nagyon nem szeretem az építés fázisában eldönteni, hogy álljon például a löveg. A lövegtartó állvány esetében a legnagyobb hiba szerintem a makett leírásában, hogy a végsőkig bizonytalanságban tartott, vajon függőlegesen elmozdítható lesz-e a cső.
Ez a leírás alapján egyáltalán nem derült ki. Egészen az utolsó elemig bizonytalanságban tartott.
Voltak olyan helyzetek, amikor például jó lett volna, ha egy másik nézetből lerajzolják az adott munkadarabot, mivel így néha sötétben tapogatózott az ember.
A géppuska tartóállványának összerakásánál abszolút improvizálnom kellett. Ugyanis más a leíráson sem stimmelt az összeállításnak megfelelő ábra a következő lépés ábrájával. Egyszerűen értelmezhetetlen volt számomra, hová is kéne tenni azt a három alkatrészt, amit nem is láttam viszont a leírás összeállítást mutató képén.
A festésnél leginkább a lövedék festésével gyűlt meg a bajom, Egyetlen szerencsém, hogy a Kelly hősei filmben Donald Shutherland teljes lelki békéjével pont olyan lövegek mellett magyarázza Clint Eastwoodnak a színes festékpatronok kilövésének lélektani hatásait, mely lövedékek hasonlítottak az itt használtakhoz. Ettől függetlenül simán lehet, hogy tévedtem,és azok páncéltörő lövedékek,és itt nem azokat használták.
A jó tulajdonsága a makettnek az elemek pontossága volt. Az tény, hogy jó minőségűek voltak a műanyag alkatrészek. Nem törtek, nem szorultak nagy csiszolásra, jól illeszkedtek. A mozgó alkatrészek tényleg szépen pattantak a helyükre.
Magának a járműnek a festése egyszerű volt. Revell 65-ös zománc volt a fő szín. Ez alá alapoztam az eddig jól bevált revell 9+91 kombinációval.
Két új technikát próbáltam ki a maketten. Az egyik a masszívabb sarazás. A sárhoz fakitt és művészolaj keverékét használtam, amit száradás után matt lakkal rögzítettem. A sár színe lehet, hogy kicsit világos lett, de azért nekem tetszik.
A másik újítás, hogy a padlólemez alapozó 91+9 festése után sószórás után vittem fel a 65-ös festéket, hogy elérjem a lepattogzott hatást. Erre jött a hagyományos pasztellkrétás koszolás és szárazecsetes fémes koptatás.
Egy hibát elkövettem a koszolás folyamán. Sajnos a végső pasztellkrétás koszolásnál véletlenül a H100-as és nem a denaturált szeszes üvegcsémből dolgoztam. Kicsit levert a víz, ahogy láttam, hogyan kezd feloldódni a zománcfesték, de aztán végül is valamennyire korrigáltam a hibát.Az biztos, hogy nem lett olyan szép, mint a koszolás előtt. A panelezést például a motorháztetőn ezzel el is vesztettem.
A matricáknál változtattam a leíráshoz képest. Lehet, hogy valaki a szememre veti a történelmi pontatlanságot, de mivel a Kelly hősei film ihletett, a rendszámát a filmben lévő rendszám alapján ragasztottam fel, beleértve az elrendezést is. A gyári leírás alapján ugyanis sárga kellett volna legyen a szöveg és az USA felirat egy sorral feljebb kerül, továbbá a számsor előtt van egy szám.
Összességében meg vagyok elégedve a végeredménnye, és azt is remélem, hogy ez a Dragon kit csak kivételesen volt ilyen hiányos.
Kíváncsian várom a véleményeiteket a makettel kapcsolatban.