Pintér György - Múzeumi krimik
Valószínű, minden férfiember életében van egy Mary, aki bombázó. Dús hajkorona, dermesztő formák… Na, ezekről a Marykről, hívják őket akárhogyan, nem lesz szó! Ez a bombázó más! Az, ami: azaz a Japán Birodalmi Légierő egy alsószárnyas, egymotoros, kétszemélyes könnyűbombázója, ami 450 kilónyi bombát tudott az éppen aktuális ellenség nyakába potyogtatni.
A japán terminológia szerint ő volt a Type 98. Az amerikaiak jó szokása volt, hogy keresztnevekkel jelölték a japán légierő gépeit a 2. világháború idején. Volt ott "Kate", "Betty", "Val", "Sally" és persze "Mary" is. Ezt a nevet a Kawasaki gyártotta Ki-32 kapta. A gép 854 példányban készült és vett rész a japánok az idő szerinti háborúskodásaiban. Ott repül Halhin Gol fölött, ahol kapott hideget-meleget a szovjetektől - a hiányos veszteséglisták szerint ebből és a Ki-30-asból együtt 30 darab veszett oda (így, ha elkészül, jó messze rakom a polcon a szovjet I-15-től, 16-tól, jobb a békesség). Harcolt a második japán-kínai háború idején, majd Szingapúr, illetve Hong Kong ostromakor bombáival puhította a brit védelmet. Valójában éles harci bevetéseket 1942-ig teljesített, amikor is kivonták a frontról és kiképzőgépként alkalmazták. Arra az időre már kicsit lassú volt és a bombaterhelése sem volt már elegendő. A konkrét gép, ami a készletből elkészíthető, a 65. Sentai gépe volt 1940-41-ben.
Na, ennek a japán gépnek az 1/72-es kicsinyítésű makettjét készítette el az Amodel. A minimal art-os 42 számozott darabos készlet négy szürkésfehér és egy átlátszó kereten tárul elénk. Lesz mit maszkolni a sok kis ablakból kialakított fülketetőn. No meg egy apró kis zacsiban műgyanta kerékagyak gumiból gumival. Ehhez járul egy matricalap és egy lényegretörően rövid összeállítási rajz. Hogy aztán ez a látszólagos egyszerűség mennyire teszi majd próbára a türelmemet, azt majd az építésnél meglátjuk.
A típust valamivel bővebb matricaválasztékkal legyártotta műgyantából, vákuumhúzott kabintetőkkel a "Choroszy Modelbud" 92-es katalógusszámmal. (Érdekes, hogy a számomra eddig ismeretlen gyártónak a készletei között ott a Monarchia "CSIKÓS" nevű rombolója is, és feldolgozták a komplett japán császári légierő gépállományát.) De megtalálható a cseh KORA cuccai között a mandzsu bábállam jelzéseivel. Az Aviation Usk szintén műgyantából készítette el. Műanyag a Merlin Models ősi gépe, ami 1985-ös gyártású. (Hogy ez utóbbiak mennyire elérhetőek, azt nem tudom.)
Az http://www.aviationofjapan.com/2010/12/models-kawasaki-ki-32-mary.html oldalon komoly összehasonlító cikk olvasható (angolul tudók előnyben, mert a gugli fordítás… mit is mondjak…)
Az Amodel elkészítette egy másik csomagolású változatát is ugyanezzel a katalógusszámmal, alkatrészbontással, csak másféle festési leírással.
Az alkatrészek bontása logikus, ha pedig a méretek is jók, mondjuk a műszerfal befér a fülke elejébe és a kabintető is ráilleszkedik a helyére, akkor az már a csúcsok csúcsa.
Az alkatrészek méltók a gyártó hírnevéhez. Azaz vastagok, sorja bőven, megfolyás itt-ott előfordul. De ez talán nem csoda, ismerve a céget. A panelvonalak eléggé határozottak. Külön műsorszám a szép, hosszú kabintető maszkolása. Rá is ment egy fél délelőttöm.
Az építés a pilótafülke és lőállás elkészítésével kezdődik. Kapunk egy műszerfalat, botkormányt, kormánypedálpárt, üléseket, válaszfalakat, ahogy kell. Hogy volt-e ezeken a gépekben oldalpanel, azt nem tudom, de itt nincs semmi. A faroklövész állása sincs telezsúfolva és akkor még finoman fogalmaztam.
A karácsony csodáinak egyike, hogy a pilótafülke padlója és a műszerfal is simán befért a helyére. Mondom, vannak még csodák!
A festés eléggé macerás volt, hiszen egy három színből komponált álcázó színorgia fedte a gép felső felületét. Az alsó sima kék.
A két, apró, keskeny figyelőnyílást most fedem be, a már bevált faragasztócseppel. Ez kellemesen kitölti a rést és átlátszóra szárad.
Utoljára hagytam a könnyen sérülő alkatrészeket, úgy mint: farokkerék és légcsavar.
Következik a matricázás. Kisebb macera volt, mint az előző japán gépemnél. Szépen a helyére került minden.
Mivel a dobozban - ezt az eladó jelezte - nem volt összeállítási rajz, azt a super-hobby oldalról kellett letöltenem.