Pintér György - Múzeumi krimik
Többször előfordult, hogy az építendő maketthez nem volt megfelelő matrica. Ekkor kézenfekvő, hogy más makettekből megmaradt matricák közül mazsolázunk.
Igen ám, de amikor sehol máshol nem létező, vagy csak drága pénzért rendelhető matricát akarok pótolni, akkor más megoldást kell keresnem.
Adva van egy csomó maradék matrica. Adva van az elképzelés, hogy mit kéne csinálni, kezdődhet az összeollózás.
A mai technika lehetővé teszi a színes nyomtatást, és a széles körben hozzáférhető rajzolóprogramok segítségével tulajdonképpen bármit megrajzolhatunk tetszőleges méretben.
Most már csak az alapot kell megkeresni. A régi nagyfelületű maradék matricák tűnnek alkalmasnak, viszont ezekből csak az átlátszó, illetve a fehér (esetleg nagyon világos) felületek jöhetnek szóba.
Egy régi Airfix Blound Hound légvédelmi rakéta Land Rover vontatójárművét akartam megcsinálni. Az interneten találtam fotót róla. A maketthez természetesen semmiféle matrica nem volt, megpróbáltam tehát a saját nyomtatást.
Egy F-16-os „Thunderbird” farokmatricáját találtam alkalmasnak.
Megterveztem az angol kokárdát és a rendszámtáblát (CorelDraw 9.0) rogrammal, majd kinyomtattam. A nyomtatott képre ráragasztottam az előkészített matricalapot, amit úgy igyekeztem betájolni, hogy a rajzokat fehér felület fedje. Mivel a rajzaimban található fehér szín, ezért csak fehér alapra nyomtathattam, hiszen azt a nyomtató nem tudja produkálni. (Ha az alakzat nem tartalmaz fehér színt, akkor elvileg átlátszó felületre is lehetne nyomtatni. Ilyen matricaívet vagy 20 éve Csehszlovákiában lehetett kapni)
Miután megszáradt, újra beküldtem a nyomtatóba a – már matricát tartalmazó – lapot.
Tökéletes lett az eredmény. Kivágás után ugyanúgy áztatható, mint a gyári.
A nyomtató Hp 1000 Laser Color típusú.