Pintér György - Múzeumi krimik
Látva a kereskedelemben kapható modellfák választékát, bizony elgondolkozhat a magára valamit is adó makettező, hogy oda tegye-e ezeket a "remekműveket" a hosszú hónapokig készített makettje mellé? Hiszen a legszebben elkészített alkotást is tönkreteheti egy-egy félresikerült kiegészítő. Persze lehet vásárolni szépen elkészített fákat is, de ezek többnyire nem az olcsóságukról híresek.
Így hát marad a saját alkotás öröme. Sokan sokféle képpen próbálkoztak már a növényvilág eme képviselőinek elkészítésével, több-kevesebb sikerrel. Van,aki gazokból, mások gyökerekből állítják elő remekműveiket. Én speciel villanyszerelő lévén a rézdrótot választottam kiindulási pontnak.
A most leírt technika természetesen nem biztos,hogy a legjobb, a felhasznált anyagok sem feltétlenül bebetonozott igazságok. Egy éve ez a cikk sem így íródott volna, és valószínűleg fél év múlva már én is máshogyan fogom csinálni.
Ennyi bevezető után vágjunk bele! Kezdjük egy kis anyagismerettel. A felhasznált matériák, nagyjából építési sorrendben:
-Egyik fő alapanyagunk a sodrott rézvezeték. Ezt bármilyen hajlékony erű elektromos vezetékből vagy kábelből kinyerhetjük. Javasolt a villanyszereléshez használt Mkh egyeres vezeték, vagy az MT kábel használata. Kisebb fákhoz, bokrokhoz a 4-6 mm2-es, nagyobb tervek megvalósításához pedig a 10 mm2, vagy annál nagyobb vezetéket lehet használni, de ezt mindenki maga ki fogja tapasztalni.(1. kép)
-Kelleni fog pillanatragasztó. Itt most nem baj,ha folyik, és az sem baj,ha olcsó.
-Szükségünk lesz még valamilyen faipari ragasztóra. Igazából mindegy, hogy miféle, a lényeg hogy olcsó legyen!
-Most jól fog jönni egy asztalos vagy még jobb egy parkettázó ismerős! Ugyanis fűrészporra lesz szükségünk. Ha lehet,minél finomabb legyen, és lehetőleg ne forgácsolásból, hanem csiszolásból származzon.
-Irány a festékbolt, a lista a következő: AKRILIN fatapasz, esetleg TRINÁT mestertapasz és valamilyen barna színű akril spray. Nekem a PRISMA COLOR termékek váltak be. Ez természetesen Airbrush alkalmazása esetén nem szükséges, de hogy ahhoz milyen festéket kellene alkalmazni, ebben nem tudok segíteni.
-Következő állomásunk egy kreatív hobby vagy modellbolt, esetleg egy barkácsáruház. Ugyanis ragasztó spray-re is be kell ruháznunk. Ez lesz a legnehezebb dió, ugyanis nem egyszerű feladat kiválasztani azt a típust amelyik megfelel az igényeinknek. Majd az elkészítési útmutatónál még visszatérek erre a témára.
-Ha már a barkácsáruházban vagyunk,nézzük meg,hogy nem árulnak-e véletlenül akváriumhoz való szűrővattát (2. kép). Ha igen,feltétlenül vegyünk egy csomaggal. A színe nem számít, úgyis festeni fogjuk. Persze ha olyan szerencsénk van,hogy pont találunk barna színűt, el ne szalasszuk az alkalmat, dobjuk a kosárba!
-Utolsó állomásunk egy modellbolt vagy egy Webshop. Levelek kellenek ugyanis a fánkra. Mielőtt még valaki megjegyezné hogy a fánkra lekvár kell, ez nem az a fa. Én a NOCH által gyártott Laub fantázianevű terméket használom erre a célra (3. kép). Esetleg a mazochisták használhatják például a nyírfa termését is levél gyanánt. És persze vannak még mindenféle lézervágott cuccok is, kinek-kinek ízlése és pénztárcája szerint.
-Majdnem kimaradt: a végén lakkoznunk kell, különben az idők végezetéig ragad majd a művünk. Nálam a DUPLI COLOR matt lakk vált be.
Most,hogy már mindenünk megvan az alkotáshoz,a rézvezetékről húzzuk le a szigetelést (4. kép), majd a szálakat egymás után sodorjuk össze. Amikor összeállt a forma amit elképzeltünk (5. kép), a pillanatragasztóval menjünk rajta végig. Úgy jó,ha befolyik a szálak közé, ezzel ad tartást a fának.
Mikor már nem ragadunk hozzá a dróthoz, folytathatjuk a munkát. A faragasztóval kenjük be az ágakat (6. kép), majd szórjuk rá a fűrészport (7. kép). Ne akarjuk egyszerre megcsinálni az egész fán a bevonatot, mert úgysem fog sikerülni. Szépen szakaszonként haladjunk. Az ágak végeit, ahol már csak egy szál drótunk van,nem kell bevonnunk, persze ha így tennénk,az sem baj. A ragasztó megkötése után ez a munkafázis ismételhető, ha esetleg valahol még vastagítani, vagy formázni szeretnénk törzset.
Várjuk meg,míg a ragasztó teljesen megköt, majd jöhet a következő szakasz. Először egy ecsettel söpörjük le a rá nem kötött fűrészport a fáról (8. kép). Kompresszorral rendelkezők előnyben, ők le is fúvathatják. Most az egyik leglátványosabb rész következik, a törzsstruktúra kialakítása. Ehhez kell az AKRILIN tapasz. Ezt egy sörteecsettel vagy egy átalakított szilikonecsettel (9.c kép) felhordjuk a felületre (9.a-b kép), majd a még friss anyagba nagyon finom fűrészport szitálunk. Ettől a festék matt marad a felületen. Ha végeztünk, jöhet a festés (10. kép). Alternatív megoldásként a tapaszt hagyhatjuk megszáradni, és utána is festhetjük, úgy se rossz. Ezesetben például Temperával festhetünk egy alapszínt, majd szárazecsetelés, befolyatás stb... Ehhez Ti értetek, én még csak tanulgatom (11.a-c kép).
Készen van a vázunk, jöhetnek a gallyak. Ehhez kell a perlonvatta, amit az akváriumba vettünk. Vágjuk fel 1-1,5 cm-es darabokra (12. kép). Nagyobb fánál akár még hosszabb is lehet. Fújjuk le az ágak végét a ragasztóspray-vel, majd a kevesebb több alapon tegyük fel rá a felvágott vattaszálakat (13.a-b kép). Ezt például lehet csipesszel, de akár kézzel is. Ígértem,hogy a ragasztóspray témát még itt megtárgyaljuk. Ehhez a munkafolyamathoz én az OBI-ban vettem UHU sprayt (14. kép). Ide megfelel, de például a lomb ragasztásához nem használom, arra nem annyira jó. Várjuk meg,amíg a ragasztó kicsit megköt, és a már megszokott festékünkkel fújjuk le a gallyakat is (15.a-c kép). Persze vigyázva,hogy a törzset ne nagyon fessük át még egyszer, ha a szárazecsetelős, befolyatós törzskialakítást választottuk. Ezzel el is készültünk, már amennyiben egy téli fa megjelenítése volt a célunk.
Amennyiben lombot is szeretnénk a fára, ismét vegyük elő a ragasztóspray-t és fújjuk le a gallyakat vele. Erre a legjobban a Flash Bonder spray vált be (16. kép). Sajnos azonban ez a típus nem tartozik a legkönnyebben beszerezhető anyagok közé. Ezért aztán itt most mindenkinek fel van adva lecke: lehet kutatni a megfelelőt! Aki rátalált,feltétlenül jelezze felém!!! Ja igen! És mielőtt még rászárad a ragasztó ,szórjuk rá a leveleket (17.a-b kép). Itt sem kell túlzásokba esni, nem biztos,hogy most kell felvirágoztatnunk a levélgyártó cégeket.
Ezzel gyakorlatilag a végére is értünk, még egy futó lakkozás semmiképpen sem árthat, persze ne a legszebb fánkat fújjuk le először, mert nem biztos hogy minden lakk megfelelő!
Jó munkát, és kellemes szórakozást kívánok mindenkinek!