Pintér György - Múzeumi krimik
A MiG-21-es típuscsalád magyarországi karrierje 1961-ben kezdődött Pápán az F-13-as változattal. Az összesen 80 db hadrendbe állított gépből az 1978-as kivonásáig 30 db semmisült meg, 12 pilóta halálát követelve.
A "74-es" típusként is emlegetett gép számomra a legszebb MiG-21-es változat. Emlékeim szerint először '85-ben, a pápai beton közelében láttam egy meglehetősen leharcolt példányt, majd ugyanitt, ugyanebben az időben egy a Komarov parkban 1978-as oldalszámmal kiállított gépet, amely mellett az eskü koreográfiáját gyakoroltuk…
Aztán ezt a repülőgépet majd' 50 évnyi szabadban töltött idő után 2024-ben az "ESKÜN INNEN, OBSITON TÚL" Honvédelmi Alapítvány csapata felújította és ekkor visszakapta eredeti 806-os oldalszámát is.
Felújítva Pápán, 2024. szeptemberben
E kis személyes kötődés okán döntöttem úgy, hogy a megépítendő makettem a 806-os lesz. Mivel értékelhető korabeli fotót erről a gépről nem találtam, ezért a festésénél más kortársáról készült képek, valamit saját elképzelésem volt a meghatározó: azt próbáltam elképzelni és megvalósítani, hogy milyen lehetett egy még eredeti natúr fémszínű gép közvetlenül az első nagyjavítása előtt…
A makett alapjául a Trumpeter címbéli készlete szolgált, melyhez még az alábbi kiegészítőket használtam fel részben vagy egészben:
- Eduard 48769 undercarriage
- Eduard 48767 exterior
- Eduard 49621 interior
- DreamModel 2035 PE for MiG-21F-13
- SBS Model Cockpit set
- MiniWorld A4852 Air intake, pitots
- New Masks Ware NWAM0258 masks
- HAD matricák
A készlet alakhűségét nem vizsgáltam különösebben, de szerintem egész jól "hozza a formát". Az építés során az alkatrészek illeszkedésével sem volt szinte semmi probléma, minimális tömítésre és csiszolásra volt csak szükség.
Az összeállítási útmutató számomra tartalmaz néhány nem túl logikus lépést az építés sorrendjére vonatkozóan: például az első futószárat a csapolása miatt már az elején be kellene ragasztani a futóaknába, majd ezt az egész egységet a törzsfelekbe. A szárnyakat is komplettre kellene építeni a főfutókkal, fékszárnyakkal, fegyverzettel, stb., majd ezeket végül a törzshöz illeszteni. Én a hagyományosabb utat választottam.
A festéshez MRP festékeket és lakkokat használtam. Az antikolást sikerült egy kicsit túltolni, de a polcra jó lesz…