Pintér György - Múzeumi krimik
A MiG-25-ös típus kedvelői elég sokáig várhattak egy megfelelően szép készletre, ugyanis a Revell 1:48-as, és a Hasegawa 1:72-es készlete finoman szólva sem egy "álommakett". Azonban pár éve az ukrán Condor cég elkészítette 1:72-es méretarányban a típust, méghozzá rögtön az elfogóvadász és a kiképző változatot is. Az ICM makettje a korábban megjelent Condor "feljavított" kiadása.
A makett 98 alkatrészből áll, ebből 4 átlátszó alkatrész. A csomagolásra szerintem nem lehet panasz. Az öntőkeretek visszazárható!műanyag zacskóban lapulnak, az én készletemben ráadásul úgy csomagolva, hogy a lehető legkisebb sérülés érje őket, ugyanez igaz az összeállítási útmutató és a matrica elhelyezésére. Már csak az áttetsző alkatrészeket kellett volna egy kis zacskóba berakni...
Apró, de figyelmes lépésnek találtam, hogy a törzs alján található két fényszóróhoz megkapjuk az "üvegeket". A kabinüvegek nem épp a legjobb fajtából valók, de végülis kis méretük miatt a "még elmegy" kategóriába sorolhatók.
Ha már a kabinnál tartunk.... Kabin mint olyan nem igazán létezik. Kapunk ugyan műszerfalat, sőt még oldalpaneleket is, de ezek teljesen üresek, és ami rossz hír,hogy még matrica sem jár hozzájuk. Itt két lehetőség van. Vagy házilag tuningolunk rajta,(amilyen pici a kabinbelső, szerintem ez is bőven jó megoldás) vagy pedig megvesszük valamelyik cég kabinfeljavító szettjét (én konkrétan csak a felénk nehezen beszerezhető Neomega szettről tudok).
A makett felületi kidolgozása nagyon szép. Vékony panelvonalak és csavar imitációk találhatók rajta. Ha jól tudom ebben már eltér a Condor kit-től ugyanis csak a panelvonalakat jelenítették meg. Néhol van egy kis sorja, de ez nem okozhat különösebb gondot.
A Condor kittel összehasonlítva azt vettem észre, hogy az ICM nem hagyja teljesen üresen a levegőbeömlőt, hiszen ad turbina lapátokat a beömlőbe. A hajtóműkiömlők kissé egyszerűek, de nem a legrosszabb fajtából valók.
A futóaknák kicsit üresek, de alapvetően jók, egy-két kábellel életre lehet kelteni. Külön alkatrészként kapjuk őket, így ha úgy döntünk hogy feljavítjuk őket, sokkal egyszerűbb a hozzáférés. A futószárak egész jók.
A különböző antennák, pitotcsövek szépen, vékonyan elkészített darabok, nem durungokról van szó.
Építéskor lehet hogy néha lesz egy kis alkatrészkeresgélés, ugyanis az öntőkeretekre nincsenek ráöntve az alkatrészek számai, ezeket az építési útmutatóból kell kipuskázni.
Elég bőséges fegyverzetet is kapunk a maketthez. Konkrétan 4db R-60-as , 2 db R-40R és 2db R-40t légiharcrakétát, valamint egy tekintélyes méretű, 5300L-es póttartályt is.
A matricaív sem fukarkodik (vagy mégis ?) ugyanis 4 géphez kapunk jelzéseket. 1 szovjet, 1 ukrán, 1 líbiai és 1 iraki géphez. Ugyanakkor szervízfeliratot egy darabot sem ad, pedig a MiG-25-ösön van bőven. Ez viszont orvosolható a Begemot által gyártott MiG-25 stencilekkel.
A színeket Model Master kódokban adják meg, így ezzel sem lesz különösebb gond.
Ha valaki felderítő változatot szeretne készíteni, annak se kell csüggedni, a Pavla kiadott műgyanta orr részt a hegyes orrú MiG-25RB/RBT változat elkészítéséhez.
New in the Best. Ez olvasható az ICM felirat alatt a doboztetőn. Hát ha a kabinbelsőt is kicsit kipofozták volna, azért nagyobb büszkeséggel írhatnának ezt a dobozra. Azonban így is az eddigi legjobb MiG-25 makettel van dolgunk, nagyon szép, részletesen megmunkált felülettel, néhány viszonylag könnyen feljavítható részlettel (futóakna, futószárak...stb).
Egy kis frissítés:
Hát ami a makett illeszkedését illeti, valóban horror a dolog. Kezdőknek nem ajánlom.... Egyébként egy kis türelemmel, és sok szárazpróba/ csiszolás után rendkívül formás makett "pofozható" ki belőle.
A legrosszabb talán a levegőbeömlő illeszkedése. Én első blikkre nehezen akartam elhinni, hogy ez ennyire rossz.... De aztán elkezdtem a faragást....
A makett felületén, főleg a törzs hátsó részén alul és felül, valamint a függőleges vezérsíkon nagyon fura szúrásszerű nyomok, valamint pattanásszerű bemélyedések voltak. Nem kevés.... De ezeket végülis Surfacerrel orvosolni lehet könnyedén.
Nemrégiben beszereztem a Condor MiG-25PU szettjét. Első ránézésre egyszerűbb bontásúnak tűnik. Ha most vásárolnék elfogó vadász verziót, bizony elgondolkoznék, hogy melyiket is éri meg jobban....