Miért éppen "kommandó" a kommandó?
Pintér György - Múzeumi krimik "Bátorságfejlesztő Erők", 9-es Határőrcsoport, Különleges Alakulat, Delta Forces, Szpecnaz, SAS... Ahányan, annyi néven, de a cél ugyanaz: speciálisan kiképzett, felkészített, kis létszámú erőkkel minél komolyabb veszteséget okozni az ellenségnek. Bevetéseik általában titkosak, csak kudarc esetén, vagy az akcióval elért eredmény után lehet hallani róluk.
"Kommandósok" – varázslatos elnevezés a kívülállók számára. Egyfajta minden megoldani, legyőzni képes szuperkatonák, vagy valami ilyesmik. Filmek, videójátékok hősei, rettenthetetlen gyilkológépek. De miért nevezik őket így? Miért éppen kommandó?
Mert ennek a szónak van egy másik jelentése, ami régebbi, mint a fenti tartalmú használata. Ez a jelentése: "parancs, utasítás".
Nos, innen kezdődik a dolog.

A történet több, mint száz éves. A második búr háború (1899-1902) idejéig kell visszamenni. Ebben a háborúban a szárazföldi harcokban is előkerült a korábbi kalózkodás bizonyos mértékű törvényesítésére tett lépés. Eszerint a "kalóz" nem egyenlő a "tengeri rablóval", miután egy uralkodói megbízólevéllel – és az ezzel járó plusz jogosítványokkal "Őfelsége Kalóza" pusztíthatta az ellenséges hatalom hajóit. Vészhelyzetben pedig jogosult volt az uralkodó kikötőibe való befutásra.

Nos, ez a megoldás került elő egy írásos parancs, azaz egy "kommandó" formájában a dél-afrikai, második búr háború idején.
Itt a sajátos búr harcmodor jó ideig hatásosan egyenlítette ki az angol túlerőt. Tette mindezt azzal, hogy kisebb-nagyobb fegyveres csoportok folyamatos rajtaütéseikkel igyekeztek felmorzsolni az ellenséget. Bár efféle "vállalkozó csoportok", alkalmilag már korábban is léteztek – lásd a trójai faló utasai, vagy Belizárnak az ostromlott városba a vízvezetéken át bejutó csapata, vagy éppen a "Búvár Kund" – ha ebben a formájában megtörtént – halászokból verbuvált csapata, a Napóleon ellen harcoló spanyol gerillák, vagy, hogy itthon maradjuk, a Lajtabánságban harcoló "felelőtlen elemek", de így, szinte "törvényesített formában", a kommandók a második búr háborúban jelentek meg és tették a dolgukat. (Hasonló taktikát követtek az amerikai függetlenségi háború első harcosai is.)

A háború tapasztalatainak hatására, a búrok rajtaütéseit elszenvedő – de a háborút végül megnyerő – angolok nekifogtak a saját különleges erőik felállításának és kiképzésének. Éppen a hatékonyságának köszönhetően további hatalmak is ráérzetek a "kommandók" működésének előnyeire, akár a saját bőrükön tapasztalva a hatékonyságukat.

A búr kommandoról itt olvashattok többet: https://en.wikipedia.org/wiki/Boer_commando.
Búr gerillák a második búr háborúban
Búr gerillák a második búr háborúban
SAS egység Észak-Afrikában
SAS egység Észak-Afrikában
A Bercsényi zászlóalj katonái gyakorlaton
A Bercsényi zászlóalj katonái gyakorlaton
Az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj felvarrója
Az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj felvarrója
Ma már kicsit tágabban értelmezik a "kommandós" fogalmát
Ma már kicsit tágabban értelmezik a "kommandós" fogalmát
GSG 9, a német rendőrség terrorelhárító alakulata
GSG 9, a német rendőrség terrorelhárító alakulata
2024.10.07.
Miggyuri
Makettinfo Online Klub
Minimánia Makettépítő Kör
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Mekett
2024.10.16. 11:21:59
A királyi engedéllyel működő kalózokra utal az angol "privateer" és a francia "corsaire" kifejezés. Bár úgy tudom a felhatalmazás ellenére elfogásuk esetén általában nem bántak velük hadifogolyként.
vrauko
2024.10.17. 09:43:34
Sir Francis Drake is király(nő)i megbízólevéllel fosztogatott, de attól még egyszerű rabló, rabszolga-kereskedő s gazember volt, bár ma sokan Anglia nemzeti hősének tekintik. Végtére is az emberiesség elleni bűncselekményeket többnyire a veszteseken kérik számon. Amikor a spanyolok lerohanták Németalföldet, rengeteg református menekült Angliába, hogy majd a protestáns királynő megvédi őket. A királynő Sir Francisnek adta parancsba, hogy gondoskodjék a menekültekről. Sir Francis addig törte a fejit, míg rálelt a megoldásra: legyilkoltatta valamennyi, fiúkat, lányokat, gyerekeket. Hát nem zseniális? A halott nem kér enni, nem kell neki szállás, és a halaknak is volt egy jó napjuk. Egyébként Sir Francis hajtotta végre az egyik első kommandósakciót, évszázadokkal azelőtt, hogy maga a szó ösmertté vált, mert a közhiedelemmel ellentétben nem egyszer, hanem kétszer verte meg a spanyol flottát. Először a Cadizban horgonyon álló spanyol hajókat gyújtotta lángra egy kis látszámú kommandó élén.
Egy másik hasonló alaknak, Martin Frobishernek köszönhetjük a ,,bolodnok aranyát."
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció