Pintér György - Múzeumi krimik
A lengyel Mastercraft cég által forgalmazott készlet egy, a Magyar Honvédségnél is valaha hadrendben álló csapatszállító helikoptert tartalmaz 1:72 méretarányban. Az öntőkeret elemei sajnos nem a legjobb minőségűek, és az útmutató is hagy kívánni valót maga után - gondolok itt pl. arra, hogy egyes elemek nincsenek jelölve, vagy egyszerűen hiányzik az elem a keretről... -, mégis gyermeki izgalommal álltam neki a megépítésének.
Először az üvegeket illesztettem be, amik kellemes csalódást okoztak a kis segédfülekkel az oldalukon.
Ezt követően a belső tér kialakítása következett, ahol némi átalakítást kellett eszközölnöm: a műszerfal ugyanis nem illeszkedett a géptest megfelelő helyére, így azt közvetlenül az orrészbe ragasztottam, nem pedig az alapra az ülések elé. Le kellett vágnom a padló elejét, hogy az átalakítás után beférjen a helyére, de sikerükt megoldanom e kényes problémát.
A gép testének összeillesztése után a has fegyverhordozó sínjei is felkerültek, valamint a hajtómű nyílásai is beépültek (ezekkel is volt némi harc, mert nem néztem meg előre a rajzokat, így az egyben lévő testbe macerásabb volt bejutni a belülről illeszkedő elemekkel...)
A farok részt is két fél elemből kell összerakni, amire felkerültek a szárnyak és a hátsó rotor tartója, valamint a billenést gátló rúd. A kerekek, üzemanyagtartályok és hajtómű felhelyezése után még néhány apróság - fellépő, antenna, hátsó légcsavar -, és a gép készen állt a festésre.
A festésnél segítséget nyújtott egy kép a ma is használt Mi-8-asaink egyikéről. Az autófényezésnél használt "maszkolás" technikát alkalmazva az egész gépet telibe fújtam a Model Master "euro dark green flat" színével, majd ragasztó szalaggal leragasztottam azokat a részeket, amik zöldek maradttak. A másik szín a Rewell 17 kódszámú homokbarna színe - ami szerintem megegyezik a Model Master "wood flat" színével. Ezzel is lefújtam az egész gépet, majd száradás után eltávolítottam a ragasztócsíkokat. Az így kapott mintázat hasonlít legjobban a képen látott festéshez.
A matricák között magyar felségjelzés is található, régi és új egyaránt. Én a régit tettem fel a szolnoki alakulat címerével együtt. A gépszám és a figyelmeztető felhívás felhelyezése után már csak a hátsó rotor lapátjainak végén látható piros-fehér-piros színezés volt hátra.
Ezzel elkészült a Mil Mi-2-es csapatszállító, melyre egyetlen okból nem kerültek fel a forgószárnyak: a gép egy szállító járműre lesz helyezve...
Az építés és a festés nem tökéletes, sajátmagam örömére tettem fel a netre, de a negatív kritikát éppúgy elfogadom, mint a pozitívat! :)