Miniart SU-76M elemzése és építése, festése

SU-76M

1:35, Miniart No.35036 (2008)
Pintér György - Múzeumi krimik A SU-76 történelmi előzménye: 1942-ben kezdték el a gyártását a Kirov gyárban. A háború befejezéséig több, mint 17000 db-ot készítettek el különböző vállfajaiból. Bár nem volt sikeres konstrukció, mégis még a koreai háborúban is feltűnt. A szerencsétlen konstrukció ellenére harckocsizók nagyon szerették ezt a járművet, beceneve "Szuka" volt. 1943-ban a kurszki páncélos csatában volt a premiere, és egészen Berlinig jutott.

2008 áprilisában adta ki a Miniart a slágernek nevezett SU-76-ost két változatban is, egy német és egy szovjet változattal.
A mosonmagyaróvári versenyen találkoztam a makettel, de addig szöszöltem, míg az orosz verziót elkapkodták. Így aztán kishazánk egyik on-line boltján keresztül vásároltam meg igen borsos áron, amely egy új generációs Dragon árával vetekedett. Bár ahogy körülnéztem a világhálón 52$ és 48 Euro között van az ára. A makett lehetne divatos cyber-makett is, ugyanis az új Miniart makett tartalmazza a 25 évvel ezelőtt az Alan cég által kiadott felépítményeket, mint például teknő, oldalpáncél, kombinálva a korai Dragon SU-76-os elemekkel és végezetül a Miniart saját fejlesztésével, a lánctalppal (ami gyönyörű) és a figurákkal.

Egyik nagy hibája a makettnek, hogy bár gyönyörű dobtárakat lehet a páncél belső oldalára felrakni, a makett nem tartalmazza a DT géppuskát, ami rendszeresítve volt minden harckocsihoz, beépítve illetve légvédelmi célokra. A makett pontos, sorja- és beszívódásmentes, de nem egy "rázzuk össze és kész" Tamiya makett. Gyakorlatilag egy korrekt makettet készíthetünk dobozból is, de ha feltuningoljuk, elemeket cserélünk, illetve scratch-elünk, egy gyönyörű makettet tudunk elkészíteni. Én az utóbbit választottam.

Első lépésben a Zis-3 páncéltörő ágyúnak álltam neki. Az ágyúcsövet réztoll-betétre cseréltem ki. A lángfogót ki kellett cserélnem, mert a Miniart lángfogója kisebb, és formátlanabb az eredetinél. A hiányzó hegesztési varratokat pótoltam. Majd következett a jármű egyik jellegzetessége, a hűtő, amit a Miniart kissé elnagyolt, a hibákat korrigáltam, illetve a hiányzó részeket rézlapokból pótoltam. A felépítményt megszórtam maradék fotómaratásokból maradt "kütyükkel", csatokkal, a pontosítás kedvéért a löveg jobb oldalán lévő szervízajtó szegecseit lecseréltem a valóságban lévő hatlapfejű csavarokra. Eddig jutottam, hátra van az alapozás, festés.

Folytatása következik.
Kép 061
Kép 061
Kép 062
Kép 062
Kép 063
Kép 063
Kép 065
Kép 065
Kép 069
Kép 069
Kép 071
Kép 071
Kép 078
Kép 078
Kép 082
Kép 082
Kép 084
Kép 084
Kép 085
Kép 085
2008.05.04.
Utolsó módosítás: 2008.05.07.
mombasa
Mosonmagyaróvári Makettező Klub
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
georch
2008.05.26. 11:02:23
Eddig szépen alakul! Én is éppen ezzel a makettel bíbelődöm! A saját alkatrészek zöme nagyon jól sikerült. A löveg szervízajtajára tett csavarok kicsit szerintem nagyok lettek (a maketten viszont valóban nagyon kicsire sikerültek...), a küzdőtér oldalsó páncéllemezén található ponyvarögzítő fülek pedig szerintem kicsit vastagok, ezeket talán célszerű lenne lenne vékonyabbra cserélni! Mindettől függetlenül tetszik nagyon! Milyen festése lesz?
mombasa
2008.05.26. 12:45:43
szia georch.a hat lapfejeket már becsiszoltam így már adja a helyes méretet (remélem).Ha jól tudom a ponyva rögzítése nem a két oldalon levő fülekkel történt hanem az előtt levő (a maketten szegecs szerűségek)gyűrűkre húzták a ponyva erre kiképzett részét és drótkötelet legtöbbször sima kötelet futtattak végig a két oldalon.Lakat v csomó.Amit én tudok semmi finomság a füleknél egyszerű betonvas lett hajlítva.A járművet téli festéssel csinálom.
Ha adsz címet tudok küldeni egy pár fotót.
georch
2008.05.26. 19:20:41
Szia Mombasa! Valóban az első hat kis bütyök, az csak kis bújtató volt, amit a maketten nehézkes lenne megjeleníteni, de az utolsó 3-3 illetve a hátoldalon található (azt hiszem 2-2) rögzítőfülre gondoltam. Szerintem ezeknek is volt szerepe a ponyva rögzítésében, bár ezek akár szerszámokat, vagy málhákat is elbírtak (gondolom), ezeket érzem kicsit vastagnak, de azt is hozzáteszem, hogy mindenképpen jobban mutatnak az eredeti ráfröccsöntötteknél!
Itt egy kép egy kiállított példányról:
http://img.photobucket.com/albums/v140/Ascout/RomanianSP2.jpg
Én a neten található - nem túl bőséges - képanyagra hagyatkozom, illetve Ottó jóvoltából, innen a makettinfóról sikerült megszereznem a kagero kiadványát, ezért minden plussz képet örömmel veszek! A címem: goroghz kukac gmail pont com
Várom nagyon a festést! Még én soha nem próbálkoztam téli álcázással, de azt hiszem nem is a mostanin fogom elkezdeni!
Üdvözlettel: Görögh Zoli/georch
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció