Pintér György - Múzeumi krimik
Mindig is nagy csodálattal néztem a kiállításokon a gyönyörűen, élethűen megfestett figurákat. Hozzám legközelebb a polgári járművek megépítése, elkészítése áll, de mindenképpen bele akartam kóstolni más területeken is a makettezésbe. Ezt néhány esetben már meg is tettem, építettem repülőt, harcjárművet, helikoptert, motort...
Azonban a figurák festéséhez még nem volt igazán bátorságom, annyira ismeretlen volt ez a terület. Pár darab műgyanta figurát beszereztem már régebben, és tavaly év elején el is készültem az első figurámmal, amit olajfestékekkel festettem. Róla nem írok cikket, de megtekinthető az adatlapomon levő képek közt "Béla Lovag" címmel. Igazából nekem tetszett, elsőre elfogadhatónak találtam. Kicsit jobban körbejártam a figurafestés témakörét, technikák és festékfajták tekintetében. Leginkább a www.makettinfo.hu figurás topikból, a Pro Modell újságcikkeiből, illetve más fórumokon fellelhető forrásokból tájékozódva. Tavaly Jászberényben sikerült néhány alapvető dolgot megismerni, illetve ellesni néhány kedves makettező cimborától az akrilfestékkel való figuraöltöztetésről. Ezen ismeretek birtokában nekibuzdulva, lefestettem az első teljesen akril festékkel készült figurámat. Ez egy kicsi fémfigura volt a Warhammer 40k világából,amivel szintén meg voltam elégedve, nekem tetszett. Róla kép szintén az adatlapomon található "Ultramarine" címmel. Tavaly volt egy egynapos kiállítás Kápolnásnyéken, ott sikerült szert tennem a cikkben főszerepet vállaló "Drune Minotaur" névre hallgató szintén fémöntvény figurára,ami a Rackham cég gyártmánya. Nagyon szépen kidolgozott, részletgazdag és nem túlzottan sorjás, bár az a kevés sorja a leginkább problémás helyeken nehezítette az előkészítést.
Alapozónak a Mr.Color fémre való alapozóját, majd szintén a Mr.Color féle 1200-as Surfacer-t használtam, erre a felületre festettem csiszolás és a hibák javítása,illetve újabb alapozóréteg után. A színek a Vallejo Model Color festékeiből lettek kikeverve a fémszínek kivételével. Nagyon szépen lehet velük festeni, itt is sok vékony réteggel lehet elérni a szép eredményt. Festés közben igyekeztem lehetőleg jól elsajátítani az új ismereteket és még újabb tapasztalatokat szerezni. Gondoltam,kipróbálom az általam eddig még csak hírből ismert "non metallic metal" festést a kardon. Először csak ecsettel festettem meg, de nem voltam elégedett a színátmenet
finomságával, ezért kicsit légecsettel is beavatkoztam. A többi testrész, ruhadarab, alkarvédő, koponyák...stb. egyebeknél erre nem volt szükség. A figura alapja a hozzá kapott kis műanyag talp, ezt néhány "növénnyel", "sziklával" ellátva lefestve helyeztem el rajta Minotaur-t, majd az egészet egy fa talapzaton rögzítettem. Elkövettem azt a hibát, hogy az egyes darabokat külön kezeltem festés szempontjából,és a végén ragasztáskor - a szárazpróbák ellenére - nem illeszkedtek tökéletesen egymáshoz. Ezen még van mit javítani.
A festési módokról, technikákról nem írtam részletesen, mert egyszerűbb, ha az ember próbálkozik és gyakorol. Nem vagyok még olyan szinten, hogy tapasztaltnak mondhassam magam - ez a második akrillal festett figurám -, de abban biztos vagyok, hogy némi alapismerettel felfegyverkezve el lehet indulni a jó irányba, és a gyakorlás meghozza gyümölcsét. A fórumokon ezekről a részletekről sokkal több információt lehet begyűjteni, mintsem azt egy cikkben le tudnám írni. A lényeg, hogy az alkotás folyamata is, és a végeredmény is örömet okozzon. Én így jártam Minotaur barátommal.