Pintér György - Múzeumi krimik
Nemrég belekezdtem egy 1/35-ös téli dioráma építésébe amire egy fenyőfát is terveztem. Gondolkodtam, hogy vegyek inkább egyet valamilyen vasútmodellezős boltba vagy saját kezem munkáját helyezzem a terepre. Árban nem találtam vészesnek a kész fát de nemrég beszereztem egy nyírfát és azzal annyira nem voltam megelégedve. Így hát saját építésébe kezdtem.
Akkor következzék a képes összeszerelési útmutató:
Első lépésként megfelelő törzs alapanyagot kerestem. Nem törekedtem a tökéletes fenyőfatörzs hasonmás felkutatására, megnéztem pár bokrot a kertben és végül a télizöld fagyal nyerte el a pályázatot :) Könnyed mozdulattal megszabadítottam a levelektől majd bevittem további megmunkálásra. Elkezdtem méregetni, számolni, hogy mekkora is legyen, mikor ezzel végeztem szikét ragadtam és feldaraboltam. A törzset két darabból ragasztottam össze kis drót erősítéssel a közepén.
Második lépésként az ágak kialakítása következett sodort rézdrótból. Megfelelő helyeken kifurkáltam a törzset, majd méretre vágtam a drótot és a helyükre dugtam. Szétosztottam a szálakat lehetőleg kettesével és ahova csak egy jutott ott vékony dróttal megerősítettem. Célszerű jól összesodorni a szálakat. Majd "tömítő" anyaggal megkentem, hogy kicsit elrejtsem az összetekert szálakat. Ez annyit takar, hogy ecsettel bekentem Palam Fa ragasztóval. Száradás után kapott szürkés vízfestéket majd lakkot. Ezt követően újabb kis túrát tettem a kertben a fenyő törzsén és ágain lévő moha érdekelt. Szereztem mintát és ez alapján kikevertem a megfelelő színt. Ez Revell sm364 és MM 1569 talán 1:1 arányban. És a leendő É-i oldalt finoman megkenegettem.
Majd következik a harmadik lépés a "lomb" felhelyezése. Megint csak kinéztem az udvarra és elindultam moha beszerző útra. Makettezés közbe sokat ül az ember kell egy kis testmozgás! :) Mivel elég nedves volt, kis hajszárító kezelésben részesítettem így kicsit összement, de ezzel remélhetőleg elkerülöm, hogy még a későbbiekben is sokat zsugorodjon. Majd jött az egész építés leghosszabb része a moha felragasztása. Maga a ragasztás menete úgy történt, h a törzshöz közeli ágrészekhez elágazott mohadarabokat a vége fele szálasakat az ág végére pedig több elágazást növesztetteket raktam. Ezekhez ízlés szerint még kis darabokat ragasztottam. Maga a ragasztóanyag Palam Fa volt, de szerintem helyettesíthető mással is. Felfele haladva egyre rövidebb moha darabokat vágtam, csúcshoz az ágvégeknél használt fajtákat kerestem.
Mikor elkészültem az egész fával lefújtam zölddel, mert idővel a moha hajlamos színt váltani (köszönet Ákosnak a hasznos tanácsért). Fújás előtt rájöttem, h feleslegesen vesződtem a törzs festésével. Száradás után ahol tudtam újra betámadtam ecsettel.
Röviden tömören ennyi volna az általam elképzelt fenyő gyártástechnológiája.
Elméletben már tovább fejlesztettem (gyakorlati kipróbálás még várat magára):
-az ágakat sziloplaszttal vonnám be ami jobban eltünteti az összetekert drótot.
-még felragasztás előtt lefújom a mohát, hogy látható maradjon a törzsön a festés.
Remélem ezzel a kis leírással tudtam segíteni a hasonló probléma előtt álló kollégákon. Jó faépítést minden lelkes makettezőnek.