Pintér György - Múzeumi krimik
Amikor sci-firől, vagy fantasy-ról hallunk, nagyjából tudjuk, mit takarnak a szavak. Mindenki tud irodalmi művet vagy filmet a témában. A sci-fin belül létezik pár vonulat, amikhez már jóval nehezebb bármiféle művészi alkotást társítani.Ilyen téma például a cyberpunk vagy épp a steampunk. Ez utóbbi számomra a legkedvesebb műfaj, hiszen itt nem egy kitalált jövőről van szó, hanem egy kitalált, sosem volt múltról. A steampunk (vagy magyarosan gőzpunk) a viktoriánus hangulatot ötvözi gőzgépekkel, vagy a gőzgépek korának mechanikájával, mindezt néha erősen túldíszítve.
Régóta kacérkodtam egy steampunk makett elkészítésével. Rengeteg ötlet volt a fejemben, de hozzáfogni nem tudtam. Aztán az összeset felülírta egy 1:48-as Monogram B-58 Hustler bombázó törzs alatti fegyvertartálya. Ezt az elég termetes darabot nem dobtam ki, a „hátha-jó-lesz-még-valamire” egyetemes makettező elv alapján. Mivel ez volt a legterjedelmesebb lom, állandóan útban volt. Mígnem egyszer hosszabb ideig nézegettem, és homlokon csókolt a makettezés múzsája. Egy hatalmas léghajószerű repülő szerkezet ötlött fel lelki szemei előtt.
A Hustler tartálya lett a hajótest. A hátsó nagy légcsavar ismeretlen makett maradványa, a két kicsi légcsavar valamilyen Kindertojás repülő középső szárnyszekciója. A két oldalsó tartályocska 1:72-es nem irányított rakétablokk az áramvonalazó kúpokkal, a két kémény egy-egy vastag szívószál. Az árboc egy 1:35 BMP-3 lövegcső. A felső két ágyútorony szintén a BMP-3 alkatrésze, két futógörgő, az ágyúcsövek fültisztító pálcikák. Az oldalsó ágyúállások helyeit marófejjel kivágtam, oda is fültisztító pálcikákból lettek az ágyúcsövek. A lőrések fedelei is BMP alkatrészek. A szárnyak világos drapp színű famentes rajzlapból vannak. Ezeket vékony, de erős aluminium lapokra ragasztottam. A lapok végeit meghajlítottam, és ezt a hajótörzshöz ragasztottam. A két „vezérsík” beragasztása egyszerűbb volt, ott volt eleve egy rés, ahová az alu lapokat bedughattam. A kötélzet egyszerű barna cérna.
A hajótest Humbrol 53 Gunmetal festéket kapott, a többi díszítés szintén Humbrol, arany, bronz, réz, króm. A hajó elején lévő szám egy Eastern Express KV-1 matricájából való. Méretre és formára pont jó.
A makettet eleve konzolra képzeltem. A konzol alja egy kiszolgált fogaskerék lett. Ez frappáns ötletnek tűnt, és súlya is jó nagy. A fogaskereket kicsit megtakarítottam, majd édesapám műhelyében egy lukat fúrtam az oldalába, amibe a makettet tartó réz rudat terveztem bedugni. Fúrás után a fogaskereket villanyrezsón felhevítettem addig, míg a színe sötétkékre nem változott, majd olajba merítettem. Ettől szép barnás színt kapott, és a rozsda sem fogja csúfítani. A sárgaréz drót sem a fogaskerékhez, sem a makettbe nincs beragasztva, így elég sokféleképpen lehet a hajót beállítani. A lényeg, hogy a vékony,de erős hajlított réz miatt a makett úgy néz ki, mintha tényleg repülne. A nehéz fogaskerék pedig minden esetben megakadályozza, hogy a mű felboruljon.
A makett pár óra alatt nyerte el végső formáját, és nagyon élveztem az összerakást. Csak úgy ,ami jött, rápróbáltam, ami tetszett rákerült, ami nem, azt visszadobtam a lomok közé. Így utólag tudnék még mit hozzá rakni, például kormánylapátot, néhány színes zászlócskát… Ami a lényeg, magamnak bizonyítottam, hogy kis ráfordítással remek steampunk makettet lehet készíteni, ami azóta büszkén domborít a nappali dohányzóasztalán.