Pintér György - Múzeumi krimik
Gondolom, a Mustangot senkinek sem kell bemutatni, hiszen a második világháború egyik leghíresebb vadászgépéről van szó. Napjainkban is számos példány szárnyal vígan és meglepően fiatalos virgoncsággal a levegőben. Talán emiatt is a makettgyártók egyik kedvenc típusa a P-51-es, tehát van választék bőven az Airfix-től kezdve a Tamiya-ig bezárólag. Én mégis egy kicsit öregecske, de – szerintem – a mai napig az egyik legszebb 1/48-as Mustang makett mellett tettem le a voksom.
A makett
A Revell dobozban tulajdonképpen egy Monogram P-51D makett lapul, annak minden előnyével és hátrányával. A legnagyobb problémaként sokan a pozitív panelvonalakat szokták felhozni. Szerintem sem a legkényelmesebb megoldás makettépítő szempontból, de kellő odafigyeléssel szerintem ez nem olyan vészes. A maketten ezek a vonalak szép vékonyak és egyenletesek, a nagyobb rögzítőcsavaroknak pedig még a hornyai is látszanak, viszont a magassági kormány aljáról a Monogram márkajelzést igazán lehagyhatták volna… Az alkatrészek (46 db szürke és 2 db átlátszó) megmunkálása, részletgazdagsága, alakhűsége nem rossz, bár az öntőformák kopása miatt néhány helyen sorját is találunk a kereteken. A kabin részletgazdag, bár a törzsfelek oldalára öntött kezelőszervek nem elég plasztikusak, de festéssel sokat lehet javítani ezen a területen. (A gyártó mentségére legyen mondva, hogy így legalább elkerülték, hogy a törzsön hatalmas beszívódások keletkezzenek.) Végre egy gyártó, amelyik nem felejtette el, hogy a Mustang kabinjában a padló fából volt! A műszerfalon a műszerek szépen vannak kialakítva, festéssel viszonylag könnyen élethűvé tehető. A kabin hátsó részében helyet foglaló rádió és üzemanyag tartály szintén jól sikerült. A Monogram általában igyekezett mindig egy kevés pluszt csempészni dobozaiba. Jelen esetben az egyik géppuskafészket nyitva is elkészíthetjük közepes minőségben, az orr alatti burkolat is külön alkatrész, de az alatta futó légcsatorna és tartóelemek csak jelzésszintűek. Ezen kívül a kabintető hátrasikló részét két részből adják, amely ténylegesen nyithatóra szerelhető! Tudom, gyerekes dolog, de nekem akkor is tetszik ez a megoldás.
A dobozban található nagyméretű matricaív segítségével két repülőgép kicsinyített mása készíthető el. Az egyik a WZ-I, Big Beautiful Doll névre keresztelt, kockás orrú Mustang, ami ugyan kicsit közhely, de nagyon látványos, a másik pedig a CY-M, Miss Merilyn II. nevű, felül zöldre festett törzsű gép. A gyártó a színelcsúszásokat úgy próbálta kiküszöbölni, hogy a különböző színű betűket és ábrákat színenként nyomtatták és nekünk kell a felhelyezéskor beállítani a pontos helyzetüket. Ez nem biztos, hogy jó ötlet volt…
Összefoglalva, nem egy „Hi-tech” makett, de semmiképpen sem hiszem, hogy a legrosszabb vétel lenne.
A Verlinden kiegészítő
A kellemetlen tapasztalat nem is annyira a kiegészítőnek szól. Történt ugyanis, hogy az egyik pesti utam során sikerült hozzájutnom ehhez a kiegészítőhöz. Nem is volt gond, egészen addig, amíg haza nem értem… Miután kibontottam, szembesültem azzal a ténnyel, hogy ez egy valaki által megkezdett és visszavitt készlet. Néhány alkatrész már le volt választva az öntőcsonkról és egy-egy tűhegynyi pillanatragasztóval próbaképpen össze volt ragasztva, de a legnagyobb gondot mégis az jelentette, hogy a turbófeltöltö háza hiányzik a dobozból (Ezt az alkatrészt a mai napig üldözöm, hátha valaki tud nekem önteni egyet…)
Na, de nézzük a tényeket! A dobozban 44 db (45 db helyett) zöldes szürke színű műgyanta és egy tenyérnyi lapon 19 db maratott vörösréz alkatrész kapott helyet. Az öntvények és a maratás minősége kifogástalan, segítségükkel egy teljes motortér tartóbakokkal, tűzfallal, glikol- és olajtartállyal, valamint egy komplett géppuskafészek építhető meg. Kapunk még pluszban néhány Browing géppuskát és lőszeres ládát is. Probléma csak az összeállítási rajzzal van, mert eléggé nagyvonalúan kezeli az alkatrészek helyét, festésüket meg teljesen az építőre bízza. Ennek ellenére nekem úgy tűnik, hogy a készlet jólhasználható.
Az Eduard maratás
A tenyérnyi rézlap a Tamiya makettjéhez készült, de az 58 db alkatrész jól használható a Monogram maketthez is, hiszen olyan általános kiegészítő apróságokról van szó, mint a bekötő hevederek, műszerfal, gázkar, az ülés vázának két merevítője, odalkormány pedálok, visszapillantó tükör, bombaszárnyak, kabintető merevítés… Amit viszont hiányolok a készletből, azok a maratott hűtőrácsok…