Pintér György - Múzeumi krimik
Leginkább repüléssel kapcsolatos témák azok, amiket makett építéssel megörökítek, de időnként elkalandozok egyéb területekre is. Teszem azt azért, mert így újabb technikákat gyakorolhatok és egy kis felüdülés is az egyéb járművek elkészítése. Jóval vadabb dolgokat lehet elkövetni egy-egy harckocsi, vagy teherautó építése során. A mostani makett, amit bemutatok nektek, egy egészen más területről érkezett. Az egyik makettversenyen láttam egy klub asztalnál buzgón építgető kollégánál egy érdekes készletet. Egy hajófedélzeti önvédelmi rendszer volt, amit azóta is próbálok beszerezni, de arra jó volt, hogy felkeltette az érdeklődésemet a téma iránt. Mert valljuk be, igencsak jól néznek ki ezek a robusztus, tüzet okádó, vagy rakétákat kilövő automata önvédelmi szörnyek, amik eléggé megnehezítik a támadók dolgát, amikor percenként több ezer lövedék hálóján akarnának átjutni.
Onnantól szorgosan figyelgettem az akciókat, börzéket, és be is szereztem néhány készletet ebben a témában. Elsőként a címben szereplő egységet építettem meg, mivel viszonylag egyszerűnek tűnt, és a festése sem volt agyonbonyolítva.
A CADS-N-1 Kashtan (orosz nevén: Kortik) egy szovjet, ma pedig orosz haditengerészeti, nagyon rövid hatótávolságú tüzérségi és rakétavédelmi rendszer (CIWS) a hidegháborúból és a modern időkből. A rendszer 1989-ben került gyártásba és szolgálatba, s a mai napig működik. Az alapváltozatban a rakétafegyverzet nyolc darab 9M113K rakétavetőből, a tüzérségi fegyverzet pedig két hatcsövű AO-18K ágyúból (másik megnevezése: GSZ-630), 30 mm-es kaliberből áll.
A CADS-N-1 Kashtan rendszert elsősorban a Szovjetunió haditengerészeti felhasználására fejlesztették ki, mint új, alapvető közvetlen védelmi rendszert romboló, cirkáló és repülőgép-hordozó méretű felszíni egységek ellen. Arra tervezték, hogy egymástól függetlenül célozza és semmisítse meg a rövid és nagyon rövid távolságú célpontokat, miközben a saját célzó- és tűzvezérlő radarja irányítja. Ez hasonló az M61 Vulcan Phalanx rendszer működési elvéhez. Ugyanakkor a tüzérségi és rakétafegyverek alkalmazása a Kashtant a világ egyik leghatékonyabb ilyen típusú rendszerévé teszi. Jelenleg többek között az Orosz Föderáció, a KNK és India flottái használják.
A makett maga 4 szürke, egy pici átlátszó öntőkeretből és egy aprócska, két vöröscsillagot tartalmazó matricából áll. Az építési utasítás a CAD rajzokat tartalmazza, észszerű és áttekinthető. Sorja nem található sehol, csak minimális tisztítást igényel itt-ott az öntési síkok környékén. Gyorsan és szépen építhető nagyobb egységekre bontva, így amíg egyik szárad, ragasztható a következő. Voltak számomra problémás helyek, leginkább a vetőcsövek esetében, ott kicsit szerencsétlenkedtem a ragasztással, pozícionálással és pont így jártam a rendszer oldalain található perforált lemezekkel is. Ahogy emlékszem, ott a pici illesztések nehezítették a ragasztást, de kis odafigyeléssel megoldható.
A festés, mint ahogy említettem, nem okoz nagy fejtörést, hacsak az nem, hogy nagyító nélkül hogy olvassuk le a festékkódokat! Komolyan mondom, hogy ha ennél kisebb lenne, akkor már egy mikrofilmen is elférne. Nem nagyon értem, hova spórolnak ennyire a Takomnál, pedig a dobozba elférne egy kicsivel nagyobb nyomtatvány is! Na szóval nagyító és jegyzetelés, átváltás, mivel AMMO Mig színek vannak preferálva, nekem meg 90%-ban Mr. Hobby a palettám. Összesen 5 színre van szükség, nem nagy mennyiségben.
Néztem néhány fotót a neten és a nagyon ótvar rozsdástól a kevésbé leharcoltig széles a lehetőség az önmegvalósításra. Nem akartam túlzásokba esni, ezért itt-ott pötyögtettem néhány rozsdásodást és nagyjából ennyi is volt. A makett kialakítása olyan, hogy a valódihoz hasonlóan mozgatható erre-arra, ha valakinek kedve támadna időnként más pozícióban szemlélni, vagy gyönyörködni az elkészült makettben, amely ez esetben békésen pihen a polcon.